Trwa ładowanie...

Imię jak popularna kawa. Noszą je już 934 Polki

Avatar placeholder
27.02.2024 09:03
Imię jak kawa
Imię jak kawa (Pixabay )

Wybór wyjątkowego imienia dla dziecka może doprowadzić do problemów w urzędzie. Tak zdarzyło się w przypadku imienia, które brzmi jak popularna kawa zbożowa.

spis treści

1. Wybór imienia dla dziecka

Wybór imienia dla dziecka to jedno z pierwszych i najważniejszych zadań rodziców. Imię będzie towarzyszyć przez całe życie. Niektórzy rodzice decydują się na imię przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie, dla niektórych ważnym argumentem jest wyznawana religia, inni inspirują się światem filmów i seriali, a jeszcze inni szukają imienia, które będzie wyróżniało dziecko.

Nie ma dobrych ani złych wyborów. Ważne jednak, żeby decyzja ta była dobrze przemyślana i uzgodniona wspólnie przez rodziców, którzy powinni mieć na uwadze przede wszystkim dobro dziecka. Z tego powodu wybrane przez nich imię nie może być ośmieszające, obraźliwe ani krzywdzące dla malucha. Takie imiona są odrzucane urzędach stanu cywilnego w Polsce.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Imię Inka

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Imię Inka nie jest imieniem " z urzędu" zakazanym w Polsce, ale wciąż pojawiają się problemy związane z nadaniem go dziewczynce. Rodzice spotykają się z odrzuceniem swojego wyboru, słysząc od urzędników, że to zdrobnienie od imienia Inez lub Ina, a zdrobnieniem dziecka nazwać nie można.

Głos w tej sprawie zabrała Rada Języka Polskiego, którą urzędnicy poprosili o opinię.

"Według wszelkich znanych nam informacji, Inka funkcjonuje już jako samodzielne imię. Jak pokazują dane Ministerstwa Cyfryzacji, imię Inka (dokładnie w tej formie) zostało nadane blisko 80 razy w 2019 roku i ponad 80 razy w latach ubiegłych. Łącznie w Polsce jest prawie 700 osób noszących to imię. Ponadto Inka figuruje również jako imię żeńskie w Słowniku Języka Polskiego PWN" - napisano w opinii sporządzonej przez dr hab. Katarzynę Kłosińską, która dodaje, że "Inka to forma powstała jako zdrobnienie imienia Inez, jednak, jak można sądzić, współcześnie jest używana także jako imię samodzielne. Może to dla urzędu stanu cywilnego stanowić przesłankę za wpisaniem jej do akt stanu cywilnego".

Z opinii wynika, że w Polsce można nazwać dziewczynkę imieniem Inka. Dodajmy, że z danych na rok 2023 wynikało, że w Polsce takie imie nosi już 934 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze