Trwa ładowanie...

Jak walczyć z przebarwieniami?

Jak walczyć z przebarwieniami?
Jak walczyć z przebarwieniami? (mat. prasowe)

W wyniku kontaktu z promieniami słonecznymi na skórze mogą pojawiać się zmiany pigmentowe w postaci plam w jaśniejszym lub ciemniejszym kolorze niż odcień skóry. Im ciemniejsza karnacja, tym większa skłonność do przebarwień, bo skóra sama z siebie wytwarza więcej barwnika.

Na pojawienie się plam wpływ mają również skłonności genetyczne, zaburzenia hormonalne oraz niektóre leki. Na szczęście z przebarwieniami można skutecznie walczyć – w 80 proc. przypadków kuracja pozwala na znaczną poprawę i odzyskanie jednolitego koloru skóry.

1. Profilaktyka i leczenie przebarwień

Niezależnie od czynnika wewnętrznego, to słońce pobudza organizm do produkcji melaniny. Jej nadmiar lub nierównomierne rozłożenie powoduje pojawienie się przebarwień na skórze. Dlatego podstawą walki ze zmianami pigmentowymi jest stosowanie filtrów UV – koniecznie przez cały rok, nie tylko w słoneczne, letnie dni.

Zobacz film: "Najlepsze sposoby na powrót do formy sprzed ciąży"

Przebarwienia słoneczne są umiejscowione w warstwie naskórka, dlatego skutecznym sposobem na ich pozbycie się jest stosowanie odpowiednio dobranych preparatów w formie kremu lub serum. Zadaniem zawartych w nich substancji aktywnych jest hamowanie produkcji barwnika oraz zapobieganie transportowi melaniny do wyższych warstw naskórka. Takie działanie ma kilka popularnych w kosmetologii i dermatologii substancji aktywnych.

Są to tzw. inhibitory tyrozynazy, takie jak kwas azaleinowy, retinol, witamina C, kwas ferulowy, niacynamid, czynniki wzrostu oraz undecylenian fenyloalaniny. Zmniejszają one reaktywność melanocytów. Większość z nich ma jednocześnie działanie antyutleniające – mówi Emilia Garłowska, ekspert marki Sesderma. Substancje te można znaleźć m.in. w przeznaczonych do walki z przebarwieniami kremach Azelac RU, C-VIT, Reti Age.

Kolejnym filarem terapii jest stosowanie antyoksydantów, spowalniających procesy starzeniowe. Szczególnie polecam witaminę C, która działa także depigmentująco – dodaje Emilia Garłowska.

2. Profesjonalna walka z przebarwieniami

Proces usuwania przebarwień można również wspomóc profesjonalnymi zabiegami w gabinetach medycyny estetycznej lub kosmetycznych. Raz w miesiącu warto zrobić zabieg depigmentujący, np.: 3-Retises CT Yellow Peel, Sesretinal czy mikronakłuwanie z czynnikami wzrostu.

Dla skóry młodej z drobnymi przebarwieniami: Azelac RU Krem-żel (50 ml) + C-VIT Serum (30 ml)

Dla skóry dojrzałej z plamami pigmentacyjnymi: Azelac RU Serum (30 ml) + Reti Age Krem-żel (50 ml)

Najlepszy czas na walkę z przebarwieniami to zima – skóra jest bowiem narażona na niekorzystne działanie słońca w dużo mniejszym stopniu. Kuracji nie należy jednak przerywać latem – skóra przyzwyczajona dobrze znosi działanie aktywnych preparatów nawet w słoneczne dni.

Informacja prasowa

Polecane dla Ciebie