Trwa ładowanie...

Dzieci wychowane w zielonych dzielnicach mają wyższy poziom IQ. Badania naukowców z Belgii

Dzieci wychowane na terenach z większą ilością zieleni mają wyższe IQ - informują naukowcy
Dzieci wychowane na terenach z większą ilością zieleni mają wyższe IQ - informują naukowcy (facebook)

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Belgii wykazało, że dzieci dorastające w bardziej zielonych obszarach miejskich mają wyższe IQ od pozostałych i mają mniej problemów behawioralnych.

spis treści

1. Zielona przestrzeń, wyższe IQ

Zespół z Uniwersytetu Hasselt w Belgii przeanalizował IQ ponad 600 dzieci w wieku od 10 do 15 lat, a następnie wykorzystał zdjęcia satelitarne do zbadania zasięgu zieleni w ich sąsiedztwie. Według zespołu tylko 3 proc. więcej zieleni w przestrzeni miejskiej doprowadziło do wzrostu IQ u dzieci aż o około 2,6 punktu.

Naukowcy odkryli również, że dzieci biorące udział w badaniu, które mieszkały na bardziej zielonym obszarze miały mniej problemów behawioralnych od pozostałych dzieci.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

To pierwszy przypadek, kiedy IQ zostało uznane za potencjalną korzyść wynikającą z przebywania w dzieciństwie na terenach zielonych. Naukowcy nie są do końca pewni, dlaczego IQ wzrasta wraz z ekspozycją na zielone środowisko, ale podejrzewają, że może to mieć związek z niższym poziomem stresu.

Średnie IQ osób zaangażowanych w badanie wynosiło 105 punktów. Zespół odkrył, że 4 proc. dzieci z wynikiem poniżej 80 punktów dorastało na obszarach o niskim poziomie zieleni.

Dzieci wychowane na terenach z większą ilością zieleni mają wyższe IQ - informują naukowcy
Dzieci wychowane na terenach z większą ilością zieleni mają wyższe IQ - informują naukowcy (facebook)

2. Wpływ otoczenia na człowieka

Naukowcy stwierdzili, że dobrze zaplanowane miasto może stwarzać wyjątkowe możliwości "optymalnego środowiska", w którym dzieci będą mogły się w pełni rozwijać.

"W 1950 r. tylko 30 proc. światowej populacji mieszkało na obszarach miejskich; obecnie jest to już ponad połowa światowej populacji i oczekuje się, że do 2050 roku ta liczba wzrośnie do 68 proc., dlatego budowniczowie miast powinni nadać priorytet inwestycjom w tereny zielone, ponieważ naprawdę wartościowe jest stworzenie optymalnego środowiska, w którym dzieci będą mogły rozwijać swój pełny potencjał" - zakomunikowano.

Według autorów badania korzyści z zieleni odnotowanych na obszarach miejskich nie da się przełożyć na społeczności wiejskie - prawdopodobnie dlatego, że na tych obszarach było wystarczająco dużo zieleni i efektów badań nie można tak wyraźnie zlokalizować, jak na przykładzie miasta.

Dane dotyczące ilorazu inteligencji i lokalizacji pochodziły z badania prospektywnego bliźniąt we Flandrii Wschodniej (EFPTS) i rejestru porodów mnogich w prowincji Flandria Wschodnia w Belgii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze