Franczyzobiorcy McDonald’s podarowali szpitalom łóżka dla rodziców małych pacjentów
W trakcie choroby i hospitalizacji dziecka wsparcie oraz nieustanna obecność rodzica są bardzo ważne. Mali pacjenci szybciej wracają do sił i łatwiej znoszą potrzebne zabiegi, kiedy jest przy nich mama lub tata. Za tą potrzebą podążają franczyzobiorcy McDonald’s, dzięki którym już kolejny rok z rzędu w ponad 50 miastach w całym kraju pojawi się blisko 320 łóżek dla rodziców.
Szpital przyjazny rodzinie
Kim jest Złoty Sąsiad? To ten, który zawsze wyciągnie pomocną dłoń. To również nazwa programu wewnętrznego zainicjowanego przez McDonald’s, który dotyczy zaangażowania społecznego firmy i jej franczyzobiorców. W jego ramach licencjobiorcy spod znaku złotych łuków wspierają na co dzień lokalne społeczności w miejscowościach, w których prowadzą restauracje. Są blisko mieszkańców i reagują na ich potrzeby. Lokalni przedsiębiorcy realizują wiele inicjatyw, od sportowych przez prozdrowotne, charytatywne, po kulturalne i edukacyjne. Wspierają stale też Programy Fundacji Ronalda McDonalda, w tym między innymi „Łóżka dla rodziców”, finansując i przekazując je szpitalom pediatrycznym w Polsce, zapewniając godne warunki pobytu na oddziałach pediatrycznych rodzicom.
- Jako ojciec wiem, że choroba dziecka jest trudnym czasem dla całej rodziny, zwłaszcza gdy wiąże się z pobytem w szpitalu. Rodzice muszą się wtedy zmierzyć z wieloma wyzwaniami. To rodzi zmęczenie, stres i napięcie, które wpływają nie tylko na samopoczucie opiekuna, ale i na stan emocjonalny dziecka. Przekazywane przez nas łóżka pomogą zapewnić bliskość, a więc coś najważniejszego z punktu widzenia hospitalizowanej pociechy oraz mamy i taty – mówi Marek Kapustka, franczyzobiorca McDonald’s Polska.
Dzięki łóżkom rodzice hospitalizowanych dzieci mogą być blisko nich w szpitalu i odpocząć w komfortowych warunkach.
- Szpital pediatryczny przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica. Wspólnie z franczyzobiorcami McDonald’s Polska, wspierającymi od lat naszą misję „Aby rodzina mogła być razem”, nie chcemy odkładać na później potrzeb dziecka-pacjenta i jego najbliższych. Przekazywane łóżka są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim postawione blisko łóżka chorego dziecka. Zmieniamy w ten sposób rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych – deklaruje Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.
Łóżka zapewniające bliskość
Sfinansowanie zakupu blisko 320 łóżek dla rodziców hospitalizowanych dzieci to praktyczny wymiar idei znanej jako opieka skoncentrowana na całej rodzinie dziecka (family-centered care). Opiera się na założeniu, że w leczenie i opiekę nad dzieckiem w szpitalu powinna być zaangażowana cała rodzina.
- Codzienne, aktywne zaangażowanie rodziców w proces leczenia wzmacnia rodzinne więzi, przyczynia się do wzrostu autonomii i kompetencji członków rodziny w opiece nad chorym dzieckiem. Łagodzi skutki lęku, bólu i negatywnych doświadczeń związanych ze stresem chorowania i leczenia oraz zapobiega ich niekorzystnym konsekwencjom zdrowotnym. Poprawia stan zdrowia dziecka i przyczynia się do jego psychospołecznego rozwoju – tłumaczy dr n. hum. Anna Jakubowska-Winecka, psycholog kliniczny, kierownik Zakładu Psychologii Zdrowia w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.
Łóżka sfinansowane przez franczyzobiorców McDonald’s Polska są zatem bardzo potrzebne. Pozwalają rodzicom towarzyszyć dziecku w komfortowych warunkach. Są wielofunkcyjne, wygodne i ustawne. W ciągu dnia można spędzać na nich czas z dzieckiem. To miejsce idealne do wspólnego czytania książek i przytulania. Wieczorem zaś zamieniają się w wygodne miejsce do spania mamy czy taty.
Łóżka przekazane przez franczyzobiorców wpisują się w szpitalne realia. Zajmują niewiele miejsca na oddziale, są wyposażone w pojemnik na pościel i mają łatwy do czyszczenia materiał. Mogą z nich korzystać rodzice kilkulatków, ale również nastolatków.
- Starsze dzieci, choć mają już zaawansowane możliwości intelektualne, nie przyjmują racjonalnych argumentów, że „leczenie jest dla ich dobra”. Ich myślenie jest zdominowane przez przeżywane emocje, w stresujących sytuacjach potrzebują obecności bliskiej osoby, potrzymania za rękę, przytulenia po nieprzyjemnym zabiegu. Rodzice są potrzebni w szpitalu nie tylko dla towarzyszenia i wsparcia emocjonalnego swoich dzieci. Nie ma wątpliwości, że są potrzebni dla funkcjonowania szpitala i efektów leczenia – podsumowuje dr n. hum. Anna Jakubowska-Winecka.
Franczyzobiorcy McDonald’s Polska pierwszy raz połączyli siły na rzecz przekazywania szpitalom łóżek dla rodziców w ubiegłym roku. Wówczas podarowali ich ponad 250 w 36 miastach w Polsce. W tym roku powtarzają akcję i od kwietnia do końca czerwca, razem z Fundacją Ronalda McDonalda, dostarczą szpitalom w ponad 50 lokalizacjach niemal 320 łóżek.