Trwa ładowanie...

Gdzie są najdłuższe wakacje? Sprawdzamy uczniów w Europie

Wakacje, wymarzony czas każdego ucznia. Zawsze wyczekiwane i zawsze za krótkie. Czy rzeczywiście mamy powody do narzekania? Porównujemy długość wakacji w całej Europie.

Zobacz film: "Nasze dzieci to słabeusze"

1. Najdłuższe i najkrótsze wakacje w Europie

W Europie najwcześniej wakacyjny wypoczynek zaczynają młodzi Finowie i Rosjanie. Swoje szkolne plecaki mogą schować już na początku czerwca. W Finlandii uczniowie wrócą jednak wcześniej w szkolne mury. Już w pierwszej dekadzie sierpnia ponownie zasiądą w ławkach. Rosyjscy rówieśnicy aż do końca sierpnia będą mieli wolne – łącznie pełne 3 miesiące.

Niewiele później wakacje zaczynają Islandczycy i Włosi, jednak w ich przypadku dokładny termin wakacji określa rejon zamieszkania. Zależy to również od typu placówki edukacyjnej. Islandczycy kończą wypoczynek w połowie sierpnia. Niektórzy włoscy uczniowie mogą wrócić nawet miesiąc później do nauki.

7 najgłupszych wymówek rodziców, którzy przyprowadzają chore dzieci do przedszkola
7 najgłupszych wymówek rodziców, którzy przyprowadzają chore dzieci do przedszkola [8 zdjęć]

Jesień zawitała u nas na dobre. W niektórych domach to czas zbierania złotych liści i picia gorącej

zobacz galerię

Polacy, którzy wypoczywają od 20 czerwca do 31 sierpnia, mają jedne z dłuższych wakacji. Z pewnością mogę ich pozazdrościć uczniowie z Belgii, gdzie wolne jest od 1 lipca do 31 sierpnia albo młodzi Duńczycy, którzy zaczynają wakacje podobnie jak polscy uczniowie, ale kończą je ponad 2 tygodnie wcześniej.

Najkrócej wypoczywają młodzi Holendrzy, Szwajcarzy i Francuzi, którym dane są niespełna dwa miesiące wolnego. Młodzi Maltańczycy, Bułgarzy, Węgrzy albo Rumuni, na pewno mają większe powody do zadowolenia, gdyż ich wolne trwa prawie 3 miesiące.

Należy jednak uwzględnić fakt, że niektóre systemy szkolne, jak np. francuski lub brytyjski, przewidują dodatkowe tygodniowe przerwy np. wiosną i jesienią.

We wszystkich państwach uczniowie mają również wolne dni świąteczne. W większości krajów europejskich obejmują one Boże Narodzenie oraz Wielkanoc zgodnie z rzymskokatolickim kalendarzem świąt.

Choć w niektórych krajach wakacje mogą wydawać się dłuższe niż u nas, nie mamy powodów do narzekań, jeśli chodzi o ilość wolnych dni w całym roku szkolnym.

Polscy uczniowie, oprócz świąt, celebrują również dwutygodniowe ferie zimowe oraz, w zależności od układu dni w kalendarzu, zdarzają się również tzw. długie weekendy. W okresie bożonarodzeniowym wolne trwa aż do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli. W tym roku, mimo przerwy w zajęciach dydaktycznych powodowanej strajkami nauczycieli, wakacje rozpoczęto wyjątkowo wcześnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.