Trwa ładowanie...

Kampania „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!”

Avatar placeholder
21.08.2023 17:14
Materiał sponsorowany przez Novartis
Kampania „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!”
Kampania „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!” (Pexels.com)

Zaawansowany rak piersi

Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy u kobiet [1]. Dotyczy jedną na cztery Polki [2], u których zdiagnozowana jest choroba nowotworowa. Jest także drugą po raku płuca przyczynę zgonów z powodu chorób onkologicznych [3]. Szacuje się, że w naszym kraju na raka piersi choruje rocznie ok. 25 tys. kobiet [4].

Szczególną grupę pacjentek stanowią kobiety dotknięte zaawansowaną postacią nowotworu, dla których diagnoza jest początkiem wielu osobistych, społecznych i często ekonomicznych problemów, wpływających na ich dotychczasowe życie. Szacunkowo u około 30-40% kobiet, wśród których doszło do wznowy lub rozsiewu nowotworu, rozpoznaje się jego zaawansowaną postać, a u 5-10% chorych nowotwór rozpoznawany jest od razu w stopniu zaawansowanym [5].

Choć obecnie jest to wciąż choroba nieuleczalna, zmiana w podejściu do leczenia zaawansowanego raka piersi, jaka zaszła na przestrzeni ostatnich lat, daje nadzieję - dziś już wiemy, że istnieje wiele typów tego nowotworu, a odpowiedni, dostosowany do indywidualnych potrzeb plan leczenia, może polepszyć stan i komfort życia pacjentek i wydłużyć czas przeżycia.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Kampania „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!”

Wiedza na temat zaawansowanej postaci raka piersi jest sprzymierzeńcem w zmaganiach z chorobą, zarówno dla pacjentek jak i ich bliskich. Właśnie z myślą o nich powstała kampania edukacyjna „Zaawansowany rak piersi. Wiem więcej!”, w ramach której - we współpracy merytorycznej z lekarzami i organizacjami pacjentów - przygotowany został serwis edukacyjny zaawansowanyrakpiersi.pl. Znajdują się tu praktyczne informacje i terminy dotyczące zarówno samego zaawansowanego raka piersi, jak i różnych aspektów życia z chorobą, a także ustrukturyzowany opis możliwych schematów leczenia. Na portalu dostępne są także m.in. wideokursy psychologiczne oraz lista kontaktów do organizacji wspierających pacjentki i ich rodziny. Do pobrania jest tu również darmowy „Poradnik dla pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi”, w którym zawarte są podstawowe informacje o chorobie, takie jak opis podtypów biologicznych, ścieżek terapeutycznych, wyjaśnienie najważniejszych terminów, lista pytań do lekarza, a także wskazówki, na co pacjentka powinna zwracać uwagę podczas procesu leczenia. W poradniku objaśnione zostały też zagadnienia dotyczące dobrostanu psychicznego: jak radzić sobie z lękiem i depresją, jak rozmawiać z najbliższymi o chorobie i gdzie szukać wsparcia. Inicjatorem i organizatorem kampanii jest firma Novartis, a jej partnerami społecznymi: Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja Onkocafe-Razem Lepiej, Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie i Fundacja OmeaLife Rak piersi nie ogranicza oraz Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych.

Najnowsze metody leczenia

Rak piersi jest chorobą zróżnicowaną pod względem typów, a określenie „rak piersi” oznaczać może schorzenia o różnym przebiegu, rokowaniu i odpowiedzi na leczenie. O ile w przypadku wczesnego raka piersi celem terapii jest wyleczenie, leczenie zaawansowanego raka piersi ma na celu utrzymanie komfortu oraz wydłużenie życia pacjentki [6].

Istnieje nie tylko wiele podtypów zaawansowanego raka piersi, ale też mutacji wpływających na rokowania oraz determinujących ścieżkę leczenia. Aby wybrać tę najkorzystniejszą dla danej pacjentki, kluczowe jest szczegółowe określenie dwóch głównych parametrów raka piersi: stopnia zaawansowania oraz podtypu biologicznego nowotworu. Wyróżnia się trzy główne podtypy biologiczne zaawansowanego raka piersi: hormonozależny, zwany inaczej luminalnym, HER2-dodatni oraz potrójnie ujemny. Dzięki poznaniu podtypów raka piersi możliwe stało się lepsze dostosowanie leczenia dla konkretnej pacjentki. Nowe leki coraz lepiej kontroluje przebieg choroby, także zaawansowanej.

Leczenie zaawansowanego raka piersi może obejmować wiele linii, a lekarz - w zależności od odpowiedzi na stosowaną terapię, a także ogólnego stanu zdrowia oraz, co równie istotne, preferencji pacjentki - decyduje o dalszym postępowaniu. Warto więc rozmawiać z lekarzem prowadzącym o możliwych opcjach terapeutycznych.

Nowoczesne terapie obejmują m.in. hormonoterapię stosowaną w skojarzeniu z terapiami celowanymi (np. inhibitory CD 4/6 w przypadku HR+ HER2-ujemnego zaawansowanego raka piersi lub leczeniem anty-HER2 w przypadku HR+ HER2-dodatniego zaawansowanego raka piersi) czy immunoterapię. Chemioterapia to podstawowe leczenie u chorych na raka hormononiezależnego; w raku hormonozależnym bywa stosowana u chorych z masywnym rozsiewem choroby i nasilonymi objawami.

Źródło: https://zaawansowanyrakpiersi.pl/leczenie/drogi-leczenia/
Źródło: https://zaawansowanyrakpiersi.pl/leczenie/drogi-leczenia/ (materiały partnera)

W serwisie edukacyjnym zaawansowanyrakpiersi.pl znajdują się informacje na temat ścieżki leczenia w chorobie, a także lista placówek, które mogą udostępnić wszystkie refundowane w Polsce opcje leczenia.

[1] Krajowy Rejestr Nowotworów, http://onkologia.org.pl/rak-piersi-kobiet/

[2] j.w.

[3] Krajowy Rejestr Nowotworów

[4] https://ecis.jrc.ec.europa.eu/explorer.php

[5] Jassem, M. Krzakowski (red.), Rak piersi. Praktyczny przewodnik dla lekarzy, Via Medica, Gdańsk 2019, s. 209

[6] R. Duchnowska, W zaawansowanym raku piersi należy kontynuować chemioterapię do czasu progresji, „Debaty Onkologiczne” 2016, t.66, s. 61-63

PL2308074865

Materiał sponsorowany przez Novartis
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze