Koronawirusy lubią zimno. Jak umyć lodówkę, by się ich pozbyć?
Jak prawidłowo wyczyścić lodówkę, żeby pozbyć się z niej wszystkich bakterii, pleśni, zarazków, a także cząsteczek koronawirusa? Podpowiadamy.
1. Koronawirusy lubią zimno
Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Greifswald we współpracy z Ruhr-Universität w Bochum zebrali informacje dotyczące koronawirusów odpowiedzialnych za wcześniejsze epidemie - SARS i MERS. Dodatkowo gromadzili dane dotyczące koronawirusów powodujących choroby zwierzęce. Po przeanalizowaniu informacji odkryli, że koronawirusy są w stanie przetrwać najdłużej w chłodnym, wilgotnym środowisku. Badanie zostało publikowano na łamach czasopisma "The Journal of Hospital Infection".
Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie
Szczególnie dobrze koronawirusy "czują się", kiedy temperatura spada do 4 stopni Celsjusza. W takich warunkach mogą przetrwać nawet 28 dni. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie ma do tej pory szczegółowych badań dotyczących SARS-CoV-2, jednak zdaniem naukowców można przypuszczać, że będzie on wykazywał podobieństwa do SARS i MERS.
2. Koronawirus: Czym wyczyścić lodówkę?
Brudna lodówka jest zagrożeniem dla zdrowia nie tylko ze względu na koronawirusy, ale też ze względu na ryzyko zarażenia bakterią coli, czy salmonellą, które mogą wywołać poważne zatrucia pokarmowe.
Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, dbając o czystość naszej lodówki, jest ustawienie odpowiedniej temperatury. W tym celu należy przede wszystkim przeczytać instrukcję obsługi, by sprawdzić, w jaki sposób można utrzymywać odpowiednią temperaturę w danym modelu. W większości przypadków będzie to temperatura maksymalnie czterech stopni dla lodówki i ok. minus czternastu dla zamrażarki.
Przed rozpoczęciem czyszczenia należy pozbyć się z lodówki wszystkich produktów, a sprzęt odłączyć od prądu. Następnym krokiem powinno być wyjęcie szklanych półek (o ile istnieje taka możliwość). Po tym możemy zabrać się za umycie ścianek lodówki, co można zrobić za pomocą gorącej wody z sodą, sokiem z cytryny i octem.
Po posprzątaniu ścianek należ dokładnie wyczyścić uszczelki na drzwiach. To tam najczęściej zbiera się pleśń, która może być zagrożeniem dla naszego zdrowia. Po dokładnym wyczyszczeniu lodówki możemy włożyć półki na swoje miejsce. Przed ponownym podłączeniem do prądu warto też zadbać o zapach w lodówce. Wystarczy do bawełnianego, niewielkiego woreczka nasypać odrobinę kawy i sody oczyszczonej. Następnie woreczek włożyć do lodówki. Taka mieszanka na długo zapewni przyjemny zapach i będzie pochałaniać te najbardziej intensywne aromaty pochodzące z jedzenia.
Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.