Trwa ładowanie...

"Elmer i dziadek Eldo" / "Elmer i Wilbur" – recenzja książek o Elmerze

Jaki kolor ma słoń? Odpowiedź jest prosta – większość tych zwierząt ma skórę szarą bądź brązową. A jak zareagowalibyście, gdybyście zobaczyli słonia w kolorową kratkę? To nie żart – poznajcie Elmera, wyjątkowego słonia, który za nic ma prawa rządzące naturą.

Słoń Elmer jest bohaterem serii składającej się obecnie z 22 publikacji. Jej autorem jest David McKee. Dzieła tego brytyjskiego pisarza oraz ilustratora cieszą się cały czas niebywałą popularnością. Książki o Elmerze przetłumaczono na 50 języków, a sprzedano już ok. 7 mln egzemplarzy. Świat po raz pierwszy usłyszał o nietypowym słoniu w 1968 r. – to właśnie wtedy wyszedł pierwszy tom jego przygód. Opowiadania o słoniu w kratkę (wydano ich obecnie 16) ukazały się na polskim rynku dzięki wydawnictwu Publicat.

Dlaczego warto poznać Elmera? Słoń wyróżnia się w grupie innych przedstawicieli swojego gatunku. Przede wszystkim dlatego, że cały pokryty jest kolorową kratką. Przez to czuje się początkowo nieswojo w stadzie, ma problemy z przyjęciem siebie takim, jakim jest. Na szczęście, dzięki wsparciu bliskich, jest w stanie zaakceptować swoją inność. Właśnie dlatego warto poznać Elmera. Jego przygody pokazują, że powinniśmy być tolerancyjni. Udowadniają też, że piękno tkwi w różnorodności. Oprócz tego Elmer i jego przyjaciele uczą prawidłowych postaw społecznych.

Nie można również nie wspomnieć o estetyce wydania – książki o Elmerze wyróżniają się piękną szatą graficzną. Ilustracje zostały stworzone przez samego autora. Każda strona to bogactwo barw – czasem to zaskakuje, bo liście na drzewach nie zawsze są zielone, a zające szare. Świat Elmera często różni się od tego, który znamy – choćby zza okna. Dodatkową zaletą wydania są duże i wyraźne litery – nawet kilkulatek nie będzie miał problemów z odczytaniem treści. Twarda oprawa gwarantuje zaś długie użytkowanie.

Na pewno warto przeczytać wszystkie książki z serii o nietuzinkowym i bardzo kochanym słoniu, ale tutaj przedstawiam dwie z nich – Elmer i Wilbur oraz Elmer i dziadek Eldo.

Elmer i Wilbur to jedna z części przygód naszego słonia. Opowiada o spotkaniu Elmera z kuzynem. Co w tym takiego interesującego? Otóż Wilbur posiada pewną rzadką umiejętność i w związku z tym uwielbia płatać figle. Jednak nie każdy psikus śmieszy otoczenie. Elmer wraz z przyjaciółmi ze stada zmierzą się ze słoniowym żartownisiem. Elmer i Wilbur to ciepła i pełna humoru opowieść, która z pewnością pomoże zrozumieć dziecku, że żartowanie z innych nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Inna książka z serii o słoniu w kratkę, którą z pewnością warto przeczytać to Elmer i dziadek Eldo. Jest to piękna historia, która pokazuje, jak ważny jest szacunek dla osób starszych oraz gromadzenie wspomnień. Elmer wybiera się pewnego dnia do swojego dziadka. Stary słoń twierdzi, że niewiele już pamięta. Wnuczek zabiera go więc w sentymentalną podróż. Odwiedzają jeszcze raz miejsca, w których spędzali wspólnie czas, tylko tym razem to młodszy słoń jest przewodnikiem. Jak to się zakończy? Na pewno stanie się coś bardzo dobrego, a zarazem zaskakującego – słoń Elmer uwielbia przecież zadziwiać czytelników.

Książki o Elmerze to doskonały pomysł na prezent dla dziecka, są one mądre i wciągające. Kolorowy słoń pokazuje najmłodszym, jak akceptować odmienność i żyć zgodnie w społeczeństwie. Dzięki niemu dzieciaki dowiedzą się, jak budować dobre relacje z przyjaciółmi i rodziną, a także szanować obcych. Zaprośmy więc małego mola książkowego do świata Elmera i nie obawiajmy się zostawić malucha pod jego opieką, nawet na dłuższy czas.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.