Trwa ładowanie...

Fototapeta w pokoju dziecięcym. Jak wybrać, by nie żałować?

Avatar placeholder
24.03.2021 16:36
Materiał sponsorowany przez
(Materiał partnera)

Jak wybrać odpowiednią tapetę do pokoju dziecięcego? Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze kolorów, wzorów? Jak powinien wyglądać pokój dziecięcy, aby dziecko chciało w nim przebywać i spędzać czas? Na wszystkie te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Wiadomo, że charakter wnętrzu nadaje między innymi odpowiednio dobrana tapeta. Nastrój i stan emocjonalny Twojego dziecka w wysokim stopniu zależy od odpowiednich kolorów w otoczeniu, również od koloru tapety. Pokój dziecięcy to miejsce, w którym dziecko uczy się otaczającego świata, bawi się, odpoczywa. Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę podczas urządzania pokoju dziecięcego.

Kolory w pokoju dziecięcym

Każdy wiek rządzi się swoimi prawami i ma swoje własne preferencje kolorystyczne. Pokój dla dziecka - to jego przestrzeń osobista, własny świat. Preferencje co do urządzenia tego świata będą się zmieniać wraz z rozwojem malucha. Wybierając materiały wykończeniowe, polecamy zwrócić uwagę na bezpieczne i kolorowe fototapety dla dzieci.

(Materiał partnera)

Spokojne motywy w pastelowych kolorach doskonale nadają się do pokoju zarówno niemowlęcia, jak i przedszkolaka

● W pierwszych latach życia radosna i jaskrawa paleta kolorów dla maluszków jest idealna. Szczególnie jeśli umieszczamy we wnętrzu kontrastowe elementy. Wszystko niezwykłe, duże i jaskrawe przyciąga uwagę dziecka, stymuluje rozwój wzrokowy i intelektualny. Obserwując, małe dziecko bada otaczający go świat. Są jednak przeciwnicy naklejania jaskrawych tapet w pobliżu łóżeczka. Intensywne kolory bowiem mogą przestymulować dziecko, utrudnić mu zasypianie. Lepiej umieścić je w strefie zabawy, aby wspomóc rozwój malucha. Nad łóżeczkiem lepiej umieścić fototapety o spokojnych wzorach i pastelowych odcieniach. Dzięki temu dziecko będzie łatwiej zasypiać i nie przestraszy się kontrastowych elementów po przebudzeniu.

● Dzieci w wieku od dwóch do czterech lat lubią jaskrawe kolory: zielony, żółty, niebieski. Naturalna paleta kolorów harmonizuje przestrzeń.

● Dzieci w wieku od czterech do sześciu lat stają się szczególnie aktywne, mają dużo energii. Aby zrównoważyć ich temperament, warto wybrać bardziej stonowaną, subtelną kolorystykę. Można chwilowo zrezygnować z pomarańczowo-czerwonych tapet. Warto unikać także ciemnoniebieskich, szarych i ciemnozielonych tapet. Te kolory są zbyt poważne dla dzieci, nie sprawią im radości, a nawet mogą oddziaływać przygnębiająco.

● Dla dziecka powyżej szóstego roku życia wybierz wesołą, radosną fototapetę. Kolory mogą być soczyste, jasne, interesujące, ale skomplikowanych wzorów lepiej unikać. Skomplikowane motywy mogą rozpraszać i drażnić dziecko.

Porady projektanta wnętrz:

● Kolor tapety powinien zachęcać dziecko do aktywności umysłowej, zabaw, ale nie oddziaływać przygnębiająco i drażniąco na jego psychikę. Wybierając tapetę, weź pod uwagę temperament malucha. Dla powolnych, flegmatycznych szkrabów lepiej wybrać tapetę o stymulujących ciepłych odcieniach. Na bardziej emocjonalne dzieci pozytywnie wpłynie jasna, chłodna paleta.

● Żółte i pomarańczowe tapety aktywizują i pobudzają dziecko, aczkolwiek w miejscu odpoczynku nie są wskazane.

Wzory na dziecięcych tapetach. Kwiaty, ptaki, zwierzęta oraz motywy geometryczne

Obrazki na tapetach również odgrywają ważną rolę, dlatego warto wybrać te właściwe. Oto kilka wskazówek, które mogą w tym pomóc:

● W przypadku dzieci poniżej drugiego roku życia sprawdzą się duże, jaskrawe wzory.

● Dla dzieci w wieku od dwóch do czterech lat można wybrać tapetę z postaciami z kreskówek, ulubionymi zwierzętami. Najważniejsze, aby nadruk nie był zbyt kolorowy. W tym przypadku doskonale sprawdzą się flizelinowe fototapety, które dzięki matowemu wykończeniu perfekcyjnie wyglądają w pokojach dziecięcych. Psychologowie również nie polecają tapet, na których zwierzęta czy inne postacie są większe niż wzrost dziecka. Takie sąsiedztwo może zaburzać poczucie bezpieczeństwa u dziecka, a nawet przyczynić się do zaburzeń lękowych u wrażliwych maluchów.

● Dzieci w wieku od czterech do sześciu lat skupiają się na twórczości, wykorzystując w tym celu wszystkie dostępne powierzchnie, również ściany. W tym przypadku polecane są winylowe fototapety z pokryciem akrylowym, odporne na wodę i brud. Taką tapetę można oczyścić za pomocą wilgotnej ścierki. Nawet ślady po flamastrach, mazakach czy kredkach nie będą stanowić problemu. Teraz istnieje możliwość wyboru tapet-kolorowanek bądź tapet, przeznaczonych do rysowania.

● Tapeta w pionowe paski uważana jest za najlepsze rozwiązanie dla dzieci od szóstego roku życia. Takie tapety ozdobią przestrzeń i pozwolą dziecku uspokoić się i skupić po aktywnej zabawie.

(Materiał partnera)

Naturalne barwy i roślinne motywy pomagają się skupić

Porady projektanta wnętrz:

● Wybierając motyw tapety, należy kierować się podstawową zasadą: kolory i wzory nie powinny być męczące dla wzroku. Dlatego warto unikać zbyt gęstego wzoru. Mnóstwo drobnych obrazków, gęsto zadrukowane płótno tapety rozprasza i działa drażniąco.

● Lepiej, gdy kompozycja jest spójna i obejmuje kilka większych elementów. Na przykład na jednej ścianie mogą znajdować się ulubione postacie z kreskówek, zwierzęta, a pozostałe ściany warto pomalować na jeden neutralny kolor. Wnętrze pokoju dziecięcego można uzupełnić miłym w dotyku zielonym dywanikiem. Doskonale sprawdza się w roli udawanego trawnika.

● Tapety z motywami roślinnymi i kwiatowymi uważane są za uniwersalne.

● Również warto unikać abstrakcyjnych wzorów, są one bardziej odpowiednie dla dorosłych.

Dla chłopców i dziewcząt

Pomiędzy 9 a 11 rokiem zaczyna się okres dorastania. W tym wieku kształtują się preferencje kolorystyczne, pojawiają się zainteresowania różnymi tematami - od kosmosu do popkultury. Zwykle dziewczynki wolą pastelowe odcienie, ale nie jest to reguła. Chłopcy dokonują wyboru na korzyść ciemnych kolorów - dobrze czują się w otoczeniu bardziej "poważnych" i "dorosłych" barw. W tym wieku już warto zapytać dziecko o preferencje i pozwolić wybrać tapetę samodzielnie. Chociaż wspólny wybór tapet jest mile widziany niezależnie od wieku dziecka. Kształtuje to samodzielność i asertywność, umiejętność wyrażania swojej opinii, a także daje poczucie sprawstwa i bycia ważnym.

(Materiał partnera)

Warto wybrać fototapetę zgodną z zainteresowaniami dziecka

Porady projektanta wnętrz:

● Dziecko ma swój własny pokój. To ogromna radość dla niego! Warto sprawić, by czuło się w nim dobrze. Dlatego wybór tapety należy przede wszystkim do dziecka. Na pierwszym miejscu stawiamy jego gust i preferencje. Jeśli narzucisz mu własną wizję, nie będzie się czuło bezpiecznie i komfortowo.

● Warto jednak, aby rodzice wybrali opcję, która będzie pasować do wystroju całego mieszkania, równocześnie odpowiadając gustom i temperamentowi dziecka.

● Jest mało prawdopodobne, aby dziecko było w stanie przewidzieć, jak szybko znudzi się wybrany motyw. Decyzje dzieci, zwłaszcza małych, są chwilowe i pochopne. Dlatego zadaniem rodziców jest wybranie i zaproponowanie dziecku takich wariantów dekoracji pokoju, aby można było je w łatwy sposób zmienić bądź zmodyfikować, kiedy właściciel pokoju podrośnie.

● Jeśli dziecko jest aktywne i ruchliwe, bardziej odpowiednie będą dla niego spokojne tony i neutralny wzór, w przeciwnym razie wyciszenie się w takim pokoju może być nie lada wyzwaniem. Jeśli dziecko jest powolne i mało aktywne, nie zaszkodzi „obudzić ” je za pomocą jaskrawych kolorów i ciekawego motywu. Ważny jest jednak umiar we wszystkim, gdyż nawet spokojny maluszek może zostać przestymulowany.

Połączenie tapet

Aby dziecko nie przemęczało się, było w dobrym nastroju, rozwijało wyobraźnię i logiczne myślenie, pomocne będą harmonijne połączenia kolorów i motywów we wnętrzu.

To pozwala udekorować pokój tak, aby zapewnić jednocześnie barwną przestrzeń do zabawy, jak i spokojne miejsce do odpoczynku. Jedną ze ścian warto akcentować aktywnym kolorem i motywem, niech znajdą się na niej ulubione postacie dziecka. Pozostałe ściany mogą pozostać neutralne. Można stworzyć kompozycję geometryczną: połączyć kwadraty, kropki, kratkę i paski w jednym pomieszczeniu.

Nie warto wybierać tapet w zimnych i zbyt ciemnych odcieniach.

(Materiał partnera)

Ciepłe odcienie tworzą przytulna i bezpieczną atmosferę

Meble i tapety

Miejsce przy stole, przy którym dziecko uczy się pisać, czytać, rysować, warto okleić fototapetą w zielonych bądź niebieskich odcieniach. Sprawdzą się także tapety-mapy, wnoszące element edukacyjny. Zielony i niebieski kolor pomogą odprężyć wzrok. Takie połączenie kolorów również sprzyja lepszej koncentracji uwagi.

Ściana przy łóżku w niebieskich odcieniach pomoże dziecku szybko się zrelaksować, wyciszyć i nastroić na odpoczynek.

Jeśli wybierzesz meble w jaskrawych kolorach, niech tapeta będzie bez wzorów, aby nie przeciążać przestrzeni.

(Materiał partnera)

Jaskrawa fototapeta wymaga spokojnych stonowanych mebli

Porady projektanta wnętrz:

● Bardzo ważne jest również, aby tapeta była przyjazna dla środowiska, na przykład papierowa czy flizelinowa. Do ekologicznych należą także niektóre współczesne tapety winylowe.

● Małe dziecko spędza dużo czasu w swoim pokoju. Dlatego warto zadbać o zapewnienie mu bezpiecznego otoczenia, zwłaszcza w okresie, kiedy maluszek poznaje świat przez dotyk i smak, sprawdzając pod tym kątem przeróżne przedmioty.

● Kupując tapetę, należy szczegółowo skonsultować zakup ze sprzedawcami, wybierając najlepszy skład i najbardziej bezpieczne materiały.

Na zakończenie

Wysokiej jakości fototapety dla dzieci (i nie tylko) można znaleźć w katalogu https://uwalls.pl/. Zaletą naszych fototapet jest indywidualne wykonanie, które zadowoli nawet najbardziej wybrednego malucha. Pomocą służy zespół konsultantów oraz projektantów, dbając o piękno i komfort w Twoim domu.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze