Trwa ładowanie...

Jak prać ręcznik z mikrofibry - jak wyprać ręczniki szybkoschnące?

Avatar placeholder
24.11.2020 16:06
Materiał sponsorowany przez

Szybkoschnące, lekkie oraz kompaktowe – tak w trzech słowach można by opisać najważniejsze zalety ręczników wykonanych z mikrofibry. Są one również niezwykle wytrzymałe i mogą służyć nam przez lata, jeśli oczywiście będą prane w odpowiedni sposób. Jak więc prać ręczniki z mikrofibry? Jak prać ręczniki szybkoschnące?

Entuzjaści długich górskich wycieczek, stali bywalcy basenów, czy też siłowni są z ręcznikami z mikrofibry zapewne zaznajomieni od lat. Dla tych jednak, którzy dopiero odkrywają zalety szybkoschnących ręczników, parę słów wyjaśnienia. Ręczniki z mikrofibry swoją nazwę zawdzięczają tworzywu, z którego są wykonane. Mikrofibra jest to syntetyczny materiał, który powstaje przy użyciu nowoczesnych technologii z cienkich włókien poliamidowych i poliestrowych, które są 100 krotnie cieńsze od ludzkiego włosa, dzięki czemu wodna wnikająca w ich strukturę paruje o wiele szybciej, dlatego też nazywamy je szybkoschnącymi.

Główne zalety ręczników z mikrofibry

Pierwsza podstawowa zaleta została wymieniona powyżej – ręczniki z mikrofibry schną o wiele szybciej niż klasyczne ręczniki z bawełny czy frotte. Tę zaletę docenią zwłaszcza osoby, które dużo podróżują. Wielokrotnie bowiem podczas pakowania walizek czy też plecaka, przy przenoszeniu się z miejsca na miejsce okazuje się, że nasz ręcznik nie zdążył wyschnąć. Pakowanie mokrego ręcznika bawełnianego o wysokiej gramaturze nie dość, że jest wyjątkowo uciążliwe, to dodatkowo namoknięty ręcznik waży przecież sporo. Ręcznik z mikrofibry możemy szybko wysuszyć praktycznie w każdych warunkach - w domu na suszarce, czy też podczas pieszej wędrówki, zawieszając go po prostu na plecaku.

Ręczniki szybkoschnące, niezależnie czy wilgotne, czy suche są o wiele lżejsze i zdecydowanie bardziej kompaktowe niż ręczniki tradycyjne. Zwinięte w rulonik zajmują w naszym bagażu o wiele mniej miejsca. Tak więc szybkość schnięcia oraz kompaktowy rozmiar to dwie zasadnicze zalety istotne zwłaszcza dla entuzjastów górskich wycieczek, czy podróżników, dla których waga bagażu jest bardzo ważna.

Ręczniki szybkoschnące są również zdecydowanie bardziej chłonne w porównaniu do klasycznych ręczników. Dlatego też pakując walizkę na podróż lub też torbę na siłownię, możemy zdecydować się na mniejszy rozmiar ręcznika, będąc spokojnym, że wytrzemy się do sucha. Co ciekawe, wykręcenie ręcznika szybkoschnącego usuwa z niego 90 % wody.

Niektórzy zastanawiają się nad ekologicznym aspektem ręczników szybkoschnących, jako że wykonane są one z tworzyw sztucznych. Z jednej strony rzeczywiście mógłby to być minus, ale należy zwrócić uwagę na fakt, że ręcznik z mikrofibry jest o wiele bardziej wytrzymały od zwykłego ręcznika – będzie więc nam służyć przez dłuższy czas, jeśli będziemy o oczywiście o niego dbać.

(Materiał partnera)

Jak prać ręczniki z mikrofibry?

Zasady prania ręczników szybkoschnących nie różnią się znacząco od zasad prania zwykłych ręczników bawełnianych. Jak komentuje Justyna Czapla, ekspert z firmy Eurofirany, która w swojej ofercie ma zarówno klasyczne ręczniki, jak i ręczniki szybkoschnące: „Zasady prania ręczników z mikrofibry są bardzo proste. Temperatura prania nie powinna przekraczać 40 st. Pierzemy, dodając najlepiej płyn, a nie proszek do prania, rezygnując z płynu do płukania tkanin. W przypadku ręczników płyn do płukania się totalnie nie sprawdza. Powoduje zamknięcie się włókien przez co ręcznik przestaje chłonąć wodę. Dobrze jest nie łączyć w praniu ręczników z mikrofibry z innymi rzeczami. Szczególnie ubraniami. Podczas każdego prania z ręczników wytrąca się wosk chroniący włókna przed nadmiernym ścieraniem. Jest to naturalny proces. W finalnym efekcie może dojść do zniszczenia odzieży”.

(Materiał partnera)

Dostępne rozmiary i typy

Ręczniki szybkoschnące dostępne są w kilku rozmiarach – podobnie z resztą jak klasyczne ręczniki. Największy rozmiar 70x140 czyli ręcznik kąpielowy sprawdzi się bardzo dobrze na basenie, a nawet w domowej łazience. Ręczniki w dużych rozmiarach idealnie nadają się także na plażę. Dodatkowym ich atutem jest bowiem fakt, że wystarczy jedno strzepnięcie, by pozbyć się piasku z ręcznika.

(Materiał partnera)

Mniejsze ręczniki w rozmiarze 50x90 idealnie nadają się na siłownię, czy też do plecaka na górskie wycieczki. Małe ręczniki 30x50 mogą pełnić funkcję nawet małej ściereczki w kuchni, czy też praktycznej szmatki, która przyda się w przeróżnych okolicznościach. W przypadku dłuższych wycieczek i podróży warto wyposażyć się w komplet – ręcznik duży kąpielowy i mniejszy.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze