Jak być mamą? (recenzja)

Miłość matki [...] To trzymanie za rękę, kiedy coś bardzo boli.
Ta nieduża książeczka to zbiór tzw. złotych myśli oraz rad. Kiedy wzięłam ją do ręki, pomyślałam, że jest to książeczka upominkowa. Do przeczytania jednego wieczora lub - tak jak ja to zrobiłam - po kawałeczku, w tzw. wolnych chwilach.
Krótkie rozdziały akcentują różne role mamy. Często są to dość oczywiste stwierdzenia, jak np. bądź odpowiedzialna, opiekuńcza, kochaj, akceptuj, nie wstydź się emocji, wymagaj, ale i doceniaj, czasem karć, zawsze wspieraj. Autorzy zwracają uwagę również na to, o czym my raczej na co dzień nie myślimy.

Często w nieuświadomiony sposób przekazujemy różne swoje zachowania (nawet te nie do końca akceptowane przez nas). Przestrzegają też przed "nadodpowiedzialnością" i nadopiekuńczością. Akcentują to, że rola matki nie kończy się, kiedy dzieci idą do szkoły, zdają maturę, studiują czy zostają rodzicami. Z rad i doświadczenia matki korzysta się całe życie. A i przecież nikt nie zrobi takiej "zupy pomidorowej" jak była u mamy.
Autorzy nie zapominają też o tym, że matka to także żona. Być może dlatego, że książkę napisali mężczyźni I to jest według mnie to, na co warto zwrócić uwagę. Nie jest to książka pisana przez doświadczoną, czasami zmęczoną tą rolą, mamę. Napisali ją ci, którzy patrzą na nas - matki, stojąc na co dzień obok nas. Mężczyźni, którzy mają inny punkt widzenia, oparty nie tylko na bieżących doświadczeniach, ale i na własnych wspomnieniach z dzieciństwa..
Ponieważ jest to pierwszy tomik serii "Jak być mamą” z ciekawością zajrzę do innych, by zobaczyć jakie rady kierują autorzy (psychologowie) do ojców, teściowych, babć i dziadków.

Jak być mamą?
Marek Warecki &Wojciech Warecki
Promic Wydawnictwo Księży Marianów
Warszawa 2008

Anna Mayer

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Testy i recenzje
Testy i recenzje

"Pomocy, będziemy dziadkami!" Roman Leuthner

"Pomocy, będziemy dziadkami!" Roman Leuthner

Jaką rolę w życiu dziecka mają dziadkowie? Zapraszamy do przeczytania książki "Pomocy, będziemy dziadkami!" napisaną przez Romana Leuthnera w wydaną przez GWP.

Testy i recenzje

"Suknia ślubna" Rachel Hauck

"Suknia ślubna" Rachel Hauck

"Suknia ślubna" od Wydawnictwa Święty Wojciech Cztery panny młode, jedna suknia ślubna, która daje odwagę, mobilizuje do działania...

Testy i recenzje

"Krowa Matylda bawi się w chowanego"

"Krowa Matylda bawi się w chowanego"

Kolejna przygoda Krowy Matyldy Jak zwierzęta bawią się w chowanego i co może z tego wyniknąć? Koniecznie sprawdź w książce "Krowa Matylda bawi się w chowanego" Alexandra Stefensmeiera.

Testy i recenzje

"Historia pewnej dziewczyny" Lindsey Kelk

"Historia pewnej dziewczyny" Lindsey Kelk

Książka od Zysk i S-ka Wydawnictwo Tess Brookes - kobieta, która nagle została pozbawiona wszystkiego, na czym jej zależało... Czy na Hawajach, podszywając się pod współlokatorkę, odnajdzie szczęście?

Testy i recenzje

Krem Pharmaceris baby

Krem Pharmaceris baby

Krem ochronny z filtrem przeciwsłonecznym powinien być aplikowany na delikatną skórę dziecka przed każdym wyjściem na zewnątrz. *Źródło zdjęcia: materiały prasowe

Testy i recenzje

Gra Dobble od Rebel

Gra Dobble od Rebel

Znajdź symbol Gra dla całej rodziny - Dobble od Wydawnictwa Rebel.