Emocje po ciąży - jak sobie z nimi poradzić
Materiał Partnera Kinderkraft
Poród to nie tylko ogromny wysiłek dla kobiety - to także ogrom emocji, z którymi świeżo upieczona mama musi sobie poradzić. Szczęście, duma i ulga przeplatają się z ogromnym zmęczeniem, wyczerpaniem i strachem. Czy sobie poradzisz? Jak podzielić obowiązki domowe, gdy nowy członek rodziny w końcu jest na świecie?
Emocje po porodzie
Ale to nie jedyne emocje, które towarzyszą mamie po porodzie. Często zdarza się, że to te negatywne emocje przytłaczają kobietę. Pamiętaj, że trudne stany emocjonalne po porodzie są doświadczeniem ogromnej większości kobiet.
„Długa terapia, psychoterapia czy kontakt z psychologiem nie są konieczne na samym początku - mówi dr. n. med. Aleksandra Głowińska, psycholog kliniczny - Już samo uświadomienie sobie mechanizmów działania naszej psychiki po porodzie może nas zwolnić z poczucia winy i dać ulgę. Nie zawsze jednak to jest wystarczające - wtedy warto pomyśleć o szukaniu pomocy u specjalistów.” – mówi dr n. med. Aleksandra Głowacka psycholog kliniczny z Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.
Za te zmiany odpowiadają w dużej mierze hormony oraz zmęczenie. Najpopularniejszym zjawiskiem jest tak zwany Baby Blues. Pojawia się około 4 doby po porodzie. Może trwać nawet kilkanaście dni, a według badań dotyczy nawet 85% kobiet.
„Zdarzają się takie momenty i kompletnie nie mam na nic siły. I myślisz sobie, to teraz już tak będzie, że zawsze we dwie. Ta odpowiedzialność jest momentami przytłaczająca. Miałam moment kryzysowy, one są co jakiś czas (..) Poczułam, że nic mnie nie cieszy, że ona zasnęła, że ja mam posprzątane w domu. Takie bardzo proste rzeczy cieszą na początku.”
Podczas Baby Blues kobieta doświadcza bardzo silnych uczuć, które niezwykle szybko się zmieniają. Od radości po rozbicie, lęk a nawet smutek. Sprzeczne emocje, które odczuwa mama w przeciągu krótkich chwil, wyczerpują psychicznie i sprawiają, że ciężko jest nabrać dystansu do nowej roli i otaczającego świata. Mogą przerastać kobietę - może być bardziej płaczliwa, skora do wzruszeń czy zmartwień – zwraca uwagę psycholog.
Jak poradzić sobie z Baby Blues?
Poproś najbliższych o wsparcie. Powiedz im, że podejrzewasz u siebie Baby Blues i żeby byli nie tylko bardziej wyrozumiali, ale także by Ci pomagali w tych trudnych chwilach. Możesz poprosić ich także o pomoc w codziennych czynnościach, żeby skupić się na swoich emocjach i dziecku. Mów otwarcie o swoich emocjach, to samo uświadamianie również może przynieść ulgę.
Kamila Kamińska relacjonuje własne doświadczenia i tego, jak sobie radziła opisując je słowami - „Kiedy zaczynam o tym mówić i tak szczerze o tym mówię, że po prostu tak się czuję to mija to momentalnie. Te kryzysy trwają czasem dzień, albo dwa, albo nawet krócej, wtedy jakby kiedy wypuszczam te trudne emocje”.
Zadbaj o odpoczynek - wiemy, że to jest trudne przy noworodku, jednak sen jest kluczowy do odzyskania równowagi psychicznej. Jeśli karmisz piersią to staraj się spać wtedy, gdy śpi Twój maluch. Odpuść sprzątanie, gotowanie i dbanie o dom. Jeżeli masz możliwość - drzemaj z malcem. Jeśli nie - pomyśl o odciąganiu pokarmu i karmieniu dziecko przez ojca, z butelki.
Co, jeśli Baby Blues nie przechodzi? To może być depresja!
Depresja poporodowa to temat bardziej poważny, niż Baby Blues. Głównie dlatego, że nie przechodzi samoistnie. Może pojawić się do roku od porodu, dlatego tak wiele osób nie wykrywa jej na czas. Dotyczy 10-20% kobiet, chociaż te wyniki są nieco zaniżone przez fakt, że wiele mam nie zgłasza się do specjalisty w poszukiwaniu pomocy.
Depresja poporodowa nie tylko wiąże się z ogromnym bólem emocjonalnym, ale także jest niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka. Może także nasilać inne choroby psychiczne, o których nie miało się pojęcia, jak borderline. Depresja to poważna choroba, którą należy leczyć u specjalisty. Nieleczona może prowadzić np. do zagłuszania emocji nałogami (alkohol, papierosy), samookaleczania czy nawet próby samobójczej.
Nie zwlekaj - jeżeli przez dłużej niż kilkanaście dni czujesz trzy z poniższych sygnałów, koniecznie udaj się do specjalisty!
- Główną emocją, którą czujesz, jest smutek
- Masz wrażenie, że nie wiesz, co to radość
- Odczuwasz niepokój, czujesz się oceniana przez wszystkich
- Masz wrażenie, że jesteś złą matką i nie radzisz sobie z opieką nad dzieckiem, domem i ogólnie życiem
- Masz wrażenie, że już nigdy nie będziesz szczęśliwa
- Masz problem z podjęciem najprostszych decyzji
- Masz problemu ze wstawaniem z łóżka, wzięciem prysznica czy nawet spożywaniem jedzenia
- Straciłaś apetet lub zajadasz smutek
- Pojawiły się problemy ze snem
- Jesteś cały czas zmęczona
Jak radzić sobie z emocjami po ciąży?
Sposobów jest bardzo wiele. Pamiętaj, żeby nie poświęcać się dziecku swoim kosztem - maluch potrzebuje nie tylko Ciebie, ale i Twojego partnera. Jeżeli masz możliwość, staraj się wychodzić sama na spacery, żeby chociaż przewietrzyć głowę i odpocząć. Nie rezygnuj ze swoich pasji, spotkań z koleżankami.
To normalne, że w pierwszych miesiącach będziesz zatracać siebie na rzecz dziecka, jednak taki stan nie może trwać zbyt długo. Wciąż jesteś indywidualną jednostką, która potrzebuje odpoczynku, rozrywki, relaksu czy po prostu chwili ciszy. Nie bój się prosić bliskich o pomoc - chociażby o pójście na spacer z maluchem, kiedy śpi, żebyś mogła w spokoju wypić kawę, zjeść obiad czy wziąć kąpiel.
Pamiętaj, że te trudne emocje uczynią Cię silniejszą i pozwolą Ci się odnaleźć w nowej, fascynującej roli mamy. „Zrozumiałam, ze dzięki temu, że są też te trudne chwile, to one nas umacniają i potem będziemy silniejsze. Bo gdybyśmy żyły tylko w krainie szczęśliwości, to mogłoby to być podejrzane.” – podsumowuje Kamila, mama już rocznej córeczki.
Więcej o emocjach po porodzie mówią gwiazdy i lekarze w 7 odcinku serialu Niebła(h)e rozmowy o rodzicielstwie. Sprawdź, co mówią o tym specjaliści!
Materiał Partnera Kinderkraft