Trwa ładowanie...

Greta Thunberg: "Bardzo prawdopodobne, że miałam koronawirusa"

Szwedzka aktywistka na rzecz klimatu udostępniła na swoim Instagramie post, w którym dzieli się ze swoimi fanami wydarzeniami z ostatnich dwóch tygodni. A te siedemnastolatka spędziła w kwarantannie. Jak sama pisze "bardzo prawdopodobne, że miała koronawirusa".

1. Objawy koronawirusa

Młoda aktywistka pisze w jednym ze swoich ostatnich postów, o tym, że przez dwa tygodnie musiała pozostać w izolacji. Wszystko przez to, że po podróży po krajach środkowej Europy zaczęła odczuwać symptomy infekcji górnych dróg oddechowych. Thunberg skarżyła się przede wszystkim na przemęczenie, ból gardła, dreszcze i kaszel. Dlatego postanowiła podejść do sprawy poważnie i wynajęła mieszkanie, tak by móc spędzić kwarantannę z daleka od swojej matki i siostry.

Wyświetl ten post na Instagramie.

The last two weeks I’ve stayed inside. When I returned from my trip around Central Europe I isolated myself (in a borrowed apartment away from my mother and sister) since the number of cases of COVID-19 (in Germany for instance) were similar to Italy in the beginning. Around ten days ago I started feeling some symptoms, exactly the same time as my father - who traveled with me from Brussels. I was feeling tired, had shivers, a sore throat and coughed. My dad experienced the same symptoms, but much more intense and with a fever. In Sweden you can not test yourself for COVID-19 unless you’re in need of emergent medical treatment. Everyone feeling ill are told to stay at home and isolate themselves. I have therefore not been tested for COVID-19, but it’s extremely likely that I’ve had it, given the combined symptoms and circumstances. Now I’ve basically recovered, but - AND THIS IS THE BOTTOM LINE: I almost didn’t feel ill. My last cold was much worse than this! Had it not been for someone else having the virus simultainously I might not even have suspected anything. Then I would just have thought I was feeling unusually tired with a bit of a cough. And this it what makes it so much more dangerous. Many (especially young people) might not notice any symptoms at all, or very mild symptoms. Then they don’t know they have the virus and can pass it on to people in risk groups. We who don’t belong to a risk group have an enormous responsibility, our actions can be the difference between life and death for many others. Please keep that in mind, follow the advice from experts and your local authorities and #StayAtHome to slow the spread of the virus. And remember to always take care of each other and help those in need. #COVID #flattenthecurve

Post udostępniony przez Greta Thunberg (@gretathunberg)

Zobacz także: Zostań z dzieckiem w domu. 12 pomysłów na zabawę bez telewizora

"Jakieś dziesięć dni temu zaczęłam odczuwać symptomy choroby, dokładnie takie same, jak mój ojciec, który wrócił wtedy z Brukseli” - opisuje Thunberg na swoim profilu.

2. Badania na obecność koronawirusa

Okazuje się jednak, że aktywistka nie jest pewna, czy choroba, którą przechodziła była spowodowana COVID-19, który jest odpowiedzialny za ogólnoświatową epidemię. Okazuje się, że w Szwecji test na koronawirusa jest przewidziany jedynie w przypadkach wymagających udzielenia pomocy medycznej.

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

W pozostałych, w tym w przypadku Thunberg, zaleca się izolację w domu. "Dlatego do tej pory nie zostałam przebadana na obecność koronawirusa, ale jest bardzo prawdopodobne, że go miałam. Zważywszy na okoliczności i objawy choroby" - pisze aktywistka w swoim poście.

3. Jak przebiega choroba?

Szwedka napisała, że już wyzdrowiała, natomiast podkreśla, że "niemal nie czuła się chora”. Siedemnastolatka podkreśla, że ostatnie przeziębienie, które przechodziła, było znacznie gorsze od tego zakażenia. Gdyby nie to, że w tym samym czasie chorował jej ojciec, nawet nie podejrzewałaby czegoś poważniejszego.

"I to właśnie sprawia, że ta choroba jest tak niebezpieczna. Wiele osób (szczególnie młodych) może nie dostrzec żadnych objawów, albo zignorować te łagodne. Mogą nawet nie wiedzieć, że są zarażone i przekazać wirusa do ludzi, którzy są w grupie ryzyka. Dlatego pamiętajcie o tym, słuchajcie zaleceń lekarzy i władz i #zostańciewdomu (oryg. #StayAtHome), by zwolnić rozprzestrzenianie się choroby" - podsumowuje swój wpis aktywistka.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.