Trwa ładowanie...

Gdy w domu pojawia się maluszek, cały plan dnia staje na głowie!

Rodzina

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Przystawianie dziecka do piersi"

Zdjęcie autorstwa sathyatripodi / CC0 1.0

Niewielu rodziców wspomina pierwsze dni z noworodkiem w domu z uczuciem rozrzewnienia – większość czuje przede wszystkim ulgę, ponieważ te trudne chwile mają już za sobą. Po latach przyznają, że wyzwaniem była dla nich nie tylko opieka nad noworodkiem, lecz także zorganizowanie dnia w taki sposób, by czasu wystarczyło im też na inne sprawy.

1. Jak zorganizować dzień z noworodkiem?

Infografika

Uwaga świeżo upieczonych rodziców w oczywisty sposób koncentruje się na dziecku, ale każdy odpowiedzialny dorosły wie, że niektórych domowych obowiązków nie można zaniedbywać. Gotowanie, sprzątanie i robienie zakupów to tylko jedne z wielu czynności, którymi ktoś musi się zająć – jak znaleźć na wszystko czas?

  • Przede wszystkim przyjmij do wiadomości, że trudno znaleźć czas na wszystko – rodzicielstwo w dużej mierze opiera się na wyborach, a pierwsze dni życia dziecka pokazują to aż nadto dobitnie.
  • Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko – jeśli sądzisz, że pomiędzy kolejnymi karmieniami, zmianami pieluch i myciem dziecka znajdziesz czas na wysprzątanie mieszkania, ugotowanie trzydaniowego obiadu, zrobienie domowej maseczki na twarz i przeczytanie kilku rozdziałów książki, zetknięcie z rzeczywistością może być bolesne.
  • Przygotuj się do pierwszych dni z noworodkiem w domu – zrób zapas pieluch, zapełnij zamrażarkę mrożonkami, kup produkty spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia (przydadzą się, gdy oboje będziecie zbyt zmęczeni, by pójść do sklepu).
  • Jeśli rodzina lub znajomi zaoferują pomoc – przyjmij ją! Nieważne, czy proponują wsparcie z grzeczności, czy z autentycznej chęci odciążenia was w pierwszych dniach życia dziecka...
  • Niewyspanie może dać ci się mocno we znaki, dlatego czas drzemki swojego malca potraktuj jak idealną okazję do odespania nocy.
  • Nie zaniedbuj siebie i swojego ciała – dobrze się odżywiaj i odpoczywaj, gdy tylko masz ku temu okazję. Pamiętaj, że dobra forma fizyczna ma wpływ na twoje samopoczucie i sposób, w jaki radzisz sobie z obowiązkami rodzicielskimi.
  • Rozmawiaj z partnerem o swoich uczuciach – świadomość, że oboje przechodzicie przez trudne chwile razem, jest ważna także dla waszego związku. Wspólnie zastanówcie się nad rozwiązaniami, które pozwolą wam znaleźć czas dla siebie (np. zrobienie zakupów bezpośrednio po pracy).
  • Jeśli nie możesz dojść do porozumienia z partnerem w kwestii podziału domowych obowiązków, przygotujcie plan działania z podziałem na dni tygodnia – w ten sposób ważne sprawy nie umkną waszej uwadze.
  • Porozmawiaj ze znajomymi, którzy okres niemowlęcy swojego dziecka mają już za sobą – na pewno mają swoje własne, wypróbowane sposoby na przejęcie kontroli nad czasem.

Infografika

Duża liczba obowiązków związanych z posiadaniem dziecka może przytłaczać świeżo upieczonych rodziców. Nic więc dziwnego, że w pierwszych dniach życia malca wielu z nich ma wrażenie, że doba stała się nagle wyraźnie krótsza. Aby pozbyć się tego złudzenia, już na wstępie przygody z rodzicielstwem powinni ustalić, jakie zadania mają dla nich priorytetowe znaczenie. Pozostałe mogą poczekać.

Chcesz uzyskać więcej praktycznych porad? Zapisz się do bezpłatnego programu dla młodych mam i korzystaj z porad ekspertów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.