Trwa ładowanie...

Jak dbać o skórę niemowlaka zimą?

 Agnieszka Gotówka
28.06.2019 07:58
Jak dbać o skórę niemowlaka zimą?
Jak dbać o skórę niemowlaka zimą? (123rf)

Zima to trudny czas dla osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry. Suchy i chłodny klimat sprzyja zaostrzeniu choroby i sprawia, że najbardziej uciążliwy objaw atopii – świąd – staje się bardzo dokuczliwy.

Gdy za oknem mróz, skóra atopika staje się sucha, skłonna do podrażnień i mało elastyczna. Alergeny i zanieczyszczenia z łatwością przenikają do organizmu, zaostrzając stan zapalny. Choroba staje się jeszcze bardziej uciążliwa.

spis treści

1. Kosmetyki w pielęgnacji skóry atopowej

Skóra atopowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ze szczególną uwagą należy dbać o nią zimą, gdy jest bardzo sucha i łuszcząca się.

Bardzo ważnym elementem uzupełniającym leczenie jest jej regularne nawilżanie i natłuszczanie. W przypadku dziecka zmagającego się z Atopowym Zapaleniem Skóry woda mocno wysusza skórę, stąd niewskazane jest długie przebywanie w wannie.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

W przypadku niemowląt kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut. Równie istotna jest temperatura wody. Nie może być zbyt wysoka, bo nasili to objawy choroby.

Do mycia nie wolno używać kosmetyków, w składzie których znajdują się barwniki, konserwanty lub substancje zapachowe. Każdy z nich bowiem może zaostrzyć objawy atopii. Z tego samego powodu nie jest wskazane stosowanie tradycyjnych mydeł, które mogą dodatkowo wysuszyć naskórek.

Tuż po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę bez pocierania ręcznikiem i szybko nałożyć na nią odpowiedni emolient. Są to dermokosmetyki przeznaczone do skóry z problemami, które nie tylko ją odżywiają, ale i łagodzą świąd. Zimą należy sięgać po nie częściej, najlepiej 2–3 razy na dobę, gdyż skóra jest bardziej narażona na przesuszenie. Dzięki temu naskórek będzie stale odpowiednio nawilżony. Mniej dokuczliwe będą również świąd i pieczenie

2. Otoczenie małego atopika

Jest cała lista czynników, które zaostrzają objawy AZS. Są wśród nich zarówno alergeny (pokarmowe, wziewne), jak i czynniki środowiskowe. By skóra dziecka miała zdrowy wygląd, konieczne jest ich wyeliminowanie. O czym należy pamiętać?

W okresie zimowym korzystamy z ogrzewania, co ma niekorzystny wpływ na skórę atopową. Powietrze staje się suche, a to dodatkowo obciąża zmieniony chorobowo naskórek. Istotne jest zatem jego nawilżanie.

Bardzo ważna jest ponadto temperatura panująca w domu atopika. Gdy jest zbyt ciepło, skóra poci się, co nasila świąd. Dziecko drapie się, powodując intensywniejsze uszkodzenia bariery naskórkowej (błędne koło atopii).

W przypadku atopowego zapalenia skóry temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 18–20°C (nocą powinno być jeszcze chłodniej).

Bardzo istotny jest również ubiór. Dziecko nie może być ubrane zbyt ciepło. Ważne też, by odzież uszyta była z materiałów naturalnych, najlepiej z bawełny w jasnych kolorach. Zrezygnować trzeba z tkanin syntetycznych, nylonu i wełny.

Nieodpowiednio dobrana garderoba sprawi, że skóra będzie się pocić, stanie się zaczerwieniona i nasili się świąd. Niemowlę może być wówczas niespokojne, płaczliwe.

Jeśli dziecku trudno będzie powstrzymać się od drapania, bo swędzenie będzie bardzo dokuczliwe, trzeba pamiętać, by miało ono zawsze krótko obcięte paznokcie. Na noc można zakładać mu bawełniane rękawiczki. Ulgę przyniosą również chłodne okłady (do tego celu warto wykorzystać zwilżony miękki ręcznik lub tetrową pieluszkę).

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, w przebiegu której skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest to bardzo ważne, bo tylko w ten sposób możliwa jest remisja i poprawa jakości życia pacjenta.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze