Trwa ładowanie...

Jak odróżnić kaszel mokry od kaszlu suchego?

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 18.01.2016 12:03
Jak odróżnić kaszel mokry od kaszlu suchego?
Jak odróżnić kaszel mokry od kaszlu suchego?

Kaszel mokry czy kaszel suchy? Jak odróżnić, który z nich właśnie męczy twoje dziecko? Musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Rozróżnienie jest ważne, ponieważ pomoże w doborze lekarstw.

Kaszel suchy, inaczej bezproduktywny, pojawia się najczęściej na początku infekcji w chorobach pozaoskrzelowych układu oddechowego lub jako objaw podrażnienia gardła różnymi czynnikami. Dlatego charakterystyczny dla niego jest brak produkcji wydzieliny i uczucie drapania lub łaskotania w gardle. Kaszel suchy jest duszący i męczący. Kiedy kaszlesz, nie dochodzi do odkrztuszania, ale słychać „głuche huczenie”.

Ale kaszel suchy może być też zwiastunem chorób serca. Dlatego ważne jest, by go hamować poprzez odpowiednie leki.

Leczenie kaszlu suchego odbywa się głównie poprzez podawanie syropów łagodzących odruch wykrztuśny. Można również stosować metody domowe. Aby pozbyć się suchego kaszlu, należy nawilżać powietrze w domu, pić ciepłą herbatę lub mleko z miodem. Pomoże również siemię lniane zalane ciepłą wodą, syrop sosnowy oraz leki i syropy antyhistaminowe.

Zobacz film: "Rodzaje kaszlu u dzieci"

Natomiast kaszel mokry brzmi jak głębokie bulgotanie i jest dość głośny. Ten rodzaj kaszlu, zwany także wilgotnym lub produktywnym, pojawia się najczęściej w środkowej fazie infekcji, wtedy gdy malucha męczy choroba, której przebieg związany jest z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych. Jest ona gęsta i lepka.

Aby oczyścić oskrzela i całe dolne drogi oddechowe, pojawia się właśnie typ kaszlu mokrego, swojego rodzaju sojusznik dziecka w walce z chorobą. Kaszel mokry jest mniej gwałtowny i mniej męczący niż kaszel suchy, ponieważ kaszlemy wtedy, gdy czujemy potrzebę odkrztuszenia plwociny, a nie dlatego, że mamy podrażnione gardło. Dzięki kaszlowi mokremu możemy pozbyć się zalegającej wydzieliny w gardle, krtani, tchawicy, oskrzelach lub płucach.

Kaszel mokry leczy się zazwyczaj preparatami mukolitycznymi i syropami wykrztuśnymi. Te pierwsze odpowiadają za zmniejszenie lepkości śluzu, a drugie wspomagają odkrztuszanie wydzieliny. Zaleca się także picie dużej ilości płynów, które pomogą upłynnić wydzielinę, oraz stosowanie inhalacji ze środków, które pomogą rozszerzyć drogi oddechowe. Z domowych sposobów na mokry kaszel pomogą: syrop z cebuli, z czosnku lub z sosny.

W obu przypadkach możliwe jest także podawanie syropów zawierających fensypiryd, czyli substancję, która działa rozkurczowo na oskrzela oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne. Jako jedyna pozwala ona zwalczyć przyczynę choroby, a nie tylko objaw, jakim jest kaszel (zarówno suchy, jak i mokry).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze