Trwa ładowanie...

Kąpiel niemowlaka z atopowym zapaleniem skóry. O czym należy pamiętać?

 Agnieszka Gotówka
06.06.2017 12:11
Kąpiel niemowlaka z atopowym zapaleniem skóry. O czym należy pamiętać?
Kąpiel niemowlaka z atopowym zapaleniem skóry. O czym należy pamiętać?

Atopowa skóra niemowlęcia wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest niezwykle wrażliwa i delikatna. Jak o nią dbać na co dzień? Jak ją pielęgnować w czasie wieczornego mycia?

spis treści

1. Jak przygotować idealną kąpiel dla atopika?

Kąpiel niemowlęcia powinna stanowić element codziennego rytuału, który pozwoli dziecku wyciszyć się i zrelaksować. W przypadku AZS nabiera ona szczególnego znaczenia. To bowiem element terapii niezbędnej, by skóra dziecka wolna była od zmian chorobowych i idealny moment dla rodzica na budowanie bliskości z dzieckiem.

Większość maluchów bardzo lubi kąpiel w wannie. Jednak w przypadku atopowego zapalenie skóry czynność ta musi trwać maksymalnie 5 minut. Niezwykle istotna jest również temperatura wody, która nie powinna przekraczać 36°C. Ciepła woda podrażnia skórę, zaostrza świąd i pieczenie. A to z kolei może mocno rozdrażnić małe dziecko i utrudnić mu nocny odpoczynek.

Zobacz film: "Czym jest atopowe zapalenie skóry?"

Do kąpieli należy zastosować bezpieczne preparaty emolientowe. Warto wybierać produkty oparte na naturalnych olejach (olej konopny i olej Canola).

W okresie zaostrzenia choroby konieczne jest stosowanie preparatów przeciwświądowych i przeciwbakteryjnych.

Nie jest wskazane mycie ciała myjką lub gąbką, gdyż mogą one uszkodzić delikatną skórę i być siedliskiem bakterii.

2. Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej

Dobór produktów do pielęgnacji skóry atopowej nie może być przypadkowy. Przeciwwskazane jest stosowanie środków z dodatkiem konserwantów, barwników i substancji zapachowych nawet wówczas, gdy są one dedykowane niemowlętom. Tego rodzaju substancje mogą podrażnić naskórek i zaostrzyć objawy choroby.

Z tego samego powodu dzieci z atopowym zapaleniem skóry nie mogą stosować tradycyjnego mydła.

Po wyciągnięciu niemowlęcia z wanny jego skórę należy delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem (wypranym wcześniej w hipoalergicznym środku piorącym i unikać pocierania skóry.

Tuż po osuszeniu skóry na ciało należy zastosować balsam nawilżający, najlepiej w tym przypadku sprawdzają się emolienty (Pamiętaj o „regule 5 minut”!). To niezwykle ważne, bo w ten sposób jego działanie będzie najbardziej efektywne.

Emolienty uszczelniają barierę ochronną skóry, zmniejszając tym samym ryzyko przenikania alergenów i drobnoustrojów. Tego rodzaju dermokosmetyki należy stosować nawet kilka razy dziennie, zwłaszcza w okresie zaostrzeń. Nawilżają, odżywiają, łagodzą podrażnienia i odpowiednio natłuszczają atopowy naskórek.

Warto również pamiętać, by nocne ubranko dziecka było wykonane z odpowiednich materiałów. Najlepsza jest naturalna bawełna w jasnych kolorach.

Bardzo ważna jest również odpowiednia temperatura w sypialni – nie powinna ona przekraczać 19°C.

Gdy jest ciepło, skóra szybciej się poci i staje się wilgotna. To z kolei nasila świąd i sprzyja powstawaniu podrażnień. Aby temu zapobiec, dobrze jest ubierać dziecko adekwatnie do pogody.

Wielu rodziców maluchów z AZS obawia się, że skóra ich pociech nigdy nie będzie ładnie i zdrowo wyglądać.

Jeśli jednak będzie się o nią odpowiednio dbać, unikając równocześnie czynników drażniących (alergenów, uczulających kosmetyków, zanieczyszczeń, zbyt suchego powietrza), możliwe jest zminimalizowanie przykrych objawów choroby.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze