FBI i dziewięć kocich żywotów (recenzja)

„FBI i dziewięć kocich żywotów” jest niezwykle ciekawym połączeniem aspektów życia współczesnego człowieka z historyczną przeszłością. FBI to skrót od imienia Fabian Bartolomeusz Isthoria, który jest detektywem historycznym. Udaje się do przeszłości za pomocą WC, czyli wehikułu czasu zrobionego z kabiny prysznica. Z pochodzenia jest Francuzem, ale zamieszkuje hotel w Nowym Jorku, w jednym z tamtejszych drapaczy chmur.

FBI i dziewięć kocich żywotów - Sophie de Mullenheim

Kim jest Fabian Bartolomeusz Isthoria?

FBI odbywa niesamowite wyprawy w przeszłość, uruchamiając WC za pomocą pilota. Pierwsza jego wyprawa odbyła się „minus 20000. Ameryka Południowa”. Miał okazję znaleźć się w ten sposób na prerii, na której spotkał „tygrysa szablozębnego”. Na szczęście pilot umożliwił także powrót w drugą stronę.

Polecane wideo:

FBI zwiedził dzięki WC Anglię XVII-wieczną, w której zobaczył, w jaki sposób doszło do odkrycia przez Newtona prawa ciążenia. Innym razem odwiedził Paryż, ten z roku 1906, i dochodził, w jaki sposób doszło do śmierci Piotra Curie, słynnego noblisty z dziedziny fizyki. Potem trafił do starożytnego Egiptu, w którym obserwował śmierć Kleopatry VII w 30 roku oraz brał udział w bombardowaniu Japonii w 1942 roku z lotniskowca Hornet. Miał też okazję stanąć oko w oko z XVII-wiecznym pisarzem Charles Perrault, który stworzył postać Kota w Butach. Odwiedził również Pompeje - 79 rok, Brooklyn w 2001 r. i Paryż w 1572 roku.

Motywem przewodnim całej książki jest teoria, sformułowana przez profesora Colleya, głosząca, że kot ma dziewięć istnień. Przemawiają za tym kocie pazury, które składają się z 9 warstw zrogowaceń. Badając je przy pomocy techniki Carbon 14 odkrył on, że każda kolejna warstwa ukształtowała się w innej epoce niż poprzednie, mniej lub bardziej oddalonej w czasie. I kot umiera naprawdę tylko wtedy, gdy skończył cykl swoich dziewięciu wcieleń. FBI wyśledził, że we wszystkich obserwowanych przez niego zdarzeniach historycznych brał udział kot o imieniu Kobalt, który miał decydujący wpływ na te zdarzenia. Czasami pozytywny (gdy był dobrze traktowany przez otoczenie), czasami destruktywny (gdy źle się z nim obchodzono). Ot - kocia natura. Wyróżniał się on niebieskim kolorem sierści i brakiem ogona.

Bardzo zabawne są niektóre sytuacje i komizm słowny. Jedna z właścicielek Kobalta, staruszka, zamieszkiwała w Nowym Jorku. FBI dowiedział się, że pod tym adresem zamieszkuje 5 osób o tym samym nazwisku. Kiedy przyszedł na miejsce okazało się, że mieszka tam jedna staruszka, która … ma pięć imion, bo rodzice nie mogli zdecydować się na żadne z nich i dlatego nadali jej aż tyle.

Samo imię głównego bohatera też jest zabawne, bo w momencie, kiedy przedstawia się skrótem FBI dzwoniąc do kogoś w USA, odbierany jest jako agent i budzi same złe skojarzenia.

FBI udając się w kolejną swą podróż przebiera się w stroje historyczne pasujące do epoki. Jednego dnia zapomniał się przebrać i wzbudził żywe zainteresowanie na holu hotelowym ze strony swojego sąsiada. Innym razem zgubił kopertę, w której umieszczony był pilot do WC. I tylko dzięki swojej sprzątaczce odzyskał zgubę i mógł przenieść się do odległych czasów.

Jednego razu w pośpiechu wybrał źle rok, w którym chciał się znaleźć. I zamiast dotrzeć do roku 1681 znalazł się w roku 1816. I to w dodatku na statku, do którego załadunku został zwerbowany. Prawdziwy dramat przeżyła jednak jego sprzątaczka, która - niczego nieświadoma-próbowała wziąć prysznic w jego WC. I naga znalazła się na plaży w towarzystwie podpitych marynarzy sprzed wieków…

Cała opowieść kończy się wyjaśnieniem ostatniego, dziewiątego wcielenia Kobalta, które związane jest z wydarzeniami w Nowym Jorku z 2001 r. Tym razem na szczęście kot zatroszczył się o FBI i uchronił go od tragedii. Pokazał w ten sposób, że umie docenić czyjąś dobroć skierowaną pod jego adresem. Ot jak każdy kot.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Uczeń
Uczeń

Reforma oświaty według Prawa i Sprawiedliwości

Reforma oświaty według Prawa i Sprawiedliwości

Reforma szkolnictwa PiS Prawo i Sprawiedliwość zapowiada konkretne zmiany w szkolnictwie. 6-latki zostaną w przedszkolach, gimnazja zostaną zlikwidowane, a zamiast testów będą obowiązywały wyłącznie egzaminy opisowe. To jednak tylko część pomysłów obejmującej...

Uczeń

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer Rodzice przed I Komunią Świętą swoje dziecka są zaangażowani w przygotowania i organizacją, dzieci podekscytowane zbliżającym się wydarzeniem a zaproszeni goście zastanawiają się jaki podarować...

Uczeń

Usztywniany tornister

Usztywniany tornister

Tornister o usztywnianym tyle Sztywny tył u plecaka pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy.

Uczeń

Debiut szkolny

Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

Uczeń

Kolor ścian w pokoju dziecka

Kolor ścian w pokoju dziecka

Malowanie ścian w pokoju dziecka Kolor ścian w pokoju dziecka z pewnością ma wpływ na jego samopoczucie oraz efektywność nauki.

Uczeń

Ściany w pokoju dziecięcym

Ściany w pokoju dziecięcym

Farba czy tapeta? Czasami trudno się zdecydować, czy lepiej jest pokryć ścianę w pokoju dziecięcym farbą czy tapetą. Warto rozważyć zarówno wady, jak i zalety poszczególnych wykończeń ścian.

Uczeń

Meble do pokoju dziecięcego

Meble do pokoju dziecięcego

Najlepsze meble dziecięce Meble dla dziecka muszą być ładne i funkcjonalne, aby były odpowiednie zarówno do zabawy, jak i nauki.

Uczeń

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

Powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia Przypomnijmy, co takiego dzieje się z osobą, która poświęca większość swojego czasu na kontakty z wirtualną rzeczywistością: Ma trudności w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich w realnym świecie....

Uczeń

Która polska gwiazda wydaje najwięcej na edukację dziecka?

Która polska gwiazda wydaje najwięcej na edukację dziecka?

Gwiazdy nie oszczędzają Stefania, córka Anny Muchy, w tym roku kończy sześć lat i niedługo stanie się pierwszoklasistką. Na szczęście wybór szkoły dla dziecka gwiazda ma już za sobą. Obie dziewczyny mogą odetchnąć z ulgą. Sześciolatka właśnie przeszła...

Uczeń

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

Przerażające statystyki UNICEF alarmuje - około 120 milionów dziewcząt na całym świecie poniżej 20. roku życia doświadczyło przemocy na tle seksualnym. To jedno z najpoważniejszych naruszeń praw dziecka. Często towarzyszą mu również inne formy przemocy...