Jak powstrzymać rotawirusy?
Rotawirusy bardzo łatwo przenoszą się, szczególnie wśród małych dzieci. W Polsce co roku ponad 170 000 dzieci walczy z infekcją rotawirusową. Rotawirusy są przenoszone drogą fekalno-oralną. Wirus wydzielany jest przez zarażoną osobę w kale i z drobinkami kału pozostałymi np. na niedomytych rączkach dziecka zostaje rozprzestrzeniony np. na przedmioty, zabawki, jedzenie, wodę. Jeżeli drugie dziecko wprowadzi do ust np. rączki czy przedmioty, które miały styczność z zanieczyszczoną powierzchnią, dochodzi do przeniesienia wirusa i do infekcji u tego maluszka. Dzieci mogą przenosić wirusa zarówno przed pojawieniem się objawów infekcji (biegunka, wymioty), w czasie kiedy mają już objawy, jak i po ich ustąpieniu. Najbardziej narażone są one na infekcję rotawirusową w zimie oraz wiosną (od grudnia do czerwca).
1. Szczepienie przeciwko rotawirusom
Metodą, która najlepiej ochroni dziecko przed zakażeniem rotawirusem jest zastosowanie szczepionki ochronnej. Aktualnie szczepienie przeciw rotawirusom należy do szczepień zalecanych i w Polsce jest zawarte w Programie Szczepień Ochronnych. Jednak z uwagi na ograniczone środki finansowe szczepienie przeciw rotawirusom nie jest refundowane przez państwo.
Szczepionka przeciw rotawirusom jest zalecana wszystkim niemowlętom w Europie i może być włączona do kalendarza szczepień wszystkich krajów europejskich (co ma miejsce np. w Anglii, Belgii, Finlandii). W Polsce dostępne są dwa preparaty szczepionki przeciwko rotawirusom. Bez względu na to, na który preparat się zdecydujemy, pierwszą dawkę szczepionki należy podać przed ukończeniem przez niemowlę 12 tygodnia życia, a cały cykl szczepienia zakończyć przed ukończeniem przez nie 24-32 tygodnia życia. Oba preparaty mają formę doustną.
Mimo że szczepionka nie daje stuprocentowej gwarancji, że dziecko nie zachoruje, to jednak w przypadku zarażenia powinno ono przejść infekcję znacznie łagodniej. Badania kliniczne pokazują, że aż 95% zaszczepionych niemowląt wytwarza przeciwciała i jest odpornych na infekcje.
2. Higiena a zakażenie rotawirusami
Bardzo ważną rolę w zapobieganiu infekcji rotawirusowej odgrywa przestrzeganie zasad higieny. Rotawirusy mogą utrzymywać się na skórze rąk do 4 godzin, a na przedmiotach i suchych powierzchniach nawet do kilku dni. Należy zawsze pamiętać, aby dokładnie myć ręce swoje oraz dziecka nie tylko w przypadku kontaktu z osobą chorą, ale także po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po zabawie itd. W sytuacji gdy jedno dziecko w domu zachorowało, powinno się odizolować je od pozostałych, ponieważ ryzyko zarażenia się jest bardzo wysokie. Jeżeli dziecko ma objawy infekcji rotawirusowej, nie powinno również uczęszczać do żłobka, przedszkola i innych miejsc, gdzie przebywa dużo dzieci, ponieważ w takim środowisku bardzo łatwo dochodzi do zakażenia dużej liczby maluchów.