Trwa ładowanie...

Jak dodać dziecku skrzydeł i pomóc mu w rozwijaniu umiejętności wyrażania siebie?

Płatna współpraca z marką LEGO® DUPLO®
Jak dodać dziecku skrzydeł i pomóc mu w rozwijaniu umiejętności wyrażania siebie?
Jak dodać dziecku skrzydeł i pomóc mu w rozwijaniu umiejętności wyrażania siebie?

Charakter dziecka kształtuje się już od najmłodszych lat. Warto więc zachęcać malucha do wyrażania siebie, a najlepiej robić to poprzez zabawę. Poznaj sposoby, które pomogą twojemu dziecku rozwijać jego zainteresowania.

W trakcie zabawy dziecko rozwija nie tylko motorykę małą, ale też uczy się też kreatywności i rozpoznawania tego, co sprawia mu radość. Uczy się zdolności logicznego myślenia oraz wyciągania wniosków z różnych sytuacji, a wszystko to stopniowo wpływa na kształtowanie własnego "ja".

Jak stymulować rozwój poznawczy?

Nikt inny nie potrafi uczyć się tak szybko, jak dzieci. Już w wieku niemowlęcym zaczynają one rozumieć pewne stałe mechanizmy i prawa. Przykładowo, kiedy ktoś zabiera im zabawkę, pierwszą, naturalną reakcją jest płacz. Szybko jednak maluch orientuje się, że przedmiot ten wcale nie zniknął na zawsze. Na tym polega umiejętność przetwarzania i zapamiętywania informacji płynących z otoczenia. Oczywiście to, w jakim tempie dziecko będzie się rozwijało, zależy od indywidualnych predyspozycji, ale są metody mogące pomóc w tym procesie. Najlepszym sposobem na zdobywanie wiedzy jest oczywiście zabawa. Dzięki niej pociecha odkrywa w sobie kreatywność, a to może znacząco wpływać na rozwój jej osobowości.

Dzieci, które skończyły 2 lata, potrafią zaskoczyć nas niezwykłym rozwojem intelektualnym. Potrafią bawić się w gry symboliczne, tworzyć różne budowle z klocków przy wsparciu rodziców lub leczyć ukochane pluszowe zwierzątka. Wiedzą, że kiedy zabawka jest "chora", to jest jej smutno, a gdy jest szczęśliwa, uśmiecha się. W tym wieku maluchy potrafią naśladować zachowania rodziców i wiedzą, jakie odgłosy wydają niektóre zwierzęta. Mogą już znać ponad 100 słów, a nawet budować proste zdania i rozumieją zasady przeciwieństw, np. "dobre-złe". Jako trzylatki zaczynają zadawać mnóstwo pytań: "A dlaczego"?, "A co to?". To bardzo ważny etap rozwoju, dlatego nie gaśmy naturalnej ciekawości dziecka. Starajmy się w miarę możliwości ją zaspokajać, a oprócz tego pozwólmy maluchowi na wyrażanie siebie. W jaki sposób?

Zabawa, która uczy autoekspresji

Udowodniono, że dzieci lepiej wyrażają siebie, gdy są emocjonalnie zaangażowane oraz zaciekawione jakimś tematem. Co za tym idzie, mogą odkryć w sobie różne talenty na tyle, by móc je wykorzystywać w przyszłości. Na przykład zabawa z instrumentami i muzyką pomaga rozwijać nie tylko zdolności słuchowe, ale również matematyczne. Z kolei malowanie czy konstruowanie pozwala na swobodną ekspresję, uczy uważności i wspiera logiczne myślenie. Świetnym sposobem na rozwój wyobraźni i odkrywanie własnego "ja" jest budowanie różnych rzeczy z klocków. Dla maluchów polecane są te z dużymi elementami, takie jak zestaw LEGO DUPLO "Samochody wyścigowe", który wspiera rozwój młodych kierowców i pozwala im wcielać się w różne role i postaci. Kto nie chciałby być zwycięzcą na podium? W trakcie wspólnej zabawy z rodzicami maluch może organizować wyścigi samochodowe, ładować akumulatory, ustawiać pachołki czy uczyć się zdrowej rywalizacji.

Mali konstruktorzy uwielbiają bawić się klockami i odgrywać scenki z udziałem zabawkowych przyjaciół. Pomoże im w tym "Pociąg z cyferkami" LEGO DUPLO, który dodatkowo oswaja dziecko z nauką matematyki. Składanie dużych elementów i ich przebudowywanie dostarcza wiele radości, a dodatkowo rodzic może wykorzystać zabawę, aby pomóc dziecku zapamiętywać cyfry. Kto wie, może dzięki temu smyk zapała miłością do matematyki? W każdym razie na pewno może wybrać się w ciekawą podróż z udziałem pasażerów i wesołego psa. Pokażmy maluchowi, że kolorowe wagony można dowolnie łączyć i rozdzielać, a każdy "cyfrowy" załadunek zdejmować, kiedy pociąg dotrze do celu. W ten sposób uczymy dziecko nowych rzeczy, i jednocześnie automatycznie budujemy z nim więź. Klocki te mają jeszcze jedną zaletę – rozwijają zdolności manualne, które są bardzo ważne dla późniejszej edukacji. A możliwość łączenia zestawów LEGO DUPLO daje dziecku swobodę w wyrażaniu siebie. Szkrab może bowiem tworzyć zupełnie nowe historie, które sam wymyśli.

A co się stanie, gdy kolorowy pociąg zawiezie pasażerów prosto do stadniny kucyków? Na miejscu będzie można odwiedzić kolejnych przyjaciół i nakarmić przyjacielskie zwierzątka. W zestawie LEGO DUPLO "Stadnina i kucyki" znajdują się m.in. dwie figurki zwierzątek oraz dwie figurki chłopca i dziewczynki. Klasyczna stajnia posiada otwierane drzwi do zbudowania, a także pokarm dla koni. Wytłumaczmy dziecku, że konie bardzo lubią marchewki albo że kilka razy dziennie trzeba poić zwierzęta, korzystając ze zbiornika z wodą. Maluchy mogą też korzystać z akcesoriów gospodarczych, takich jak szczotka, miotła, garnuszki i łopata. Opieka nad kucykami uczy nie tylko odpowiedzialności i empatii, ale dodatkowo rozwija wyobraźnię i zainteresowania. A jak wiadomo, dziecięce pasje to klucz do samorozwoju – jakże ważnego w dorosłym życiu.

Płatna współpraca z marką LEGO® DUPLO®
Polecane dla Ciebie