Trwa ładowanie...

Jak wybrać skuteczny i bezpieczny preparat na blizny?

 Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka 22.08.2022 10:15
Jak wybrać skuteczny i bezpieczny preparat na blizny?
Jak wybrać skuteczny i bezpieczny preparat na blizny? (Adobe Stock)

Są nie tylko nieestetyczne, ale mogą też ograniczać nasze ruchy i przez to utrudniać codzienne funkcjonowanie. To często pamiątka po przebytych operacjach, w tym po cesarskim cięciu. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednia pielęgnacja blizn pooperacyjnych wpłynie pozytywnie na proces ich gojenia i pobudzi regenerację komórek skóry. Jak zatem wybrać bezpieczny i skuteczny preparat do pracy nad blizną?

Partnerem jest Contractubex

Wygląd blizn na naszym ciele jest uzależniony od wielu czynników. Ogromne znaczenie ma rodzaj zabiegu, którego są śladem. I chociaż mogłoby się wydawać, że blizny są wyłącznie problemem natury estetycznej, to w rzeczywistości mają one ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, pracę narządów wewnętrznych czy zakres ruchów, które wykonujemy na co dzień. Mogą też powodować ból, który bardzo rzadko łączymy z ich obecnością na naszym ciele.

Blizny pooperacyjne wymagają szczególnego traktowania i odpowiednio zaplanowanej pielęgnacji. Proces ich dojrzewania jest bardzo indywidualny i może mieć różny czas trwania. Przyjmuje się jednak, że cykl gojenia trwa od sześciu do ośmiu tygodni, a cykl przebudowy blizny – od kilku miesięcy do nawet dwóch lat.

Chroń świeże blizny

Świeżą bliznę należy bezwzględnie chronić przed promieniami słonecznymi, a opalanie (również to w solarium) jest zakazane. Jeżeli jednak będziemy zmuszeni do przebywania na słońcu i wystawienia naszej blizny na promieniowanie UV, powinna być ona odpowiednio zabezpieczona za pomocą kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (przynajmniej 50), gdyż z łatwością może ulec oparzeniu i przebarwieniu. Taką zmianę znacznie trudniej leczyć, a efekty mogą być mniej satysfakcjonujące. Blizny nie lubią też zbyt wysokich i zbyt niskich temperatur, odzieży ze sztucznych włókien czy podrażnień chemicznych oraz mechanicznych.

Pracę z blizną warto rozpocząć już po zagojeniu się rany, zdjęciu szwów i odpadnięciu strupków. Właściwa pielęgnacja zastosowana we wczesnej fazie, nie tylko zapewni prawidłowe dalsze gojenie, ale też zahamuje rozrost tkanki łącznej, który może przyczynić się do powstawania bliznowców oraz blizn przerostowych. Do tego celu należy użyć specjalnego preparatu przeznaczonego do pielęgnacji blizn. W połączeniu z mobilizacją wpłynie na to, jak blizna będzie wyglądać w przyszłości. Mobilizacja blizny polega na jej masażu. Wykonujemy go za pomocą dłoni, chociaż można użyć do tego celu również szczotki z naturalnego włosia. Pamiętajmy, że stosujemy ruchy okrężne oraz delikatnie ‘’przesuwamy’’ bliznę z góry na dół, z dołu do góry oraz na boki.

Blizna po cesarskim cięciu

Szczególnym rodzajem blizny pooperacyjnej jest blizna po cesarskim cięciu. W jej przypadku już po ok. 10 dniach od operacji możemy rozpocząć lekkie opukiwanie blizny naszymi palcami. Masowanie rozpoczynamy po czterech tygodniach od wykonanego zabiegu. W przypadku blizny po CC polecane jest również delikatne szczotkowanie. Na początku, aby pobudzić krążenie, szczotkujemy wyłącznie jej okolice. Po pewnym czasie przechodzimy do szczotkowania również samej blizny. Masaż przy użyciu preparatu leczniczego rozpoczynamy tylko wtedy, gdy szwy zostaną zdjęte, a rana wygojona. Z blizny nie może wydobywać się krew czy płyn fizjologiczny, uwagę należy zwrócić również na to, czy w jej miejscu nie toczy się stan zapalny.

(Adobe Stock)

Chociaż rynek farmaceutyczny oferuje nam mnóstwo preparatów na blizny, to warto wybrać taki, który będzie bezpieczny, a jego skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami. Takim produktem jest żel Contractubex, który posiada status leku i należy do grupy leków OTC – dostępnych bez recepty. Jest to lek o wysokim profilu bezpieczeństwa, ma beztłuszczową formułę, która chroni odzież przed zabrudzeniem, a także bezbarwną, żelową konsystencję o przyjemnym zapachu. Szybko się wchłania, a dzięki temu, że jest dostępny w tubce o pojemności 20g i 50g - z łatwością zmieści się w naszej torebce czy plecaku.

Preparat posiada ponad 50 lat doświadczenia w skutecznym leczeniu blizn. W dodatku ma unikalny skład, a jego poszczególne składniki wykazują szereg właściwości niezwykle pożądanych przy leczeniu blizn.

W żelu znajdziemy znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych i bakteriobójczych - wyciąg z cebuli. Jego działanie potwierdziły badania kliniczne – zmniejsza ryzyko bliznowacenia, gdyż zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny. Należące do grupy flawonoidów roślinnych kemferol i kwercetyna, które znajdziemy w wyciągu z cebuli, wspierają prawidłowy proces syntezy kolagenu, który w podczas gojenia się blizny, może powstawać w nadmiarze.

Drugim aktywnym składnikiem żelu Contractubex jest alantoina. To substancja, która wykazuje działanie łagodzące, zmiękczające i silnie nawilżające. Dodatkowo zmniejsza pieczenie oraz świąd, który bardzo często pojawia się na etapie gojenia się blizny i pobudza jej powstawanie.

Trzecim, równie cennym składnikiem preparatu - jest heparyna, która słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych. Stosowana na bliznę zmiękcza ją, mobilizuje komórki skóry do regeneracji, a także wspomaga proces wiązania wody w tkance blizny. Heparyna to znany składnik leków przeciwzakrzepowych, który wpływa też pozytywnie na zastoje żylne mogące rozwinąć się w naczyniach krwionośnych blizny.

Synergia wyciągu z cebuli, alantoiny oraz heparyny wspomaga prawidłową syntezę kolagenu, który jest głównym białkiem tkanki łącznej. Dla uzyskania najlepszych efektów żel należy stosować regularnie (dwa-trzy razy dziennie).

Odpowiednia pielęgnacja blizny wpłynie nie tylko na jej wygląd, ale także na nasze zdrowie i komfort psychiczny. Warto więc o nią zadbać.

Partnerem jest Contractubex

Zawarte w publikacji informacje mają charakter wyłącznie informacyjny, nie mają charakteru konsultacji medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji lekarza, do którego należy ostateczna decyzja o rodzaju i zakresie wdrożonego leczenia.

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy

Polecane dla Ciebie