Trwa ładowanie...

Gdzie są najdłuższe wakacje? Sprawdzamy uczniów w Europie

Avatar placeholder
19.06.2019 15:20
Gdzie w Europie uczniowie mają najdłuższe wakacje?
Gdzie w Europie uczniowie mają najdłuższe wakacje? (123rf)

Wakacje, wymarzony czas każdego ucznia. Zawsze wyczekiwane i zawsze za krótkie. Czy rzeczywiście mamy powody do narzekania? Porównujemy długość wakacji w całej Europie.

1. Najdłuższe i najkrótsze wakacje w Europie

W Europie najwcześniej wakacyjny wypoczynek zaczynają młodzi Finowie i Rosjanie. Swoje szkolne plecaki mogą schować już na początku czerwca. W Finlandii uczniowie wrócą jednak wcześniej w szkolne mury. Już w pierwszej dekadzie sierpnia ponownie zasiądą w ławkach. Rosyjscy rówieśnicy aż do końca sierpnia będą mieli wolne – łącznie pełne 3 miesiące.

Niewiele później wakacje zaczynają Islandczycy i Włosi, jednak w ich przypadku dokładny termin wakacji określa rejon zamieszkania. Zależy to również od typu placówki edukacyjnej. Islandczycy kończą wypoczynek w połowie sierpnia. Niektórzy włoscy uczniowie mogą wrócić nawet miesiąc później do nauki.

7 najgłupszych wymówek rodziców, którzy przyprowadzają chore dzieci do przedszkola
7 najgłupszych wymówek rodziców, którzy przyprowadzają chore dzieci do przedszkola [8 zdjęć]

Jesień zawitała u nas na dobre. W niektórych domach to czas zbierania złotych liści i picia gorącej

zobacz galerię
Zobacz film: "Nasze dzieci to słabeusze"

Polacy, którzy wypoczywają od 20 czerwca do 31 sierpnia, mają jedne z dłuższych wakacji. Z pewnością mogę ich pozazdrościć uczniowie z Belgii, gdzie wolne jest od 1 lipca do 31 sierpnia albo młodzi Duńczycy, którzy zaczynają wakacje podobnie jak polscy uczniowie, ale kończą je ponad 2 tygodnie wcześniej.

Najkrócej wypoczywają młodzi Holendrzy, Szwajcarzy i Francuzi, którym dane są niespełna dwa miesiące wolnego. Młodzi Maltańczycy, Bułgarzy, Węgrzy albo Rumuni, na pewno mają większe powody do zadowolenia, gdyż ich wolne trwa prawie 3 miesiące.

Należy jednak uwzględnić fakt, że niektóre systemy szkolne, jak np. francuski lub brytyjski, przewidują dodatkowe tygodniowe przerwy np. wiosną i jesienią.

We wszystkich państwach uczniowie mają również wolne dni świąteczne. W większości krajów europejskich obejmują one Boże Narodzenie oraz Wielkanoc zgodnie z rzymskokatolickim kalendarzem świąt.

Choć w niektórych krajach wakacje mogą wydawać się dłuższe niż u nas, nie mamy powodów do narzekań, jeśli chodzi o ilość wolnych dni w całym roku szkolnym.

Polscy uczniowie, oprócz świąt, celebrują również dwutygodniowe ferie zimowe oraz, w zależności od układu dni w kalendarzu, zdarzają się również tzw. długie weekendy. W okresie bożonarodzeniowym wolne trwa aż do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli. W tym roku, mimo przerwy w zajęciach dydaktycznych powodowanej strajkami nauczycieli, wakacje rozpoczęto wyjątkowo wcześnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze