Dzieci, które częściej bawią się z ojcami lepiej kontrolują swoje emocje. Najnowsze badania Uniwersytetu Cambridge
Brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane dotyczące rozwoju dzieci na przestrzeni 40 lat. Okazało się, że wielu problemom, które występują w okresie wczesnoszkolnym, można zapobiec regularnie bawiąc się z dzieckiem.
1. Zabawy z ojcem
Dzieci, które spędzają więcej czasu na zabawach z ojcami we wczesnym dzieciństwie, łatwiej kontrolują swoje emocje i zachowanie w przyszłości. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge. Wnioski są efektem obserwacji tego, jak z dziećmi bawią się ojcowie i matki. W badaniu wzięły udział dzieci do trzeciego roku życia. Naukowcy sprawdzali później, jak zabawy z poszczególnymi rodzicami wpłynęły na rozwój dziecka.
Okazało się, że zabawy z ojcami bardziej angażują dzieci fizycznie. Mężczyźni częściej w zabawy wplatają takie elementy jak łaskotanie, zabawę w berka, czy podnoszenie dzieci. Zdaniem naukowców to właśnie takie aktywności mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Dzieci, które często bawiły się z ojcami, lepiej rozwijają w sobie umiejętności kontrolowania własnego zachowania.
2. Jak nauczyć dziecko kontroli własnych emocji?
Brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane zgromadzone przez 40 lat (1977-2017). Swoją analizę oparli na badaniach przeprowadzanych w przeszłości w Europie i Stanach Zjednoczonych. W podsumowaniu badań autorzy piszą również, że dzieci, które mogły bawić się z ojcami codziennie, rzadziej przejawiają nadpobudliwość , a także problemy emocjonalne i wychowawcze w okresie wczesnoszkolnym. Takie dzieci częściej posiadają również umiejętność kontrolowania swojej agresji w trakcie konfliktowych sytuacji.
"Aktywność fizyczna z rodzicami stwarza sytuacje, w których muszą pojawić się mechanizmy samokontroli emocjonalnej u dzieci. Musisz nie tylko kontrolować swoją siłę, ale również siebie samego, kiedy na przykład zabawa stanie się zbyt niebezpieczna, albo ojciec nadepnie ci na palec przez przypadek" – mówi prof. Paul Ramchandani z Uniwersytetu Cambridge, jeden z autorów badań.
3. Zabawy z matkami
Naukowcy podkreślają, że pozytywny wpływ ma również zabawa z matką. Ważne, by rodzic poświęcał czas dziecku codziennie. Musi również być to czas wyłącznie dla dzieci – bez korzystania z telefonu, sprawdzania maili czy załatwiania innych spraw.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl