Trwa ładowanie...

Jak dbać o skórę atopową latem?

 Agnieszka Gotówka
28.06.2019 07:41
Jak dbać o skórę atopową latem?
Jak dbać o skórę atopową latem? (123rf)

Nasza skóra wymaga szczególnej pielęgnacji i ochrony przed słońcem. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, w ich bowiem przypadku o wiele łatwiej o podrażnienia.

O ile promieniowanie UV jest niezbędne, by doszło do wyprodukowania na powierzchni skóry witaminy D, o tyle brak rozwagi w tym zakresie może przyczynić się do powstania poważnych problemów ze zdrowiem. Skutki mogą być natychmiastowe (oparzenia słoneczne) lub odsunięte w czasie (nowotwory skóry, utrata jej elastyczności, przebarwienia, zmarszczki).

Najważniejszym elementem profilaktyki jest stosowanie odpowiednich kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Preparaty tego typu nie tylko chronią przed poparzeniem, ale również pozwalają zapobiec powstaniu niezwykle groźnego raka skóry, czerniaka.

1. Krem przeciwsłoneczny dla atopika

Półki w aptekach i drogeriach wręcz uginają się pod ciężarem kremów przeciwsłonecznych. Trudno wybrać ten najlepszy, zwłaszcza jeśli nasza skóra jest wrażliwa, skłonna do podrażnień lub atopowa.

Zobacz film: "Jak przebiega atopowe zapalenie skóry u dzieci?"

Preparaty mające chronić skórę przed słońcem często wzbogacone są o dodatkowe substancje, których zadaniem jest zwiększenie ochrony komórek układu odpornościowego skóry oraz utrzymanie prawidłowej budowy bariery skórno-naskórkowej. W przypadku dzieci i osób zmagających się z AZS powinno wybierać się kremy, które będą również pełniły rolę emolientu. Ich zadaniem jest nie tylko ochrona przed szkodliwym działaniem przeciwsłonecznym, ale również natłuszczenie i nawilżenie chorobowo zmienionych miejsc. Istotne jest również, by kosmetyk redukował świąd i zmniejszał podrażnienia.

2. Pielęgnacja skóry atopowej latem

Jeszcze kilka lat temu dermatolodzy ostrzegali rodziców swoich małych pacjentów, by mocno ograniczyli dzieciom czas przebywania na słońcu. Dzisiaj, gdy wiedzę w tym zakresie nieco zaktualizowano, uważa się, że nie jest to konieczne – ale tylko pod warunkiem, że zachowane zostaną odpowiednie zasady prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej.

Jej podstawą jest nałożenie odpowiedniego kremu, który nie tylko zabezpieczy skórę przed promieniowaniem, ale też odpowiednio ją odżywi.

Ważny jest również rodzaj filtru (informacji o nim należy szukać na opakowaniu). Do wyboru mamy dwa: chemiczny (substancje pochłaniające promieniowanie UV) lub mineralny (rozpraszający UV). Ten drugi będzie najlepszym wyborem dla osoby z atopowym zapaleniem skóry. Kremy ze 100% filtrem mineralnym, w przeciwieństwie do filtrów chemicznych, nie wchłaniają się w skórę, co oznacza, że są bezpieczniejsze. Tworzą na skórze barierę przeciwsłoneczną odbijającą promienie.

Istotne jest również pamiętanie o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych, z których nie wolno rezygnować nawet wówczas, gdy wydaje się nam, że skóra jest odpowiednio nawilżona i wolna od podrażnień (a tak właśnie najczęściej dzieje się latem). Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry jest bowiem codzienne nakładanie emolientów, o czym trzeba pamiętać niezależnie od pory roku.

Preparat ten należy mieć pod ręką nawet podczas wakacyjnych wyjazdów. Dlaczego to tak istotne? Otóż zaleca się, by 30 minut przez zastosowaniem kremu przeciwsłonecznego posmarować skórę emolientem. Stosować go należy również tuż przed, jak i zaraz po wyjściu z morza lub jeziora.

Bardzo ważne jest również dobranie odpowiedniej garderoby. Jest to szczególnie istotne w okresie wakacyjnym, gdyż to wtedy właśnie intensywnie się pocimy. Bardzo nie lubi tego nasza skóra, która w takiej sytuacji może bardzo mocno swędzieć i stać się skłonna do podrażnień. A stąd już tylko krok do zaostrzenia choroby.

Zaleca się więc noszenie przewiewnych ubrań uszytych z bawełny, najlepiej w jasnych kolorach (najlepsza jest biel).

Latem nie unikajmy słońca, pamiętajmy jednak o prawidłowej ochronie przeciwsłonecznej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze