Trwa ładowanie...

Jak rozwija się moje dziecko?

Rozwój dziecka to pod wieloma względami fascynujący fenomen. Jakie ciekawostki dotyczące niemowląt i małych dzieci warto poznać?

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

1. Czy to perfumy...?

Zmysł węchu u dziecka rozwija się jeszcze przed narodzinami – już około 28 tygodnia ciąży płód zaczyna czuć te same zapachy, co jego mama.

2. Znam cię!

Już w chwili narodzin dziecko rozpoznaje głos i zapach swojej mamy, ale dopiero po kilku tygodniach rozróżnia ją wzrokowo od innych dorosłych.

3. A kości ubywa...

Noworodek ma 300 kości w swoim ciele, ale w miarę upływu czasu część z nich zrasta się. W rezultacie w przyszłości, jako dorosły człowiek, twój malec będzie miał tylko 206 kości.

4. Prawie nic nie widzę!

W chwili przyjścia na świat komórki nerwowe w siatkówce oka i części mózgu odpowiedzialnej za zdolność widzenia nie są jeszcze w pełni rozwinięte, dlatego noworodki na początku widzą jedynie biel, czerń i odcienie szarości. Ich oczy nie mają jeszcze zdolności akomodacji, co oznacza, że dzieci nie potrafią skoncentrować uwagi na znajdujących się w pobliżu przedmiotach.

5. Pierwszy uśmiech

Warto uwiecznić pierwsze uśmiechy swojego dziecka – przygotuj aparat fotograficzny lub komórkę około 4–6 tygodnia życia niemowlaka.

6. Rosnę jak na drożdżach!

W ciągu pierwszego roku życia waga dziecka zwiększa się trzykrotnie w stosunku do jego masy ciała z dnia narodzin.

7. Kolory tęczy

Pierwsze kolory, jakie rozpoznaje dziecko, to: czerwony, pomarańczowy, żółty i zielony – umiejętność ta pojawia się już po pierwszym tygodniu życia dziecka. Nieco później noworodki zaczynają rozróżniać kolor niebieski oraz fioletowy.

8. Mówię, więc jestem

Dzieci poniżej pierwszego roku życia mówią niewiele, choć rozumieją około 70 słów. Około 18 miesiąca ich zasób słownictwa zaczyna gwałtownie się powiększać – jak obliczyli naukowcy, maluchy przyswajają sobie jedno nowe słowo co dwie godziny (nie licząc snu).

9. Chcę wiedzieć więcej!

Czteroletnie dziecko zadaje około 437 pytań dziennie. Warto zawczasu popracować nad kwestią cierpliwości...

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.