Trwa ładowanie...

Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w Internecie – poradnik dla rodziców

Avatar placeholder
07.12.2023 15:45
Płatna współpraca z marką Fundacji Happy Kids
Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w Internecie – poradnik dla rodziców
Jak chronić dzieci przed zagrożeniami w Internecie – poradnik dla rodziców (Materiał Partnera)

Korzystanie z Internetu stało się nieodłączną częścią życia, także naszych dzieci. Fundacja Happy Kids, która zaangażowana jest w unijną kampanię #ChildSavetyON! dzieli się z nami cennymi radami, jak zapewnić bezpieczeństwo dzieciom podczas korzystania z Internetu.

Internet daje nieskończone możliwości odkrywania, edukacji i rozrywki. Warto jednak pamiętać, że ta wirtualna przestrzeń, mimo swojego fascynującego charakteru, kryje w sobie także wyzwania związane z występowaniem szkodliwej treści, nieodpowiednich zachowań czy cyberprzemocy. Na te negatywne zjawiska szczególnie narażone są dzieci. Jak my, rodzice możemy je przed tym chronić?

  • Każdy rodzic lub opiekun powinien pamiętać, że pomimo potencjalnych zagrożeń, Internet to doskonałe źródło wiedzy i rozrywki. Pozwólcie swoim dzieciom czerpać radość z korzystania z ich zasobów, jednocześnie ucząc je, jak robić to świadomie i bezpiecznie. – podpowiada Anna Hauser, Koordynatorka Child Protection Fundacji Happy Kids.

Fundacja Happy Kids przygotowała krótki poradnik dla rodziców, o tym, jak zapewnić bezpieczeństwo dzieciom podczas korzystania z Internetu.

Edukuj od najmłodszych lat podstawowych zasad bezpieczeństwa

Wprowadź rozmowy na temat bezpieczeństwa online już od najwcześniejszych lat. Ucz swoje dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Zwróć uwagę na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w sieci. Podkreśl, że nie wszystko, co widzą online, jest zawsze prawdziwe. Ostrzegaj przed potencjalnymi zagrożeniami i ucz, jak je unikać.

Odkrywaj świat Internetu razem z dzieckiem

Najlepiej jeśli rodzic lub opiekun jest pierwszą osobą, która wprowadzi dziecko w świat Internetu. Razem przeglądajcie różne zasoby, szukajcie stron, które zainteresują wasze pociechy, a potem stwórzcie listę bezpiecznych witryn. Jeśli okaże się, że dziecko bardziej sprawnie niż ty porusza się po sieci, poproś je, by podzieliło się swoją wiedzą i było twoim przewodnikiem w wirtualnym świecie.

(Materiał Partnera)

Rozmawiaj o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Internecie

Nawiązywanie przyjaźni w Internecie może nieść za sobą ryzyko – porozmawiaj o tym z dzieckiem. Wyjaśnij, że choć Internet pozwala na nawiązywanie nowych przyjaźni, to spotkania z nieznajomymi mogą być niebezpieczne. Dzieci powinny zdawać sobie sprawę, że takie spotkania są możliwe wyłącznie po uzyskaniu zgody rodziców i zawsze w towarzystwie dorosłych lub przyjaciół.

Naucz dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych

Dostęp do wielu stron internetowych dedykowanych najmłodszym użytkownikom często wymaga udostępnienia prywatnych danych. Naucz swoje dziecko, że podanie takich informacji zawsze powinno być poprzedzone pytaniem o zgodę rodziców. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z potencjalnych niebezpieczeństw związanych z ujawnianiem swoich danych osobowych. Ustal z nimi jasne zasady, aby nigdy nie podawało przypadkowym osobom takich danych, jak imię, nazwisko, adres czy numer telefonu.

Bądź wyrozumiałym rodzicem

Niestety często zdarza się, że dzieci przez przypadek trafią na strony przeznaczone dla dorosłych i w obawie przed karą nie przyzna się do tego. Stwórz atmosferę zaufania i wyrozumiałości, tak aby pociecha czuła się swobodnie dzieląc się z tobą tego typu sytuacjami, wiedząc, że może na ciebie liczyć.

Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji zamieszczanych w Internecie

Ucz dziecko krytycznego podejścia do informacji znalezionych w Internecie. Podkreśl, że nie wszystko, co w nim znajdzie, jest wiarygodne. Zachęcaj do weryfikacji treści korzystając z innych źródeł, takich jak słowniki czy encyklopedie. Jako rodzic służ swoją wiedzą i pomocą w tej kwestii.

Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez dziecko

Zwróć uwagę na to, jak dziecko korzysta z Internetu, jakie strony odwiedza i z kim koresponduje. Poznaj jego internetowych znajomych i ustalcie wspólne zasady korzystania z sieci oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji.

(Materiał Partnera)

#ChildSafetyON

Edukowanie i promowanie bezpieczeństwa dzieci online jest głównym zadaniem europejskiej kampanii #ChildSafetyON. W jej ramach najważniejsze jest budowanie świadomości o istnieniu potencjalnych zagrożeń i podejmowanie konkretnych kroków w celu ochrony najmłodszych użytkowników Internetu. Wsparcie tej inicjatywy to nie tylko obowiązek, ale również sposób na budowanie świadomej społeczności online. Więcej informacji znajdziesz tu.

Płatna współpraca z marką Fundacji Happy Kids
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze