Trwa ładowanie...

Jak dbać o brzuszek rocznego dziecka?

Avatar placeholder
27.06.2019 14:59
Jak dbać o brzuszek rocznego dziecka?
Jak dbać o brzuszek rocznego dziecka? (123rf)

Pierwszy rok życia maluszka jest magiczną granicą wielu doświadczeń w radosnym odkrywaniu świata. Rodzice już dobrze znają śmiech, płacz, blask oczu i potrzeby dziecka. W tym czasie wciąż bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie młodego, kształtującego się organizmu. Roczny maluch to nie mały dorosły i nadal potrzebuje wsparcia, dlatego tak ważna jest kontynuacja sposobu żywienia dopasowanego do jego potrzeb. Na co należy zwracać uwagę komponując jadłospis maluszka? Dlaczego odpowiednia dieta jest tak istotna dla brzuszka małego dziecka?

  • Okres 1000 pierwszych dni, trwający również po 1. roku życia, to wciąż intensywny rozwój organizmu maluszka.
  • Jadłospis dziecka po 1. roku życia jest już urozmaicony, ale jego podstawę wciąż powinno stanowić mleko i produkty mleczne, w tym mleko modyfikowane, dopasowane do potrzeb Juniora.
  • Odpowiedni sposób żywienia dziecka wspiera właściwy rozwój i prawidłowe funkcjonowanie małego brzuszka.
  • Rodzice, poprzez komponowanie diety niemowlęcia, a później małego dziecka, mają realny i długotrwały wpływ na jego rozwój oraz nawyki żywieniowe.

1. Wsparcie dla maluszka

Rozpoczęcie przez dziecko 2. roku życia to czas nowych doświadczeń, pokonywania kolejnych barier oraz zdobywania następnych umiejętności. Okres 1000 pierwszych dni życia, liczony od poczęcia przez pierwsze lata, jest szczególnie ważny ze względu na kształtowanie się preferencji smakowych i nawyków żywieniowych. Menu Juniora nadal powinno się różnić od diety rodziców, ponieważ przewód pokarmowy dziecka pełną sprawność osiągnie dopiero około 5.-7. roku życia. Okres po 12. miesiącu życia to również czas intensywnego rozwoju i wzrostu. Każdego roku dziecko, zanim ukończy 3. rok życia, rośnie aż 10 cm.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Czy wiesz, że…

…w układzie pokarmowym znajduje się aż 70-80 % wszystkich komórek odpornościowych?

Prawidłowo funkcjonujący układ pokarmowy dziecka chroni go przed chorobami. Zdrowe dziecko jest szczęśliwe, bez dolegliwości, bólu i płaczu.

2. Dieta rocznego dziecka

Jadłospis Juniora jest już w dużym stopniu zróżnicowany, jednak jego podstawą wciąż powinno być mleko i produkty mleczne. Dieta stosowana przez rodzinę nie zawsze jest w stanie pokryć szczególne potrzeby żywieniowe malucha. Spożywanie przez dziecko posiłków ze „stołu dorosłych” może prowadzić do zbyt niskiej podaży np. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz składników mineralnych, z drugiej może powodować niekorzystne dla zdrowia malucha nadmierne spożycie cukru, soli czy nasyconych kwasów tłuszczowych. Dziecko po ukończeniu 12. miesięcy wciąż potrzebuje dopasowanego do wieku sposobu żywienia. Maluch w wieku 1-3 lata powinien otrzymywać 4-5 posiłków w ciągu dnia. Zgodnie z opracowanym przez Instytut Matki i Dziecka „Modelowym talerzem żywieniowym” w codziennym menu powinny się znaleźć 3 porcje mleka i produktów mlecznych.

To ciekawe!

Dziecko w wieku 1-3 lata w pojedynczym przełknięciu przyjmuje 4,6 ml płynu, podczas gdy dorosły człowiek około 17 ml płynu.

3. Radość płynie z brzuszka

Małe dziecko potrzebuje nawet 4 do 8 razy więcej, w przeliczeniu na kilogram masy ciała, niektórych składników pokarmowych niż dorośli. Dotyczy to m.in. wapnia, żelaza czy witaminy D, której zgodnie z wynikami najnowszych badań aż 94% dzieci po 1. roku życia dostaje wraz z dietą za mało . Ponadto 52% polskich dzieci spożywa zbyt niskie ilości błonnika .

Mleka modyfikowane typu Junior są dopasowane do szczególnych potrzeb żywieniowych dziecka, dodatkowo dostarczają składniki niezbędne w diecie malucha w odpowiednich ilościach i proporcjach. Przyczyniają się również do zmniejszenia spożycia składników, które nie powinny się znajdować w jadłospisie dzieci w wieku 1-3 lat w nadmiernych ilościach, np. białka i tłuszczów nasyconych. Dlatego specjalnie dla maluchów po 12. miesiącu życia powstało Bebiko Junior 3 NutriFlor+, które w swojej opatentowanej kompozycji zawiera m.in. wapń i witaminę D dla mocnych kości, żelazo dla rozwoju poznawczego i kwas alfa-linolenowy z grupy omega 3 dla prawidłowego rozwoju mózgu*. Warto zadbać o brzuszek maluszka, bo kiedy prawidłowo funkcjonuje i się rozwija, dziecko z radością poznaje świat.

*Bebiko Junior 3, tak jak inne mleka modyfikowane, zawiera wapń, żelazo, witaminę D i kwas ALA (omega 3).

Ważne informacje: Karmienie piersią wraz z urozmaiconą dietą jest rekomendowanym sposobem żywienia małych dzieci.

Informacja prasowa

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze