Jak długo rodzice muszą utrzymywać dziecko? Odpowiedź może zaskoczyć
Do jakiego wieku rodzice muszą utrzymywać dziecko? - trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wbrew obiegowym opiniom, ukończenie przez dziecko 18. roku życia nie oznacza automatycznego ustania obowiązku alimentacyjnego na jego rzecz. Świadczenie to nie ustaje również z momentem 26. urodzin dziecka, ukończenia przez nie szkoły czy studiów. Więc, jak długo rodzice muszą utrzymywać dziecko? Odpowiadamy!
1. Czy rodzice mają obowiązek utrzymywać dorosłe dzieci?
Obowiązek alimentacyjny to obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Jego treść w stosunkach rodzic-dziecko reguluje art. 133 k.r.i.o.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje, że rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (art. 133 § 1). Warto zaznaczyć, że artykuł ten nie wskazuje wieku, do którego dziecko może mieszkać z rodzicami i być na ich utrzymaniu.
Co warto podkreślić, obowiązek alimentacyjny jest niezależny od treści stosunku władzy rodzicielskiej. Oznacza to, że rodzica, którego władza rodzicielska wobec dziecka została ograniczona, zawieszona lub nawet, który został całkowicie jej pozbawiony, prawo nadal zobowiązuje, żeby wspierał finansowo swoje dziecko.
2. Jak długo rodzice muszą utrzymywać dziecko?
Według polskiego prawa rodzice nie mogą odmówić pomocy dorosłemu już dziecku, jeżeli dalej się uczy. Zdaniem Sądu Najwyższego wsparcie należy się pełnoletniemu synowi lub córce, jeżeli cały swój czas poświęca na naukę i nie może zarobkować (wyrok SN z 14. XI 1998 r. III CKN 217/97). Ale dziecko nie może pozorować nauki lub skakać z jednego kierunku studiów na drugi. Jeśli więc dorosłe dziecko jest tzw. wiecznym studentem, rodzic jest zwolniony z obowiązku jego utrzymywania.
Jak stanowi art. 133 k.r.i.o.:
§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.
§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
3. Czy rodzice muszą utrzymywać dziecko po studiach?
Bardzo często rodzice utrzymują dziecko przez okres studiów, do momentu uzyskania odpowiedniego wykształcenia wyższego. Zazwyczaj zdobycie wykształcenia kierunkowego oznacza uzyskanie zdolności do samodzielnego utrzymania.
Jednak czasami obowiązek alimentacyjny, nawet po zakończeniu studiów powinien więc być kontynuowany. Na przykład w sytuacji, gdy pełnoletnie dziecko po ukończeniu studiów wyższych podejmuje specjalistyczne szkolenie zawodowe np. aplikację po studiach prawniczych, czy też staż podyplomowy po ukończeniu wydziału lekarskiego. W takiej sytuacji zwykle środki uzyskiwane w tym czasie nie wystarczają na zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb.
To, jak długo rodzice muszą utrzymywać dziecko, jest kwestią indywidualną i zależną od wielu czynników. Ogólną zasadą jest, że rodzice powinni wspierać swojego potomka, aż do momentu, kiedy osiągnie on zdolność samodzielnego utrzymania się.
Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl