Trwa ładowanie...

Dziecko a certyfikat covidowy. Co musisz wiedzieć przed wyjazdem za granicę?

 Dorota Mielcarek
Dorota Mielcarek 03.06.2021 11:53
Dziecko a certyfikat covidowy. Co musisz wiedzieć przed wyjazdem za granicę?
Dziecko a certyfikat covidowy. Co musisz wiedzieć przed wyjazdem za granicę? (Getty Images)

Podczas ostatniej konferencji Adam Niedzielski, który piastuje urząd ministra zdrowia, zapowiedział powiązanie danych dzieci z Internetowym Kontem Pacjenta rodziców, by ułatwić otrzymywanie dla nich certyfikatów covidowych. To ważna informacja dla rodzin, które w te wakacje planują wyjechać za granicę. Rodzice mają jednak wiele pytań, a kluczowymi są: co jeśli dziecko nie jest zaszczepione? Czy po powrocie trafi na kwarantannę? Jak jej uniknąć?

spis treści

1. Wakacje z dzieckiem w czasie pandemii

Rodzice, którzy planują zagraniczny urlop ze swoją pociechą, powinni wykonać kilka prostych czynności. Po pierwsze: sprawdzić, jakie wymogi ma kraj, do którego planują wyjazd. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że jeśli rodzina zamierza wybrać się na zagraniczne wakacje samochodem, należy upewnić się, jakie warunki wjazdu dzieci do kraju obowiązują na każdej przekraczanej granicy. Nie ma bowiem jednolitych unijnych zasad.

Część krajów nie wymaga negatywnego wyniku testu od dzieci do 5. roku życia - inne kraje do 7., a jeszcze inne do 12. roku życia.

Zobacz film: "Szczepienia dzieci w Polsce. Dr Feleszko optymistycznie nastawiony"

Wyjazd z dzieckiem na urlop za granicą może więc oznaczać konieczność wykonania testu na koronawirusa w określonym przedziale czasowym.

2. Test na COVID-19 dla dziecka

Rodzice powinni pamiętać, że test - według unijnych zasad - zachowuje ważność przez 48 godzin. To oznacza, że procedurę przetestowania dziecka trzeba powtórzy po powrocie do Polski, by uniknąć kwarantanny.

Co jeśli nie wykonamy dziecku testu? Co do zasady, trafi ono na kwarantannę. Z kwarantanny są zwolnieni wtedy rodzice, którzy są zaszczepieni.

3. IKP dla dzieci

Aby wynik testu dziecka był łatwiej dostępny, minister Niedzielski zapowiedział powiązanie konta pacjenta rodzica właśnie z kontem dziecka. Wtedy do swojego paszportu covidowego rodzice będą mogli pobrać, jeśli jest negatywny - wynik testu dziecka.

4. Wakacje z dzieckiem na terenie UE

Komisja Europejska rekomenduje, by dzieci poniżej 6. roku życia były zwolnione z testów na COVID-19.

Te rekomendacje powinny przyjąć kraje UE, ale nie ma obowiązku prawnego ich stosowania, tak jak w przypadku rozporządzenia o certyfikatach.

Co zatem zrobić, by podróż z dzieckiem była bezpieczna? Najlepiej udając się w zagraniczną podróż z dziećmi sprawdzić, czy rzeczywiście dany kraj nie wymaga testu dla dziecka poniżej 6. roku życia.

KE zaleciła również, by nieletni podróżujący z rodzicami byli zwolnieni z kwarantanny, jeżeli nie obowiązuje ona rodziców, bo są zaszczepieni.

5. Jak dostać certyfikat covidowy?

Należy podkreślić, że certyfikat covidowy jest opcją, z której możemy skorzystać, ale nie jest on obowiązkowy. Wyróżnia się trzy rodzaje certyfikatu: poświadczający o szczepieniu, o przeprowadzonym teście i o przebytej infekcji. Osoby chętne muszą spełnić następujące warunki:

  • W przypadku certyfikatu zaświadczającego o zaszczepieniu – przyjęcie szczepionki na COVID-19.
  • W przypadku certyfikatu zaświadczającego o przeprowadzonym teście — negatywny wynik szybkiego testu antygenowego (test PCR albo RAT).
  • W przypadku certyfikatu zaświadczającego o przebytej infekcji — pozytywny wynik testu PCR starszy niż 11 dni.

Certyfikat zaświadczający o zaczepieniu będzie ważny 14 dni od drugiej dawki szczepionki przez 12 miesięcy.

Certyfikat potwierdzający negatywny wyniku testu PCR oraz testu antygenowego w kierunku infekcji COVID-19 będzie ważny 48 godzin.

Certyfikat zaświadczający o przebytej infekcji będzie można uzyskać po 11 dniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR potwierdzającego infekcję COVID-19 i będzie ważny przez 180 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze