Trwa ładowanie...

Dzieci, które częściej bawią się z ojcami lepiej kontrolują swoje emocje. Najnowsze badania Uniwersytetu Cambridge

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane dotyczące rozwoju dzieci na przestrzeni 40 lat. Okazało się, że wielu problemom, które występują w okresie wczesnoszkolnym, można zapobiec regularnie bawiąc się z dzieckiem.

Zobacz film: "Praca z dzieckiem z ADHD i jego środowiskiem"

1. Zabawy z ojcem

Dzieci, które spędzają więcej czasu na zabawach z ojcami we wczesnym dzieciństwie, łatwiej kontrolują swoje emocje i zachowanie w przyszłości. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge. Wnioski są efektem obserwacji tego, jak z dziećmi bawią się ojcowie i matki. W badaniu wzięły udział dzieci do trzeciego roku życia. Naukowcy sprawdzali później, jak zabawy z poszczególnymi rodzicami wpłynęły na rozwój dziecka.

Okazało się, że zabawy z ojcami bardziej angażują dzieci fizycznie. Mężczyźni częściej w zabawy wplatają takie elementy jak łaskotanie, zabawę w berka, czy podnoszenie dzieci. Zdaniem naukowców to właśnie takie aktywności mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Dzieci, które często bawiły się z ojcami, lepiej rozwijają w sobie umiejętności kontrolowania własnego zachowania.

2. Jak nauczyć dziecko kontroli własnych emocji?

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane zgromadzone przez 40 lat (1977-2017). Swoją analizę oparli na badaniach przeprowadzanych w przeszłości w Europie i Stanach Zjednoczonych. W podsumowaniu badań autorzy piszą również, że dzieci, które mogły bawić się z ojcami codziennie, rzadziej przejawiają nadpobudliwość , a także problemy emocjonalne i wychowawcze w okresie wczesnoszkolnym. Takie dzieci częściej posiadają również umiejętność kontrolowania swojej agresji w trakcie konfliktowych sytuacji.

"Aktywność fizyczna z rodzicami stwarza sytuacje, w których muszą pojawić się mechanizmy samokontroli emocjonalnej u dzieci. Musisz nie tylko kontrolować swoją siłę, ale również siebie samego, kiedy na przykład zabawa stanie się zbyt niebezpieczna, albo ojciec nadepnie ci na palec przez przypadek" – mówi prof. Paul Ramchandani z Uniwersytetu Cambridge, jeden z autorów badań.

3. Zabawy z matkami

Naukowcy podkreślają, że pozytywny wpływ ma również zabawa z matką. Ważne, by rodzic poświęcał czas dziecku codziennie. Musi również być to czas wyłącznie dla dzieci – bez korzystania z telefonu, sprawdzania maili czy załatwiania innych spraw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.