Dzieci uwielbiają ten trend. Medycy mówią o nim "trampolina śmierci"
Dzieci uwielbiają trampliny. A jeśli poza skakaniem można się na niej jeszcze ślizgać? Popularny trend z internetu, który podpowiada, by do zabawy w ogrodzie użyć płynu do mycia naczyń, jest jednak bardzo niebezpieczny. Medycy mówią o nim: "trampolina śmierci".
1. Płyn do mycia naczyń i trampolina
- Czy wiesz, że trampolina, butelka ze zraszaczem i płyn do mycia naczyń mogą zająć twoje dziecko na całą godzinę? - pyta na TikToku kobieta, która pokazuje, jak jej kilkuletnie maluchy ślizgają się i skaczą po mokrej powierzchni. Dzieci chichoczą, bo trampolina poza funkcją skakania zyskała dodatkową: jest swojego rodzaju poziomą zjeżdzalnią. Choć jest lato, maluchy udają, że to lodowisko.
Takich filmów z poradami dla rodziców, którzy chcą czymś zająć dziecko, jest mnóstwo w różnych social mediach.
"Mydło do naczyń na trampolinie to śliska letnia zabawa!", "Zrób dzieciom lodowisko latem", "Unikatowy sposób na użycie trampoliny" - to tytuły niektórych filmików na TikToku i YouTubie.
2. Tramplina śmierci
Pod tą samą frazą możemy znaleźć coraz liczniejsze apele ratowników medycznych i lekarzy, którzy twierdzą, że ta moda stała się przyczyną fali niebezpiecznych wypadków. Tiktoker o nicku @tisoka165203, który przestawia się jako nowojorski strażak i ratownik medyczny, komentuje internetowy trend w mocnych słowach:
@tisoka1652302 Doing this will really spice up your summer. Well, if you consider going to the hospital “spicy”.
♬ nhạc nền - Fire Department Chronicle.fans
- W ten sposób naprawdę urozmaicisz dzieciom lato. Cóż, jeśli uważasz, że pobyt w szpitalu to coś, na co czekacie - mówi.
- Jeśli chcesz jechać do szpitala, wydać 6 tys. dolarów i zajmować się dzieciakiem z dwoma złamanymi nogami, to naprawdę powinno skłonić się do refleksji nad decyzjami, które podejmujesz jako rodzic - dodaje i zdradza, że trend wśród medyków nazywany jest "trampoliną śmierci".
Do zyskującego na popularności trendu odniosła się też znana w sieci influencerka o nicku Dr.Beachgem10, amerykańska lekarka dziecięcej medycyny ratunkowej i mama czwórki dzieci. Kobieta mówi, że latem zeszłego roku standardem stało się przyjmowanie w szpitalu dzieci ze złamaniami i urazami, których doznały na trampolinie. Przekonuje, że wylanie na nią płynu do naczyń to ostatnia rzecz, jaką chcemy zrobić, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie malucha.
@beachgem10 #stitch with @goodbyetwenties Trampolines cause a lot of ER visits, and adding soap will increase your likelihood of dishing out that copay #emergency #fracture #cast #summer #trampoline ♬ Send Me on My Way - Vibe Street
- Trampoliny są przyczyną wielu wizyt na ostrym dyżurze, a dodanie do zabawy na nich mydła tylko zwiększy prawdopodobieństwo rosnącej opłaty za wizytę w szpitalu - mówi.
3. Bezpieczeństwo na trampolinie
Trampolina to marzenie wielu dzieci. Rodziny, które mają działkę rekreacyjną lub dom z ogrodem, chętnie tę fantazję spełniają. I nic w tym złego pod warunkiem, że wiemy, jak ze sprzętu korzystać w bezpieczeny sposób. Bo przypadków urazów na trampolinie - także w Polsce - jest coraz więcej. W literaturze naukowej powstało nawet określenie na cały katalog wypadków, które mogą się na takim sprzęcie wydarzyć. Chodzi o termin "TRI".
Pisze o tym na Instagramie Aleksandra Gordon, polska ortopedka.
"Wpis powstał na prośbę moich wspaniałych koleżanek lekarek zajmujących się pediatrią. Moje dziecko szaleje na rowerze, przewraca się i wstaje, ale nie chodzimy na razie na trampoliny. Myślę, że osobnego komentarza wymagają mięśnie dna miednicy u dziewczynek i kobiet na trampolinie więc wywołuję" - zaczyna swój wpis. Tłumaczy, że używanie ogrodowej trampoliny może grozić m.in..
urazami głowy
urazami kręgosłupa, a nawet jego złamaniem
złamaniami kończynami
urazami szczęki i wybitymi zębami
Im więcej dzieci skacze na trampolinie, tym większa energia kinetyczna jest wytwarzana i tym większe zagrożenie. Lekarka rekomenduje, by z trampolin ogrodowych korzystały dzieci od szóstego roku życia i robiły to w pojedynkę pod nadzorem dorosłego. Gordon radzi też, by nie ufać niezawodności siatki zabezpieczającej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl