Nerwica lękowa. Jak ją rozpoznać i leczyć?
Bardzo częstą postacią nerwicy jest nerwica lękowa. Szacuje się, że cierpi na nią aż 2 proc. populacji. Niezwykle trudno jest określić dokładną przyczynę jej pojawiania się. Zakłada się, że za jej powstawanie odpowiadają czynniki psychologiczne, biologiczne i środowiskowe. Objawy nerwic mogą być bardzo różne. Najczęściej ich podstawowym symptomem jest lęk. Jakie są najgorsze objawy nerwicy lękowej? Jak leczyć nerwicę?
1. Nerwica lękowa - objawy
Nerwica lękowa jest chorobą przewlekłą. Jej medyczna nazwa to zespół lęku uogólnionego. Objawy to przede wszystkim strach przed różnymi sytuacjami, rzeczami i stanami. Pojawia się także nieokreślony, ale utrwalony lęk.
Osoby, które cierpią na nerwicę lękową, cały czas odczuwają strach. Nie opuszcza ich on nawet, kiedy są bezpieczne i znajdują się w sytuacji komfortowej. Osoby, które chorują na nerwicę lękową, nigdy nie są zrelaksowane.
Najgorsze w tym zaburzeniu jest to, że im bardziej źródło lęku jest nieokreślone, tym większa jest jego intensywność. W niektórych przypadkach nerwica lękowa uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Warto wiedzieć, że objawy nerwic są bardzo różne. Mogą występować te psychologiczne i fizyczne.
2. Objawy psychologiczne nerwicy lękowej
Nerwica lękowa wpływa na każdy aspekt życia chorego. Dominującym uczuciem jest lęk, strach, niepokój, poczucie zagrożenia. Nerwy napięte są do granic możliwości i chory bardzo często znajduje się na skraju paniki.
Pojawiają się agresywne i impulsywne zachowania, które przekraczają dopuszczalne normy społeczne. Chory musi zmagać się z atakami paniki, jest podenerwowany, roztargniony i nie może się skupić.
3. Fizyczne objawy nerwicy lękowej
Ciągły lęk i niepokój, na jaki narażeni są chorzy na nerwicę lękową, może w wielu przypadkach doprowadzić do wystąpienia objawów somatycznych.
Problem polega na tym, że są one czasem bardzo niepokojące i mogą sprawić, że poziom lęku się podniesie. Chory w wyniku tych objawów może doświadczyć:
- zawrotów głowy;
- uścisku w gardle;
- kołatania serca;
- płytkiego oddechu;
- suchości w ustach;
- nadmiernego pocenia;
- mrowienia lub drętwienia kończyn;
- bólów mięśniowych;
- bólów brzucha;
- biegunki;
- częstomoczu;
- nieregularnych miesiączek;
- bezsenności lub zapadania w letarg.
4. Przyczyny nerwicy lękowej
Tak naprawdę dokładne przyczyny powstawania nerwicy lękowej nie są znane. Każdy przypadek choroby może być wywołany czymś innym. Ogólnie jednak wiadomo, że za lęk odpowiadają zaburzenia w wydzielaniu dwóch neuroprzekaźników: serotoniny i noradrenaliny. Zaburzenia mają miejsce w mózgu, jednak nie tylko one odpowiadają za powstawanie nerwicy lękowej.
Bardzo duże znaczenie przy powstawaniu tej choroby mają czynniki psychiczne. Szczególnie, kiedy dana osoba musiała zmagać się w dzieciństwie z brakiem poczucia bezpieczeństwa, konfliktami emocjonalnymi, stresem, złym stanem zdrowia, trudną sytuacją materialną. To wszystko wpływa na możliwość wystąpienia nerwicy lękowej.
To musisz wiedzieć:
5. Jak leczyć nerwicę lękową?
W procesie leczenia nerwicy lękowej stosuje się lekarstwa w połączeniu z psychoterapią. Bardzo często wystarcza sama terapia u specjalisty, która ma na celu nauczenie chorego, jak ma radzić sobie z napadami lęku i złych myśli.
Pacjent uczy się, jak myśleć pozytywnie i wpływać na schematy myślowe. Pomocne bywa też ćwiczenie zachowania się w sytuacjach, które wywołują określony lęk. Czasem trzeba jednak podać pacjentowi lekarstwa, gdyż zbyt mocny lęk nie pozwala na pracę psychologiczną.
6. Nerwica lękowa - test
Jeśli mamy podejrzenie, że cierpimy na nerwicę lękową, możemy sprawdzić to krótkim testem. Wystarczy odpowiedzieć na 3 poniższe pytania, aby przekonać się, czy to schorzenie dotyczy również nas.
- Czy obserwujesz u siebie jednocześnie co najmniej 4 z poniższych objawów:
- pocenie się;
- przyspieszona/nieregularna akcja serca;
- duszność;
- uczucie "ucisku w gardle";
- dolegliwości żołądkowe lub nudności;
- wewnętrzne rozedrganie, drżenie;
- strach przed utratą przytomności, zawroty głowy, niepewność;
- strach przed śmiercią;
- ból lub uczucie ścisku w klatce piersiowej;
- uczucie odrealnienia;
- uderzenia gorąca lub zimne dreszcze;
- brak czucia, mrowienie w kończynach lub na twarzy;
- strach przed utratą kontroli, uczucie, że za moment oszalejemy.
- Czy wymienione wyżej objawy mają formę nagłych stanów lękowych/paniki, utrzymują się w czasie od 10 minut do 2 godzin?
- Tak;
- Nie.
- Czy napady te pojawiają się niepodziewanie i nie wiążą się z konkretną sytuacją?
- Tak;
- Nie.
Wynik testu:
Jeśli obserwujesz u siebie co najmniej 4 z wymienionych wcześniej objawów, na pytania 2 i 3 odpowiedziałeś twierdząco, prawdobodobnie cierpisz na nerwicę lękową.
Warto w takiej sytuacji wybrać się do psychologa, który postawi właściwą diagnozę i w razie konieczności wdroży odpowiednie leczenie.