Trwa ładowanie...

Jak uniknąć chaosu, pracując z domu?

 Anna Bator
28.06.2018 11:42
Jak uniknąć chaosu, pracując z domu?
Jak uniknąć chaosu, pracując z domu? (mat. prasowe)

Decyzja, by zacząć pracować na własny rachunek, w przypadku kobiet często podyktowana jest przyjściem na świat dziecka. Jak jednak skupić się na obowiązkach zawodowych, mając obok siebie potomka? Jak nie wpaść w pułapkę dezorganizacji i chaosu?

Przyjście na świat dziecka przestawia życie rodziców do góry nogami, zmieniając ich priorytety i wizję dalszego życia, w tym również zawodowego. Często następuje w tym momencie decyzja o zmianie dotychczasowego trybu pracy, podyktowana czynnikami zewnętrznymi, takimi jak niechęć pracodawcy do nowej sytuacji rodzinnej pracownika czy trudności w znalezieniu opieki dla dziecka. Jak wynika z raportu Hays "Kobiety na rynku pracy" (2018), przeszkody związane z pogodzeniem życia zawodowego z wychowaniem potomstwa stają się głównie udziałem kobiet.

Aż 65 proc. respondentek wskazało taką odpowiedź, podczas gdy mężczyzn mierzących się z tym problemem odnotowano zaledwie 38 proc. W takiej sytuacji kobiety często podejmują decyzję o pracy zdalnej lub na własny rachunek. Z jednej strony to dobre rozwiązanie, z drugiej – wcale nie należy do najłatwiejszych w wykonaniu, gdyż trudno ignorować płaczące dziecko. O ile jednak nie da się przewidzieć wszystkich zdarzeń związanych z dzieckiem (takich jak ząbkowanie, choroba, gorszy dzień), o tyle samą pracę można jak najbardziej zorganizować, nawet przy niemowlęciu.

1. Biuro we własnych czterech ścianach

Zobacz film: "Najlepsze sposoby na powrót do formy sprzed ciąży"

Aby nie wpaść w pułapkę dezorganizacji i chaosu, trzeba przede wszystkim zadbać o miejsce pracy. Nie może to być żaden kąt, który kojarzy się z odpoczynkiem czy ogólnie życiem rodzinnym. Stolik w kuchni, ława w salonie, miękki dywan – choć każde z tych miejsc wydaje się dość komfortowe, to żadne z nich nie jest odpowiednie, by wykonywać w nim obowiązki zawodowe.

Po pierwsze dlatego, że długotrwałe przebywanie w nienaturalnej dla kręgosłupa pozycji jest niebezpieczne dla zdrowia: Z czasem wywołuje ból mięśni, barków, karku i kręgosłupa, powoduje zmęczenie i ogólną niechęć. Po drugie, tak jak malutkie dziecko buduje swój rytm dnia poprzez przyzwyczajenia i skojarzenia, tak samo ten rytm buduje człowiek dorosły. A miejsce pracy powinno kojarzyć się tylko z pracą.

Z tego też względu osoby pracujące z domu powinny zadbać w pierwszej kolejności o odpowiednie biurko komputerowe i ergonomiczne krzesło biurowe. Dzięki nim stworzy przestrzeń przeznaczoną tylko i wyłącznie do działań zawodowych, a przy tym zdrową dla organizmu. Interesujące wyposażenie biurowe oferuje m.in. firma AJ Produkty.

Proponowane przez nią do krzesłabiura wyposażone są nie tylko w regulowane zagłówki i podłokietniki, lecz także w mechanizm synchroniczny, który sprawia, że siedzisko i oparcie podążają za ruchami ciała użytkownika, pomagając zmienić pozycję podczas pracy, a tym samym poprawić krążenie.

2. Elastyczność podstawą organizacji

Nawet najlepszy plan działania może lec w gruzach, gdy opiekujemy się dzieckiem. Ustalając terminy, warto zachować rezerwę czasu na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń. Co istotne, nie da się pracować przy dziecku ciągiem przez sześć czy osiem godzin ciągiem, jak to ma miejsce w biurze. W związku z tym, warto pracę dzielić na etapy, których kolejność można w każdej chwili zmienić. Innymi słowy, należy być elastycznym.

Zadania wymagające wyjątkowego skupienia lepiej wykonywać wtedy, gdy potomek śpi. Całą resztę – na przykład przygotowywanie ofert, odpisywanie na maile, kontakty z klientami, aktualizacje stron, poprawki w dokumentach – warto podzielić na osobne działania, które w ciągu dnia będziemy sukcesywnie odhaczać z listy. Dzięki temu, gdy już dziecko zaśnie i przysiądziemy do zasadniczej części pracy, skupimy się maksymalnie, wyłączając wszystkie rozpraszacze, tj. prywatną pocztę, telefon czy portale społecznościowe.

Praca z domu wymaga szczególnej organizacji, elastyczności. Przede wszystkim jednak musimy uświadomić sobie, że zawsze może zdarzyć się coś nieprzewidzianego, na co również musi być miejsce w codziennym grafiku.

Polecane dla Ciebie