Jak usypiać? Wszystko o zdrowym śnie niemowląt i maluszków (recenzja)

Wcześniej czy później marzeniem każdej mamy staje się to, by jej dziecko dobrze spało. By dość szybko zaczynało przesypiać całe noce, by nie trzeba było poświęcać wiele czasu na usypianie. Sposobów skutecznego zasypiania jest jednak tyle, ilu rodziców i samych dzieci. Dlatego tak ważne jest, by znaleźć ten, który będzie najlepszy dla nas.

Jak usypiać - Gina Ford

Poradnik o tym, jak usypiać dziecko

Życiowe porady

Gina Ford to brytyjska specjalistka zajmująca się opieką nad dziećmi. Jest też autorką wielu poradników dotyczących wychowania, wśród nich „Jak usypiać? Wszystko o zdrowym śnie niemowląt i maluszków”. W książce przedstawia szereg sposobów nauczenia dziecka samodzielnego zasypiania i przesypiania całych nocy. Wzbogaca je wieloma przykładami z życia, opartymi na osobistych doświadczeniach, zebranych w czasie, gdy pomagała w opiece nad dziećmi ponad 300 brytyjskim rodzinom.

Kiedy moje dzieci uczyły się samodzielnie zasypiać, książki Giny Ford nie było jeszcze na polskim rynku. Nasze problemy w tej dziedzinie okazały się jednak stosunkowo proste do przezwyciężenia (m.in. dlatego, że nie musieliśmy zmagać się z koniecznością odzwyczajania dzieci od picia w nocy, czy używania smoczka). Bez większego trudu poradziłam sobie korzystając z innych lektur. Jednak uważam, że liczne przykłady z życia, jakie zawiera właśnie ten poradnik, to cenna wskazówka dla rodziców, którzy napotkali więcej problemów niż ja. Gdybym dziś podejmowała próbę nauczenia dzieci samodzielnego zasypiania, też sięgnęłabym po książkę Giny Ford.

Jasna i przejrzysta konstrukcja książki

Choć dziś poradnik czytałam z zupełnie innej perspektywy, robiłam to z przyjemnością. Książka jest bowiem napisana lekkim, przystępnym (nie naukowym) językiem. Jej konstrukcja (kolejne rozdziały dotyczą dzieci do szóstego miesiąca życia, od szóstego do dwunastego, dzieci rocznych i dwuletnich) pozwala łatwo znaleźć te fragmenty, które w danej chwili nas interesują. Polecam lekturę tym, którzy chcą, by ich dziecko samodzielnie zasypiało i przesypiało noce i są gotowi na to, by konsekwentnie działać. Dobrze znać rady kogoś doświadczonego, zwłaszcza gdy stawia się pierwsze kroki jako matka. Oczywiście ten poradnik to nie szablon, który w jeden sposób stosuje się w różnych domach. Ważne, by wyciągnąć z niego to, co będzie pomocne w Waszych domach i przyniesie oczekiwany skutek.

Anna Mayer, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Testy i recenzje
Testy i recenzje

"Seria z aniołkiem" od Wydawnictwa Święty Wojciech

"Seria z aniołkiem" od Wydawnictwa Święty Wojciech

"Moja rodzina" Zapraszamy do zapoznania się z książeczką "Moja rodzina" od Wydawnictwa Święty Wojciech. Miękkie materiałowe wydanie jest idealne dla najmłodszych dzieci. "Zwierzęta i natura" Pięknie ilustrowane, kolorowe książeczki materiałowe z serii...

Testy i recenzje

"Najsłynniejsze legendy europejskie" Dimiter Inkiow

"Najsłynniejsze legendy europejskie" Dimiter Inkiow

Legendy z różnych części Europy Znacie legendę o Rolandzie, Zygfrydzie albo źródle wiecznej młodości? Koniecznie zapoznajcie się z książką "Najsłynniejsze legendy europejskie" od Wydawnictwa Media Rodzina.