Trwa ładowanie...

Grad komentarzy pod postem księdza. Zaskoczył wiernych na Facebooku

Avatar placeholder
03.10.2022 20:43
Kto może zostać chrzestnym?
Kto może zostać chrzestnym? (YouTube)

Rola chrzestnego czy chrzestnej nie ogranicza się tylko do udziału w ceremonii chrztu. Taka osoba ma być przede wszystkim duchowym przewodnikiem dla dziecka. Dlatego rodzice często dość długo zastanawiają się nad wyborem odpowiedniego kandydata. Post pewnego księdza pokazuje, że trzeba spełnić bardzo wyśrubowane wymagania, aby móc taką funkcję sprawować.

Ksiądz wyjaśnił, kto może zostać rodzicem chrzestnym
Ksiądz wyjaśnił, kto może zostać rodzicem chrzestnym (Facebook)
spis treści

1. Kto może zostać chrzestnym?

Według tradycji i nauki kościoła ojciec chrzestny i matka chrzestna powinni spełniać określone kryteria. Przede wszystkim powinni mieć skończone 16 lat, muszą być praktykującymi katolikami i co bardzo ważne powinni mieć sakrament chrztu świętego i bierzmowania.

Jakim jeszcze wymaganiom muszą sprostać? Ksiądz Sławomir Witkowski w opublikowanym na Facebooku poście udowadnia, że ta lista jest bardzo długa i restrykcyjna.

"Chciałbym przypomnieć rodzicom dzieci, którzy pragną ochrzcić swoje dziecko oraz wszystkim parafianom o wymaganiach dotyczących kandydatów do zostania ojcem chrzestnym lub matką chrzestną. Kandydat do pełnienia roli ojca lub matki chrzestnej musi być osobą wierzącą i praktykującą, czyli uczestniczącą w niedzielnych Mszach Świętych. Musi być osobą bierzmowaną" - czytamy w poście.

"Osoby wierzące, które żyją w jakichkolwiek związkach niesakramentalnych, nie mogą zostać rodzicami chrzestnymi. Zatem nie mogą to być osoby, które są rozwiedzione i zawarły nowy związek cywilny, nie mogą to też być osoby, mieszkające ze sobą przed ślubem kościelnym. Takie osoby, jak wiemy, nie mogą przecież przystępować do komunii świętej, żyjąc w sposób stały w grzechu nieczystości. Sytuacja osób żyjących razem przed ślubem może się zmienić w przyszłości, po zawarciu ślubu kościelnego mogą przystępować do spowiedzi i komunii świętej" - tłumaczy duchowny.

Ksiądz poprosił również, aby rodzice przed chrztem dobrze zastanowili się nad wyborem ojca lub matki chrzestnej i zorientowali się, "jaka jest sytuacja religijna i moralna kandydatów na chrzestnych".

2. Grad komentarzy pod postem duchownego

Post odbił się szerokim echem w sieci i zebrał mnóstwo komentarzy. Oto niektóre z nich:

"Dość radykalnie ograniczył możliwości znalezienia chrzestnego. W praktyce większość księży ogranicza się do sprawdzenia bierzmowania i nie zadaje kłopotliwych pytań",

"Jeśli są aż takie wytyczne, to ja bym poprosił o podanie prawa, które o tym mówi. Bo skoro tak kościół ustalił, to moim zdaniem jest to dyskryminacja wierzących np. po rozwodzie czy żyjących ze sobą przed ślubem",

"A płacenie za chrzest to legalne?",

"Za kasę nawet po rozwodzie mogą być chrzestnym",

"Niekiedy lepszy chrzestny po rozwodzie niż ten, co udaje, że do kościoła chodzi" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze