Kąpiel niemowlaka z atopowym zapaleniem skóry. O czym należy pamiętać?

Atopowa skóra niemowlęcia wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest niezwykle wrażliwa i delikatna. Jak o nią dbać na co dzień? Jak ją pielęgnować w czasie wieczornego mycia?

spis treści

1. Jak przygotować idealną kąpiel dla atopika?

Kąpiel niemowlęcia powinna stanowić element codziennego rytuału, który pozwoli dziecku wyciszyć się i zrelaksować. W przypadku AZS nabiera ona szczególnego znaczenia. To bowiem element terapii niezbędnej, by skóra dziecka wolna była od zmian chorobowych i idealny moment dla rodzica na budowanie bliskości z dzieckiem.

Zobacz film: "Jak przebiega atopowe zapalenie skóry u dzieci?"

Większość maluchów bardzo lubi kąpiel w wannie. Jednak w przypadku atopowego zapalenie skóry czynność ta musi trwać maksymalnie 5 minut. Niezwykle istotna jest również temperatura wody, która nie powinna przekraczać 36°C. Ciepła woda podrażnia skórę, zaostrza świąd i pieczenie. A to z kolei może mocno rozdrażnić małe dziecko i utrudnić mu nocny odpoczynek.

Do kąpieli należy zastosować bezpieczne preparaty emolientowe. Warto wybierać produkty oparte na naturalnych olejach (olej konopny i olej Canola).

W okresie zaostrzenia choroby konieczne jest stosowanie preparatów przeciwświądowych i przeciwbakteryjnych.

Nie jest wskazane mycie ciała myjką lub gąbką, gdyż mogą one uszkodzić delikatną skórę i być siedliskiem bakterii.

2. Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej

Dobór produktów do pielęgnacji skóry atopowej nie może być przypadkowy. Przeciwwskazane jest stosowanie środków z dodatkiem konserwantów, barwników i substancji zapachowych nawet wówczas, gdy są one dedykowane niemowlętom. Tego rodzaju substancje mogą podrażnić naskórek i zaostrzyć objawy choroby.

Z tego samego powodu dzieci z atopowym zapaleniem skóry nie mogą stosować tradycyjnego mydła.

Po wyciągnięciu niemowlęcia z wanny jego skórę należy delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem (wypranym wcześniej w hipoalergicznym środku piorącym i unikać pocierania skóry.

Tuż po osuszeniu skóry na ciało należy zastosować balsam nawilżający, najlepiej w tym przypadku sprawdzają się emolienty (Pamiętaj o „regule 5 minut”!). To niezwykle ważne, bo w ten sposób jego działanie będzie najbardziej efektywne.

Emolienty uszczelniają barierę ochronną skóry, zmniejszając tym samym ryzyko przenikania alergenów i drobnoustrojów. Tego rodzaju dermokosmetyki należy stosować nawet kilka razy dziennie, zwłaszcza w okresie zaostrzeń. Nawilżają, odżywiają, łagodzą podrażnienia i odpowiednio natłuszczają atopowy naskórek.

Warto również pamiętać, by nocne ubranko dziecka było wykonane z odpowiednich materiałów. Najlepsza jest naturalna bawełna w jasnych kolorach.

Bardzo ważna jest również odpowiednia temperatura w sypialni – nie powinna ona przekraczać 19°C.

Gdy jest ciepło, skóra szybciej się poci i staje się wilgotna. To z kolei nasila świąd i sprzyja powstawaniu podrażnień. Aby temu zapobiec, dobrze jest ubierać dziecko adekwatnie do pogody.

Wielu rodziców maluchów z AZS obawia się, że skóra ich pociech nigdy nie będzie ładnie i zdrowo wyglądać.

Jeśli jednak będzie się o nią odpowiednio dbać, unikając równocześnie czynników drażniących (alergenów, uczulających kosmetyków, zanieczyszczeń, zbyt suchego powietrza), możliwe jest zminimalizowanie przykrych objawów choroby.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.