FBI i dziewięć kocich żywotów (recenzja)

„FBI i dziewięć kocich żywotów” jest niezwykle ciekawym połączeniem aspektów życia współczesnego człowieka z historyczną przeszłością. FBI to skrót od imienia Fabian Bartolomeusz Isthoria, który jest detektywem historycznym. Udaje się do przeszłości za pomocą WC, czyli wehikułu czasu zrobionego z kabiny prysznica. Z pochodzenia jest Francuzem, ale zamieszkuje hotel w Nowym Jorku, w jednym z tamtejszych drapaczy chmur.

FBI i dziewięć kocich żywotów - Sophie de Mullenheim

Kim jest Fabian Bartolomeusz Isthoria?

FBI odbywa niesamowite wyprawy w przeszłość, uruchamiając WC za pomocą pilota. Pierwsza jego wyprawa odbyła się „minus 20000. Ameryka Południowa”. Miał okazję znaleźć się w ten sposób na prerii, na której spotkał „tygrysa szablozębnego”. Na szczęście pilot umożliwił także powrót w drugą stronę.

Polecane wideo:

FBI zwiedził dzięki WC Anglię XVII-wieczną, w której zobaczył, w jaki sposób doszło do odkrycia przez Newtona prawa ciążenia. Innym razem odwiedził Paryż, ten z roku 1906, i dochodził, w jaki sposób doszło do śmierci Piotra Curie, słynnego noblisty z dziedziny fizyki. Potem trafił do starożytnego Egiptu, w którym obserwował śmierć Kleopatry VII w 30 roku oraz brał udział w bombardowaniu Japonii w 1942 roku z lotniskowca Hornet. Miał też okazję stanąć oko w oko z XVII-wiecznym pisarzem Charles Perrault, który stworzył postać Kota w Butach. Odwiedził również Pompeje - 79 rok, Brooklyn w 2001 r. i Paryż w 1572 roku.

Motywem przewodnim całej książki jest teoria, sformułowana przez profesora Colleya, głosząca, że kot ma dziewięć istnień. Przemawiają za tym kocie pazury, które składają się z 9 warstw zrogowaceń. Badając je przy pomocy techniki Carbon 14 odkrył on, że każda kolejna warstwa ukształtowała się w innej epoce niż poprzednie, mniej lub bardziej oddalonej w czasie. I kot umiera naprawdę tylko wtedy, gdy skończył cykl swoich dziewięciu wcieleń. FBI wyśledził, że we wszystkich obserwowanych przez niego zdarzeniach historycznych brał udział kot o imieniu Kobalt, który miał decydujący wpływ na te zdarzenia. Czasami pozytywny (gdy był dobrze traktowany przez otoczenie), czasami destruktywny (gdy źle się z nim obchodzono). Ot - kocia natura. Wyróżniał się on niebieskim kolorem sierści i brakiem ogona.

Bardzo zabawne są niektóre sytuacje i komizm słowny. Jedna z właścicielek Kobalta, staruszka, zamieszkiwała w Nowym Jorku. FBI dowiedział się, że pod tym adresem zamieszkuje 5 osób o tym samym nazwisku. Kiedy przyszedł na miejsce okazało się, że mieszka tam jedna staruszka, która … ma pięć imion, bo rodzice nie mogli zdecydować się na żadne z nich i dlatego nadali jej aż tyle.

Samo imię głównego bohatera też jest zabawne, bo w momencie, kiedy przedstawia się skrótem FBI dzwoniąc do kogoś w USA, odbierany jest jako agent i budzi same złe skojarzenia.

FBI udając się w kolejną swą podróż przebiera się w stroje historyczne pasujące do epoki. Jednego dnia zapomniał się przebrać i wzbudził żywe zainteresowanie na holu hotelowym ze strony swojego sąsiada. Innym razem zgubił kopertę, w której umieszczony był pilot do WC. I tylko dzięki swojej sprzątaczce odzyskał zgubę i mógł przenieść się do odległych czasów.

Jednego razu w pośpiechu wybrał źle rok, w którym chciał się znaleźć. I zamiast dotrzeć do roku 1681 znalazł się w roku 1816. I to w dodatku na statku, do którego załadunku został zwerbowany. Prawdziwy dramat przeżyła jednak jego sprzątaczka, która - niczego nieświadoma-próbowała wziąć prysznic w jego WC. I naga znalazła się na plaży w towarzystwie podpitych marynarzy sprzed wieków…

Cała opowieść kończy się wyjaśnieniem ostatniego, dziewiątego wcielenia Kobalta, które związane jest z wydarzeniami w Nowym Jorku z 2001 r. Tym razem na szczęście kot zatroszczył się o FBI i uchronił go od tragedii. Pokazał w ten sposób, że umie docenić czyjąś dobroć skierowaną pod jego adresem. Ot jak każdy kot.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Uczeń
Uczeń

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

Przerażające statystyki UNICEF alarmuje - około 120 milionów dziewcząt na całym świecie poniżej 20. roku życia doświadczyło przemocy na tle seksualnym. To jedno z najpoważniejszych naruszeń praw dziecka. Często towarzyszą mu również inne formy przemocy...

Uczeń

Debiut szkolny

Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

Uczeń

Kolor ścian w pokoju dziecka

Kolor ścian w pokoju dziecka

Malowanie ścian w pokoju dziecka Kolor ścian w pokoju dziecka z pewnością ma wpływ na jego samopoczucie oraz efektywność nauki.

Uczeń

Ściany w pokoju dziecięcym

Ściany w pokoju dziecięcym

Farba czy tapeta? Czasami trudno się zdecydować, czy lepiej jest pokryć ścianę w pokoju dziecięcym farbą czy tapetą. Warto rozważyć zarówno wady, jak i zalety poszczególnych wykończeń ścian.

Uczeń

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

Powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia Nowe badania opublikowane na łamach American Psychologist zgłębiają pozytywny wpływ gier na ludzką psychikę. Isabela Granic, Adam Lobel oraz Rutger C. M. E. Engels w swojej pracy pod tytułem "Zalety...

Uczeń

Usztywniany tornister

Usztywniany tornister

Tornister o usztywnianym tyle Sztywny tył u plecaka pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy.

Uczeń

Meble do pokoju dziecięcego

Meble do pokoju dziecięcego

Najlepsze meble dziecięce Meble dla dziecka muszą być ładne i funkcjonalne, aby były odpowiednie zarówno do zabawy, jak i nauki.

Uczeń

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer Rodzice przed I Komunią Świętą swoje dziecka są zaangażowani w przygotowania i organizacją, dzieci podekscytowane zbliżającym się wydarzeniem a zaproszeni goście zastanawiają się jaki podarować...

Uczeń

Reforma oświaty według Prawa i Sprawiedliwości

Reforma oświaty według Prawa i Sprawiedliwości

Reforma szkolnictwa PiS Prawo i Sprawiedliwość zapowiada konkretne zmiany w szkolnictwie. 6-latki zostaną w przedszkolach, gimnazja zostaną zlikwidowane, a zamiast testów będą obowiązywały wyłącznie egzaminy opisowe. To jednak tylko część pomysłów obejmującej...