Fakty i mity o higienie jamy ustnej u dzieci
Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, szczególnie w kontekście jego zdrowia. Obarczeni informacjami napływającymi z social mediów, forów czy reklam, często gubimy się w tym, co jest prawdą, i sami poszukujemy sprawdzonych rozwiązań oraz odpowiedzi na pytania. Dlatego z pomocą stomatologa dziecięcego Aleksandry Burczyńskiej rozwiewamy kilka mitów i potwierdzamy fakty na temat higieny jamy ustnej u najmłodszych. Pamiętajmy – dobre nawyki to zdrowe zęby!
Partnerem treści jest Rossmann.
Higienę jamy ustnej rozpoczynamy od pierwszych dni życia.
FAKT! Już od pierwszych miesięcy życia powinniśmy przyzwyczajać nasze dzieci do dbania o zęby. Dzięki temu higiena jamy ustnej stanie się dla nich naturalnym nawykiem i w znacznym stopniu zmniejszy ryzyko rozwoju próchnicy. U niemowląt higiena obejmuje przemywanie bezzębnych wałów dziąsłowych, a wraz z pojawieniem się pierwszego zęba powinna pojawić się pierwsza szczoteczka do zębów oraz pasta.
Do mycia pierwszych zębów nie trzeba używać pasty, zwłaszcza z fluorem, bo dziecko nie umie jej wypluć.
MIT! Od pojawienia się pierwszego zęba mlecznego u naszych pociech, zaczynamy mycie pastą z fluorem, która zawiera 1000 ppm F. Ilość pasty powinna być śladowa. Myjemy zęby dwa razy dziennie, a gdy dziecko nie umie wypluć, nadmiar piany z buzi można usunąć gazikiem.
Zębów mlecznych się nie leczy. I tak wypadną.
MIT! Próchnica obejmuje zęby mleczne szybciej niż zęby stałe, ponieważ są mniej odporne ze względu na budowę anatomiczną. Dlatego musimy otoczyć je szczególną opieką. Próchnica prowadzi do stanów zapalnych miazgi i ropni, nawet tkanek miękkich twarzy, np. ropień policzka.
Korzystanie z nitki dentystycznej zaczynamy już u dziecka z zębami mlecznymi.
FAKT! U dzieci, u których występuje uzębienie ustawione bardzo “ciasno” - czyli przeciwieństwo typu uzębienia szparowego, należy stosować nitkę dentystyczną. Można wybrać te specjalne dla dzieci. Pamiętajmy o tej czynności szczególnie wieczorem przed snem.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu, z którego dowiesz się, dlaczego warto nitkować zęby dzieciom:
Do dentysty z dzieckiem idziemy dopiero, gdy ma już wszystkie zęby.
MIT! Pojawienie się pierwszego zęba, czyli okres około 6. miesiąca życia, to czas, kiedy powinniśmy się udać z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa. Celem takiej wizyty jest edukacja rodziców w zakresie dbania o higienę jamy ustnej dziecka, ewentualnych urazów i dostępnych produktów do utrzymania higieny.
Dziecko ma uczyć się samodzielności. Już od 2. roku życia samo powinno myć zęby.
MIT! Małe dzieci nie mają tak dobrej koordynacji ruchowej jak dorośli. Dlatego to rodzice lub opiekunowie myją zęby dziecku do 9. roku życia. Jeśli jest akceptacja, to nawet do 12. Oczywiście warto, aby dziecko podejmowało samodzielne próby, ale to rodzic powinien sfinalizować i skontrolować czyszczenie.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu, z którego dowiesz się, jak długo rodzic powinien pomagać dziecku w myciu zębów:
Ilość pasty, którą stosujemy, zmienia się wraz z wiekiem.
FAKT! Zalecenia dotyczące ilości pasty i zawartości fluoru zmieniają się wraz z wiekiem. Klasyczny schemat to: - 6-36 miesięcy - pasta 1000 ppm fluoru - ilość śladowa, dwa razy dziennie - 3-6 lat - pasta 1000 ppm fluoru - ilość ziarno groszku, dwa razy dziennie - od 6 lat - pasta 1450 ppm - ilość 1-2 cm, dwa razy dziennie.
Fluoryzacja zębów to rutynowy zabieg.
MIT! Decyzję o wskazaniu do wykonania fluoryzacji podejmuje zawsze lekarz po wcześniejszym badaniu. Najczęściej wykonuje się ją w gabinecie co 6 miesięcy. Jeśli jednak pacjent jest w grupie ryzyka wystąpienia próchnicy, to nawet co 3 miesiące.
Po zjedzeniu jabłka nie trzeba myć zębów, bo owoc ten działa jak szczoteczka.
MIT! Jabłka, a szczególnie te twarde, usuwają resztki pokarmowe. Dodatkowo kwaśne owoce wspomagają wydzielanie śliny. Nie oznacza to jednak, że po zjedzeniu owoców nie trzeba myć zębów, wręcz jest to zalecane, ponieważ zawierają one cukier. Odczekajmy jednak z myciem około 15-30 minut po jedzeniu, tak aby nasz organizm sam zmienił pH w jamie ustnej z kwasowego na obojętny.
Aleksandra Burczyńska - absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Aktualnie jest w trakcie specjalizacji z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją, a także pracuje nad rozprawą doktorską w Katedrze Mikrobiologii Stomatologicznej. Specjalizuje się w stomatologii dziecięcej i zachowawczej. Autorka profili: Instagram zdrowa_buzia oraz Facebook zdrowa-buzia.
Jak wybrać odpowiednią dla dziecka szczoteczkę? Nasza ekspertka odpowiada w podcaście Rodzice, Rossnę! na kanale Rossnę! na YouTube:
W programie Rossnę! znajdziesz wsparcie w pielęgnacji, rozwoju i wszystkim tym, co będzie towarzyszyło Tobie i Twojemu dziecku w pierwszych latach jego życia. Zyskasz:
- rosnący rabat na produkty dla małych dzieci, który przy regularnych zakupach może urosnąć z 3 aż do 10%;
- specjalne promocje Rossnę! na produkty dla małych dzieci oraz dostęp do porad eksperckich.
Dołącz do Rossnę! w aplikacji Rossmann PL i zyskaj dostęp do wiedzy od ekspertów oraz promocji na produkty dla dziecka i kobiet w ciąży. Tutaj znajdziesz więcej informacji o programie.
Partnerem treści jest Rossmann.