Jak odróżnić kaszel mokry od kaszlu suchego?

Kaszel mokry czy kaszel suchy? Jak odróżnić, który z nich właśnie męczy twoje dziecko? Musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Rozróżnienie jest ważne, ponieważ pomoże w doborze lekarstw.

Kaszel suchy, inaczej bezproduktywny, pojawia się najczęściej na początku infekcji w chorobach pozaoskrzelowych układu oddechowego lub jako objaw podrażnienia gardła różnymi czynnikami. Dlatego charakterystyczny dla niego jest brak produkcji wydzieliny i uczucie drapania lub łaskotania w gardle. Kaszel suchy jest duszący i męczący. Kiedy kaszlesz, nie dochodzi do odkrztuszania, ale słychać „głuche huczenie”.

Ale kaszel suchy może być też zwiastunem chorób serca. Dlatego ważne jest, by go hamować poprzez odpowiednie leki.

Zobacz film: "Rodzaje kaszlu u dzieci"

Leczenie kaszlu suchego odbywa się głównie poprzez podawanie syropów łagodzących odruch wykrztuśny. Można również stosować metody domowe. Aby pozbyć się suchego kaszlu, należy nawilżać powietrze w domu, pić ciepłą herbatę lub mleko z miodem. Pomoże również siemię lniane zalane ciepłą wodą, syrop sosnowy oraz leki i syropy antyhistaminowe.

Natomiast kaszel mokry brzmi jak głębokie bulgotanie i jest dość głośny. Ten rodzaj kaszlu, zwany także wilgotnym lub produktywnym, pojawia się najczęściej w środkowej fazie infekcji, wtedy gdy malucha męczy choroba, której przebieg związany jest z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych. Jest ona gęsta i lepka.

Aby oczyścić oskrzela i całe dolne drogi oddechowe, pojawia się właśnie typ kaszlu mokrego, swojego rodzaju sojusznik dziecka w walce z chorobą. Kaszel mokry jest mniej gwałtowny i mniej męczący niż kaszel suchy, ponieważ kaszlemy wtedy, gdy czujemy potrzebę odkrztuszenia plwociny, a nie dlatego, że mamy podrażnione gardło. Dzięki kaszlowi mokremu możemy pozbyć się zalegającej wydzieliny w gardle, krtani, tchawicy, oskrzelach lub płucach.

Jak odróżnić kaszel mokry od kaszlu suchego?
Jak odróżnić kaszel mokry od kaszlu suchego?

Kaszel mokry leczy się zazwyczaj preparatami mukolitycznymi i syropami wykrztuśnymi. Te pierwsze odpowiadają za zmniejszenie lepkości śluzu, a drugie wspomagają odkrztuszanie wydzieliny. Zaleca się także picie dużej ilości płynów, które pomogą upłynnić wydzielinę, oraz stosowanie inhalacji ze środków, które pomogą rozszerzyć drogi oddechowe. Z domowych sposobów na mokry kaszel pomogą: syrop z cebuli, z czosnku lub z sosny.

W obu przypadkach możliwe jest także podawanie syropów zawierających fensypiryd, czyli substancję, która działa rozkurczowo na oskrzela oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne. Jako jedyna pozwala ona zwalczyć przyczynę choroby, a nie tylko objaw, jakim jest kaszel (zarówno suchy, jak i mokry).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.