Jak młode pokolenie może uratować klimat?
Ochrona środowiska naturalnego to nie pusty slogan, a konieczność. O ekologii uczą się już najmłodsze dzieci i słusznie, bo zasoby Ziemi drastycznie się kurczą. To już ostatni dzwonek, by zrobić coś dobrego dla naszej planety. Jak o nią dbać w domowym zaciszu?
W ostatnim czasie dużo mówi się o potrzebie życia w sposób ekologiczny. To niezwykle ważne, bo eksperci od lat biją na alarm. To już ostatni dzwonek, by zadbać o Ziemię. Na szczęście jesteśmy coraz bardziej świadomi. Nie tylko mamy większą wiedzę, ale też chcemy działać. Nie jest dla nas obojętny fakt, że nasza planeta tonie w śmieciach, a wody z roku na rok jest coraz mniej.
Jako świadomi rodzice zachęcamy dzieci do dbania o naturę. Rozmawiamy, czytamy książki. Nic jednak nie zastąpi dobrego przykładu, jaki powinniśmy na co dzień dawać swoim pociechom. Od czego zacząć?
Ratuj klimat w swoim domu!
Podstawą jest prawidłowa segregacja śmieci oraz ich ograniczenie. Jest wiele sposobów na to, by wyrzucać ich zdecydowanie mniej. Jednym z nich jest zastąpienie foliowych woreczków materiałowymi siateczkami, które można albo kupić, albo uszyć samemu, np. ze starej firany lub bawełnianej koszulki. Jeśli mamy taką możliwość, starajmy się kupować produkty w szkle lub na wagę, zamiast w foliowych opakowaniach. Wodę butelkowaną można zastąpić przefiltrowaną wodą z kranu. Uczmy też dzieci od najmłodszych lat prawidłowej segregacji śmieci. W Polsce jest to obowiązek, który wynika z regulacji prawnych, jednak warto podchodzić do tego zadania świadomie i z pełnym zaangażowaniem. Jeśli nauczymy swoje pociechy wyrzucać odpady do odpowiedniego kosza, w przyszłości zaprocentuje to zwiększoną ilością surowców, które będzie można poddać recyklingowi.
Eksperymentujcie i dobrze się bawcie!
By pokazać dziecku, jak długo rozkładają się różne odpady, warto zrobić kapsułę czasu. Potrzebujemy do tego kilku przedmiotów, np. plastikową butelkę lub kubek po jogurcie, obierki po ziemniakach lub skórkę od banana, puszkę po kukurydzy, papierowy talerzyk lub kartkę. Wszystko zakopujemy bezpośrednio w ziemi, by po roku odkopać wszystkie przedmioty i sprawdzić, co się z nimi stało. To niezwykle ciekawy eksperyment!
A po odkopaniu kapsuły czasu, możecie w tym miejscu posadzić łąkę kwietną. Obserwowanie, jak zieleni się świat to dla dzieci jedna z najpiękniejszych lekcji. Kwiaty przyciągają owady, m.in. pszczoły i motyle, a podglądanie ich w naturalnym środowisku to kolejna porcja nauki.
Nagradzamy dobre pomysły
Dzieci mają mnóstwo ciekawych pomysłów, jak ochronić klimat. Ich wyobraźnia jest nieograniczona. To ich ogromna zaleta, którą warto wykorzystać. Z myślą o krzewieniu postawy proekologicznej wśród najmłodszych, E.ON Polska – dawne innogy Polska – przygotowało konkurs SłuchaMY Was, który jest kontynuacją działań realizowanych pod hasłem MY może więcej, jakie rozpoczęły się we wrześniu tego roku. Również w 2020 roku organizator przeprowadził liczne warsztaty edukacyjne w ramach projektu Liczę się z energią, w których uczniowie 6 i 7 klas mogli nauczyć się, jak efektywnie zarządzać energią oraz poznali dobre nawyki prośrodowiskowe.
Do 24 stycznia 2022 r. warszawskie szkoły podstawowe mogą wziąć udział w konkursie SłuchaMY Was, organizowanym przez E.ON Polska. Prawni reprezentanci placówek muszą wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie www.szkolnaekoinicjatywa.pl oraz załączyć zgłoszenie konkursowe. Jest to krótki opis projektu oraz maksymalnie 30-sekundowe nagranie audio prezentujące go w kreatywny sposób.
Pięć zwycięskich inicjatyw zostanie nagrodzonych instalacjami fotowoltaicznymi. Trzy najlepsze spośród nich dodatkowo otrzymają dofinansowanie na realizację zgłoszonych projektów.
Jury konkursowe przyzna nagrody najbardziej inspirującym, angażującym i najciekawiej przedstawionym ekoinicjatywom. Ważne jest uzasadnienie, dlaczego dzięki wdrożeniu tego rozwiązania, szkoła będzie bardziej ekologiczna. Jeśli mamy pytania co do przebiegu konkursu, to możemy skontaktować się za pośrednictwem adresu e-mail konkurs@szkolnaekoinicjatywa.pl.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.szkolnaekoinicjatywa.pl.
Rodzicu, daj dobry przykład
Troska o klimat powinna być naszą wspólną sprawą. Każdy z nas może swoimi codziennymi wyborami przyczynić się do poprawy klimatu. To nasza wspólna sprawa, a razem możemy więcej.
Naszym zadaniem jako rodziców jest pokazanie naszym dzieciom, że na troskę o planetę składają się małe kroki. Tu nie potrzeba rewolucji, a zmian, które nie tylko pozwolą nam ochronić środowisko naturalne, ale też nierzadko przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia i zasobności portfela.
Jeśli więc mamy taką możliwość, zamiast samochodu wybierzmy rower lub komunikację miejską. Jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym, warto rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej (na tę inwestycję często można uzyskać dofinansowanie).
Dbanie o środowisko naturalne to nasz obowiązek. Warto o tym pamiętać, by móc pokazać dziecku, w jaki sposób można chronić przyrodę i klimat. Dla wspólnego dobra!