Trwa ładowanie...

Jak powstrzymać rotawirusy?

Rotawirusy bardzo łatwo przenoszą się, szczególnie wśród małych dzieci. W Polsce co roku ponad 170 000 dzieci walczy z infekcją rotawirusową. Rotawirusy są przenoszone drogą fekalno-oralną. Wirus wydzielany jest przez zarażoną osobę w kale i z drobinkami kału pozostałymi np. na niedomytych rączkach dziecka zostaje rozprzestrzeniony np. na przedmioty, zabawki, jedzenie, wodę. Jeżeli drugie dziecko wprowadzi do ust np. rączki czy przedmioty, które miały styczność z zanieczyszczoną powierzchnią, dochodzi do przeniesienia wirusa i do infekcji u tego maluszka. Dzieci mogą przenosić wirusa zarówno przed pojawieniem się objawów infekcji (biegunka, wymioty), w czasie kiedy mają już objawy, jak i po ich ustąpieniu. Najbardziej narażone są one na infekcję rotawirusową w zimie oraz wiosną (od grudnia do czerwca).

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

spis treści

1. Szczepienie przeciwko rotawirusom

Metodą, która najlepiej ochroni dziecko przed zakażeniem rotawirusem jest zastosowanie szczepionki ochronnej. Aktualnie szczepienie przeciw rotawirusom należy do szczepień zalecanych i w Polsce jest zawarte w Programie Szczepień Ochronnych. Jednak z uwagi na ograniczone środki finansowe szczepienie przeciw rotawirusom nie jest refundowane przez państwo.

Szczepionka przeciw rotawirusom jest zalecana wszystkim niemowlętom w Europie i może być włączona do kalendarza szczepień wszystkich krajów europejskich (co ma miejsce np. w Anglii, Belgii, Finlandii). W Polsce dostępne są dwa preparaty szczepionki przeciwko rotawirusom. Bez względu na to, na który preparat się zdecydujemy, pierwszą dawkę szczepionki należy podać przed ukończeniem przez niemowlę 12 tygodnia życia, a cały cykl szczepienia zakończyć przed ukończeniem przez nie 24-32 tygodnia życia. Oba preparaty mają formę doustną.

Mimo że szczepionka nie daje stuprocentowej gwarancji, że dziecko nie zachoruje, to jednak w przypadku zarażenia powinno ono przejść infekcję znacznie łagodniej. Badania kliniczne pokazują, że aż 95% zaszczepionych niemowląt wytwarza przeciwciała i jest odpornych na infekcje.

2. Higiena a zakażenie rotawirusami

Bardzo ważną rolę w zapobieganiu infekcji rotawirusowej odgrywa przestrzeganie zasad higieny. Rotawirusy mogą utrzymywać się na skórze rąk do 4 godzin, a na przedmiotach i suchych powierzchniach nawet do kilku dni. Należy zawsze pamiętać, aby dokładnie myć ręce swoje oraz dziecka nie tylko w przypadku kontaktu z osobą chorą, ale także po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po zabawie itd. W sytuacji gdy jedno dziecko w domu zachorowało, powinno się odizolować je od pozostałych, ponieważ ryzyko zarażenia się jest bardzo wysokie. Jeżeli dziecko ma objawy infekcji rotawirusowej, nie powinno również uczęszczać do żłobka, przedszkola i innych miejsc, gdzie przebywa dużo dzieci, ponieważ w takim środowisku bardzo łatwo dochodzi do zakażenia dużej liczby maluchów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.