Jak urządzić pokój dla niemowlęcia, aby był dostosowany do jego potrzeb?
Gdy test ciążowy daje pozytywny wynik, prawie od razu zaczynamy przygotowywać się na narodziny dziecka. Jest przecież tyle rzeczy do zaplanowania, kupienia, zorganizowania. Dbamy nie tylko o wyprawkę, ale też o to, by pokój dziecka był dostosowany do jego potrzeb i spełniał swoją funkcję najlepiej jak to możliwe. Jak go urządzić, by tak właśnie było?
1. Miejsce dla noworodka
Nie zawsze mamy możliwość zagospodarowania osobnego pokoju dla niemowlaka. Niektórzy rodzice uważają też, że dziecko nie powinno spać w osobnym pomieszczeniu. Wybór miejsca dla noworodka zależy więc od predyspozycji naszego lokum oraz osobistych przekonań odnośnie rodzicielstwa.
Zawsze jednak powinno się znaleźć dla noworodka otoczenie, które będzie tylko dla niego. Własne łóżeczko, półka na ubranka, pieluchy, akcesoria pielęgnacyjne czy zabawki to coś, o co rodzice koniecznie powinni zadbać. Mogą się one znajdować w tym samym pokoju, w którym śpią rodzice albo też w zupełnie osobnym pomieszczeniu.
2. Miejsce dla mamy
Noworodek przez pierwsze tygodnie życia najwięcej czasu poświęca na spanie i jedzenie. Właśnie dlatego, poza miejscem dla niemowlaka, w jego pokoju powinien być też kącik dla karmiącej mamy.
Wygodny fotel z podnóżkiem, a obok stoliczek, na którym można postawić wodę, położyć książkę czy telefon, z pewnością będą bardzo dużym udogodnieniem. Warto też zaopatrzyć się w kilka jaśków pod plecy i łokcie, albo w specjalną poduszkę do karmienia niemowlęcia. Wtedy, nawet długotrwałe karmienie piersią nie będzie uciążliwe.
3. Kolorystyka pokoju dla noworodka
Aby maluszek czuł się komfortowo, barwy towarzyszące mu na co dzień nie powinny być zbyt żywiołowe – szczególnie te na ścianach. Wystarczająco kolorowe i krzykliwe są zabawki, książeczki i ubranka. Warto, by ściany i sufit były nieco spokojniejsze.
Ciemne i mocne kolory mogą męczyć maluszka. Dodatkowo zmieniają barwę światła, przez co oglądanie książek, układnie klocków czy puzzli może stać się uciążliwe. Zdecydujmy się na jasne farby na ścianach, najlepiej białe lub pastelowe. By ocieplić nieco pomieszczenie, można skorzystać z naklejek czy innego rodzaju ozdób, które w razie czego można będzie po prostu zdjąć.
Jasne i delikatne barwy mają działanie relaksujące i wyciszające. Dzięki temu dziecko czuje się spokojne i bezpieczne, więc automatycznie lepiej mu się śpi.
4. Meble do pokoju dla niemowlęcia
Mówi się, że maluszek wcale nie potrzebuje dużej ilości mebli, jednak jeśli tylko mamy taką możliwość, warto przygotować dla niego coś więcej niż tylko łóżeczko.
Owszem, niemowlę można przewijać na łóżku czy na kocyku na podłodze, jednak o wiele wygodniejszy jest przewijak. Może on być przenośny, nakładany na łóżeczko albo też funkcjonować jako osobny mebel dodatkowo wyposażony w kosz na brudne pieluszki oraz półeczki na akcesoria do pielęgnacji.
Noworodek bardzo szybko wyrasta z ubranek. Przez pierwsze tygodnie i miesiące jego rozwój i wzrost są tak intensywne, że często spodenki, body czy śpioszki zachowywane na specjalne wydarzenia nie są zakładane ani razu. Warto przygotować od razu kilka rozmiarów ubranek, by nagle nie okazało się, że nie mamy co maluszkowi założyć.
Trzeba też mieć miejsce na ich przechowywanie. Najlepsza do tego jest komoda, w której mamy nie tylko szuflady, ale też półki. Łatwo posegregujemy w niej ubranka zarówno rodzajem, jak i rozmiarem.
5. Zabawki dla niemowlaka
Wydaje się, że malutkie dziecko nie potrzebuje zabawek. Może rzeczywiście nie musi mieć ich dużo, jednak pamiętajmy, że zabawki pomagają maluszkowi w rozwoju, a także mogą je wyciszyć oraz pomóc w zasypianiu.
Warto, by niemowlę miało kilka grzechotek, gryzaków czy książeczek – najlepiej o grubych, sztywnych kartkach. Nie kupujmy ich jednak zbyt dużo, szczególnie że z pewnością dostanie jakieś w prezencie zaraz po narodzinach.
Dłużej pomyślmy za to nad przytulanką dla niemowlaka. Przyjemna w dotyku, mięciutka zabawka nie tylko da mu poczucie bezpieczeństwa, ale też pomoże ustalić rytuał samodzielnego zasypiania, co będzie korzystne zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.
Idealnie jako maskotka sprawdzi się Wydra Usypianka-Przytulanka Oddychający Uspokajacz od Fisher-Price. Zabawka naśladuje oddychanie – jej brzuszek podnosi się i opada w rytmiczny sposób, uspokajając niemowlaka. Ponadto świeci delikatnie oraz ma funkcję odtwarzania dźwięków takich jak spokojna muzyka, bicie serca, pochrapywanie oraz biały szum.
Od 4. miesiąca ciąży maluszek może słyszeć. Wtedy poznaje nie tylko głosy z otoczenia mamy, ale również z jej wnętrza, np. dźwięk przepływu krwi przez pępowinę. Towarzyszy mu on aż do dnia narodzin i nazywany jest białym szumem. Dlatego właśnie noworodek uspokaja się, gdy włączymy suszarkę lub odkurzacz.
Jednostajny i monotonny dźwięk pomaga mu się wyciszyć, bo przypomina mu okres, kiedy był bezpieczny w brzuszku u mamy. Wydra Usypianka-Przytulanka Oddychający Uspokajacz również emituje biały szum, więc jest idealną zabawką ułatwiającą dziecku zasypianie.
Wydra Usypianka-Przytulanka wspomaga rozwój zmysłów maluszka, gdyż działa na jego dotyk, słuch i wzrok. Daje mu poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia, a co za tym idzie – również spokoju. Jest przeznaczona dla dzieci już od pierwszych dni życia, dlatego będzie idealną przytulanką dla każdego malca.
Wydrę Usypiankę-Przytulankę możesz nabyć w Smyku oraz na Allegro.
Partnerem artykułu jest marka Fisher-Price