Jak nauczyć dziecko czytać? - Z nowymi tytułami w serii „Czytam sobie”, która od dekady rozbudza w dzieciach miłość do czytania
Materiał prasowy HarperCollins
Zdobycie umiejętności samodzielnego czytania jest w rozwoju dziecka krokiem milowym, na który czeka wielu rodziców. Otwiera przed dziećmi wiele nowych możliwości, pozwala im zdobywać wiedzę i rozwijać wyobraźnię. Choć dzisiaj, kiedy już wszystkie sześciolatki objęte są obowiązkiem szkolnym, trudno wyobrazić sobie, żeby jakieś któryś z nich nie nauczył się czytać, zachęcenie ich do sięgnięcia po książki może bywać trudne – nowe technologie i wszechobecne ekrany często skutecznie odciągają najmłodszych od słów pisanych. Rodzice i nauczyciele stają przed wyzwaniem: jak pokazać dzieciom, że książki są fajne, a czytanie może być prawdziwą przygodą?
Od dziesięciu lat osoby tworzące cykl książek Czytam sobie przeznaczonych do nauki i doskonalenia czytania udowadniają dzieciom orasz przypominają rodzicom i pedagogom, że czytanie może być atrakcyjną rozrywką. Opracowana we współpracy z psychologami, nauczycielami i metodykami seria obejmuje ponad 100 tytułów, wśród których każde dziecko znajdzie coś, co je zainteresuje. Na rynku, nakładem wydawnictwa HarperCollins Polska, regularnie ukazują się kolejne pozycje. Właśnie dołączyło do nich pięć kolejnych: Kura Krystyna i jej banda oraz Marta i skarby z poziomu 1 serii, Akiko i Helenka oraz Otwieramy sklepik z poziomu 2 i jedna propozycja z poziomu 3, przeznaczonego dla bardziej zaawansowanych czytelniczek i czytelników – Nasza pani supermenka.
DLACZEGO TO TAK WAŻNE, ŻEBY DZIECI LUBIŁY CZYTAĆ?
Ważne jest nie tylko to, żeby dzieci czytały. Istotne jest to czy czytają z przyjemnością! Z badania Reading for change przeprowadzonego przez PISA i Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że dzieci lubiące czytać, traktujące czytanie jako formę rozrywki, lepiej radzą sobie z nauką niż ich rówieśniczki i rówieśnicy, którzy choć czytają, to tego nie lubią. Stwierdzono również, że czytanie dla przyjemności ma większy wpływ na edukacyjne sukcesy dziecka niż jego pochodzenie socjoekonomiczne! Osoby chętnie czytające w dzieciństwie, w przyszłości lepiej radzą sobie na rynku pracy, a nawet rzadziej pobierają zasiłki dla bezrobotnych. Dlatego tak ważne jest, żeby znaleźć sposób na pokazanie dzieciom, że czytanie może być dobrą zabawą.
PONAD 100 TYTUŁÓW – COŚ CIEKAWEGO DLA KAŻDEJ I KAŻDEGO!
W ciągu ostatnich dziesięciu lat w cyklu Czytam sobie ukazało się ponad 100 tytułów. Wśród nich młodzi czytelnicy i czytelnicy znajdą między innymi biografie, legendy, zabawne opowiadania czy pozycje z bohaterami z ulubionych filmów animowanych. Są propozycje dla dzieci zainteresowanych baletem i futbolem, opowieści o kosmosie i mikrokosmosie, podseria Eko dla wszystkich, którym na sercu leży dobro środowiska, a także mnóstwo zabawnych opowiadań napisanych przez czołowych autorów i autorki literatury dziecięcej oraz osób, które na co dzień piszą dla dorosłych. Współpracują z nimi najlepsi polscy ilustratorzy i ilustratorki.
SERIA DOCENIONA PRZEZ RODZICÓW I EKSPERTÓW
Książki z obchodzącej w tym roku swoje dziesięciolecie serii Czytam sobie są chętnie wybierane przez rodziców na pierwsze lektury dla ich dzieci.
Emka Kowalska, dziennikarka, mama siedmioletniego letniego Iwa, autorka bloga obibooki.pl pisze o pierwszych czytelniczych próbach swojego syna na łamach magazynu Dzieci: „Od wielu lat zbierałam książki z serii „Czytam sobie” przeznaczonej dla dzieci, które uczą się czytać. Czekały spokojnie na półce. Nareszcie mogłam je „przetestować” w praktyce. Czemu zaufałam właśnie „Czytam sobie”? To książki skrojona na miarę początkujących czytelniczek i czytelników. Zaprojektowane tak, by ułatwić dziecku osiągnięcie czytelniczego sukcesu. 3 poziomy zaawansowania i mnogość tematów poruszanych w ponad stu tytułach gwarantują, że z bogatej oferty każde dziecko wybierze coś dla siebie. Wręczając pierwszą z tych książek synkowi postawiłam na pewniaka. „Dobranocka dla Batmana” z jednym z ulubionych superbohaterów była historią, którą naprawdę chciał poznać. Na tyle, że nie zastanawiał się, czy na pewno da radę.”
„Doceniam ten cykl książek za różnorodność, ciekawe tematy, za wygodne, podręczne formaty, za jakość i urozmaicenie. Ponadto każdy tom znajdziecie w przystępnej cenie! Trójka moich dzieci zaczynała swoją czytelniczą przygodę z tymi książkami i do dziś z radością wracamy do wszystkich historii.” – to opinia Karoliny Kwaśnik, autorki bloga wnaszejbajce.pl
Książkom z logo „Czytam sobie” zaufali nie tylko rodzice, ale i pedagodzy chętnie wykorzystujący je w pracy dydaktycznej. Na stronie www.czytamsobie.pl mogą oni znaleźć gotowe oparte o tytuły z cyklu scenariusze zajęć, które mogą wykorzystać do poprowadzenia lekcji.
„Książki z serii „Czytam sobie” są znakomitą propozycją do przygotowania kącika czytelniczego w klasie. Niewysoka cena pozwoli na zgromadzenie całkiem pokaźnego księgozbioru, z pewnością chętnie pomogą rodzice. Trzy poziomy pod względem trudności pozwolą na osiągnięcie sukcesu każdemu dziecku. Warto od początku zgromadzić w klasowej biblioteczce lektury z każdego poziomu. Uczniowie będą z nich korzystać w czasie przeznaczonym na samodzielne czytanie, czas na relaks, czy po prostu podczas przerw. W mojej klasie niektóre dzieci bardzo chętnie zabierały książki do domu i czytały rodzeństwu, rodzicom lub dziadkom. Tematyka książek jest tak różnorodna, że pozwala na realizację podstawy programowej i może stanowić ciekawy przerywnik regularnych zajęć. Z łatwością wpleciemy wykorzystanie książeczek z tej serii przy realizacji tematów z zakresu przyrody, znanych Polaków, kosmosu, ciekawostek geograficznych, doświadczeń i rozszerzymy dzieciom wiedzę z wielu innych dziedzin.” – pisze Jolanty Okuniewskiej, nauczyciela i finalistki konkursu Global Teacher Prize 2016
Więcej informacji o książkach z serii Czytam sobie na:
https://czytamsobie.pl https://www.facebook.com/CzytanieToDziala https://www.facebook.com/KsiazkosferaHarperKids https://www.instagram.com/harperkids_polska/ http://www.harpercollins.pl/
Materiał prasowy HarperCollins