Trwa ładowanie...

Ginekolog pokazał, jak wygląda guz jajnika. "Zawiera w pełni ukształtowane włosy, a niekiedy także zdeformowane zęby"

Lekarz pokazał, jak wygląda potworniak, guz jajnika najczęściej dotykający kobiety w ciąży
Lekarz pokazał, jak wygląda potworniak, guz jajnika najczęściej dotykający kobiety w ciąży (Getty Images)

Dr Michał Strus, ginekolog z Oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, podzielił się na Instagramie niecodziennym zdjęciem wykonanym podczas laparoskopii potworniaka - guza jajnika, obrośniętego włosami. Jakie są przyczyny potworniaka i kiedy kobiety są na niego najbardziej narażone?

spis treści

1. Potworniak - odmiana guza jajnika

Potworniak jajnika jest nowotworem, który rozwija się z pierwotnych komórek płciowych (tzw. gonocytów), a następnie różnicuje się w tkanki płodowe o różnym stopniu zaawansowania i dojrzałości. Zazwyczaj guz rozwija się w prawym jajniku lub obustronnie.

Potworniaki są zmianami o bardzo niejednorodnej budowie histologicznej - stanowią konglomerat bezładnie przemieszanych, rozmaitych tkanek. Jak podkreślają naukowcy, przyczyny i mechanizm powstawania tego typu guzów nie są do końca znane. Potworniaki stanowią 10–20 proc. wszystkich guzów jajnika, z czego połowa występuje obustronnie. Najczęściej pojawiają się u kobiet w ciąży.

2. Jak wygląda potworniak?

Zobacz film: "Dr Szułdrzyński: Możemy zabezpieczyć dzieci przed koronawirusem, jeśli sami się zaszczepimy"

- Na zdjęciu widzicie jedną z najczęstszych odmian potworniaka dojrzałego tzw. torbiel skórzasta. Torbiel skórzasta zawiera w pełni ukształtowane włosy, gruczoły łojowe wydzielające łój naskórkowy, gruczoły potowe, a niekiedy także zdeformowane zęby - pisze o potworniaku dr Michał Strus.

Jak dodał lekarz, powyższe guzy są zaskakujące dla samych lekarzy.

- Uwierzcie, że guz jajnika zawierający w pełni ukształtowane włosy, to spektakularny widok w trakcie zabiegu - napisał dr Strus.

3. Jakie są objawy potworniaka?

Pierwotniaki jajnika bardzo często rozwijają się bezobjawowo. Bywa, że utrudniają zajście w ciążę. Jeżeli guz przybiera duże rozmiary, może prowadzić do dolegliwości takich jak: dyskomfort w obrębie podbrzusza, nudności, zgagi, krwawienia międzymiesiączkowego czy bólu pleców.

Ze względu na możliwość wystąpienia skrętu torbieli mogą wystąpić objawy potworniaka jajnika w postaci: ostrego bólu brzucha, napięcia mięśni brzucha, dreszczy i podwyższonej temperatury ciała oraz wymiotów.

Jak informuje dr Michał Strus, potworniaki wykrywa się na podstawie badań histopatologicznych oraz zdjęć obrazowych tkanek i usuwa laparoskopowo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze