Trwa ładowanie...

Dziewczynka doznała poważnego wypadku na zjeżdżalni. Matka pokazuje, co stało się z twarzą córki

Zabawa na zjeżdżalni skończyła się poważnym wypadkiem
Zabawa na zjeżdżalni skończyła się poważnym wypadkiem (Facebook)

Jedna z matek, której córka doznała poważnego wypadku na zjeżdżalni wodnej, napisała w mediach społecznościowych post, w którym apeluje do innych rodziców, aby powstrzymali swoje dzieci przed korzystaniem z tego typu rozrywek. 10-latka doznała poważnego urazu twarzy, który wymagał natychmiastowej operacji oraz doprowadził do ubytku w kościach. Stan zdrowia dziewczynki jest na tyle zły, że będzie ona wymagała przeszczepu kości.

spis treści

1. Wypadek na zjeżdżalni wodnej

10-latka wspinała się po zjeżdżalni wodnej, aż nagle upadła i uderzyła twarzą o twardą powierzchnię. Dziewczyna doznała urazu czaszki i straciła kilka zębów. Ponadto skręciła palce u nóg i rąk.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"

"Nigdy nie sądziłam, że nasz weekend w parku wodnym zakończy się w ten sposób. Moja córka zjeżdżała ze zjeżdżalni, kiedy nagle mój syn, chcąc do niej podejść, wszedł jej pod nogi. Upadła twarzą do przodu na zjeżdżalnię i wbiła dwa przednie zęby w okolice nosa. Zalała się krwią i doznała licznych złamań kości w szczęce" - opisywała matka.

Dziewczynka trafiła na oddział chirurgii twarzowo szczękowej, gdzie wykonano jej operację. Przymocowano utracony wcześniej ząb i wszczepiono implanty. Mimo zabiegu problemy 10-latki jednak się nie skończyły.

"Zostało jej tylko 50 procent kości i prawdopodobnie będzie wymagała przeszczepu w nadchodzących tygodniach lub miesiącach. Nigdy nie sądziłam, że takie obrażenia mogą powstać podczas zabawy na zjeżdżalni wodnej. Teraz wiem, że znaki ostrzegawcze są tam nie bez powodu" – powiedziała mama dziewczynki.

2. Co zrobić, gdy ząb zostanie wybity?

Wybicie zęba to jeden z najpoważniejszych urazów u dziecka. W przypadku jeśli dziecko krwawi należy umieścić w jamie ustnej czystą gazę do zagryzania, aby zatrzymać krwawienie. Następnie należy znaleźć ząb. Jeśli został wybity z korzeniem, trzeba obchodzić się z nim bardzo ostrożnie. Podnosząc go z ziemi, należy złapać za koronę, a nie korzeń. Chwycenie za korzeń zęba może doprowadzić do obumarcia komórek ozębnej, dzięki którym ząb wciąż jest żywy.

Kolejną kluczową czynnością jest zabezpieczenie zęba. Jeśli ząb jest zanieczyszczony krwią, piaskiem lub kurzem, jest narażony na uszkodzenie. Eksperci kategorycznie odradzają jednak płukanie, przemywanie alkoholem czy wodą utlenioną wybitego zęba. Jak tłumaczą, takie czynności mogą usunąć komórki zlokalizowane w obszarze korzenia zębowego tkanki łącznej, które spajają ząb z kością.

Najlepiej, aby taki ząb był przetrzymywany w pojemniku ze śliną dziecka, lub w mleku i w ten sposób dostarczyć do gabinetu. Odradzana jest też próba umieszczenia zęba w dziąśle. W przypadku zęba stałego taki krok może nieodwracalnie uszkodzić korzeń zęba.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze