Już 80 przypadków "pomidorowej gorączki". Ta choroba atakuje głównie dzieci
Czym jest "pomidorowa gorączka"? Określana tym mianem choroba sprawia, że na skórze maluchów poniżej piątego roku życia zaczynają pojawiać się czerwone wykwity lub pęcherze. W Kerali, stanie w południowo-zachodniej części Indii, potwierdzono już 80 przypadków tego schorzenia.
1. Objawy "pomidorowej gorączki" u dzieci
Tomato fever lub tomato flu, czyli "pomidorowa gorączka" lub "pomidorowa grypa", to nowe zagrożenie dla małych pacjentów. Uspokajamy, ta choroba nie jest śmiertelna, ale trzeba zachować czujność! Gdyż bardzo szybko się rozprzestrzenia i nie jest łatwo ją okiełznać.
Z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia w Indiach wynika, że oficjalnie potwierdzono 80 przypadków zachorowań na "pomidorową gorączkę" w stanie Kerala. Tamtejszy resort nie wyklucza jednak, że ta liczba może już przekraczać setkę.
Dotąd nie udało się zidentyfikować przyczyny powstawania tej infekcji wirusowej. Według lekarzy u niektórych pacjentów może być powikłaniem po tropikalnej chorobie zakaźnej wywołanej przez wirusa dengi albo wirusa chikungunya (alfawirusa).
Tomato fever affects children below the age of five. There are more than 80 cases across the state. Many children are affected by the disease since the school reopening. To know more about the disease and how to keep your kids safe watch this video. #NewsMo #TomatoFever #Kerala pic.twitter.com/1OujPoJ1Bi
— IndiaToday (@IndiaToday) July 18, 2022
Niestety lekarze wciąż nie mają pewności, jaki konkretnie patogen doprowadza do tego, że na skórze dzieci w wieku przedszkolnym pojawiają się czerwone wykwity lub pęcherze. To właśnie przez ten objaw chorobę określa się potocznie mianem "pomidorowej gorączki" lub "pomidorowej grypy". Infekcja w pierwszej fazie przypomina grypę lub klasyczne przeziębienie. Jakie objawy, oprócz wysypki, powinny zaniepokoić rodziców?
Należą do nich m.in.:
wysoka gorączka,
podrażnienie skóry, świąd, zmiana koloru skóry na dłoniach lub stopach,
owrzodzenie jamy ustnej (niektóre dzieci zaczynają się mocno ślinić),
odwodnienie,
kaszel,
katar,
ból głowy,
bóle mięśni i stawów,
nudności, wymioty, biegunka,
osłabienie, silne zmęczenie.
2. Jak chronić dziecko przed "pomidorową grypą"?
Przebieg infekcji zwykle jest łagodny, a maluchy nie wymagają hospitalizacji. Zdaniem hinduskich lekarzy objawy zwykle utrzymują się siedem dni. Większość chorych dzieci wraca do zdrowia po maksymalnie dziesięciu dniach.
Lekarze zalecają, by rodzice małych dzieci zwracali szczególną uwagę na dbanie o przestrzeganie podstawowych zasad higieny - częste mycie rąk, zachowanie dystansu społecznego i unikanie przebywania w dużych skupiskach ludzi.
Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl