Trwa ładowanie...

Dzieci uwielbiają ten trend. Medycy mówią o nim "trampolina śmierci"

 Blanka Rogowska
10.05.2023 10:13
Dzieci i rodzice uwielbiają ten trend. Medycy mówią o nim "trampolina śmierci"
Dzieci i rodzice uwielbiają ten trend. Medycy mówią o nim "trampolina śmierci" (YouTube)

Dzieci uwielbiają trampliny. A jeśli poza skakaniem można się na niej jeszcze ślizgać? Popularny trend z internetu, który podpowiada, by do zabawy w ogrodzie użyć płynu do mycia naczyń, jest jednak bardzo niebezpieczny. Medycy mówią o nim: "trampolina śmierci".

spis treści

1. Płyn do mycia naczyń i trampolina

- Czy wiesz, że trampolina, butelka ze zraszaczem i płyn do mycia naczyń mogą zająć twoje dziecko na całą godzinę? - pyta na TikToku kobieta, która pokazuje, jak jej kilkuletnie maluchy ślizgają się i skaczą po mokrej powierzchni. Dzieci chichoczą, bo trampolina poza funkcją skakania zyskała dodatkową: jest swojego rodzaju poziomą zjeżdzalnią. Choć jest lato, maluchy udają, że to lodowisko.

Takich filmów z poradami dla rodziców, którzy chcą czymś zająć dziecko, jest mnóstwo w różnych social mediach.

Trampolina ogrodowa
Trampolina ogrodowa (Pixabay)

"Mydło do naczyń na trampolinie to śliska letnia zabawa!", "Zrób dzieciom lodowisko latem", "Unikatowy sposób na użycie trampoliny" - to tytuły niektórych filmików na TikToku i YouTubie.

2. Tramplina śmierci

Pod tą samą frazą możemy znaleźć coraz liczniejsze apele ratowników medycznych i lekarzy, którzy twierdzą, że ta moda stała się przyczyną fali niebezpiecznych wypadków. Tiktoker o nicku @tisoka165203, który przestawia się jako nowojorski strażak i ratownik medyczny, komentuje internetowy trend w mocnych słowach:

@tisoka1652302

Doing this will really spice up your summer. Well, if you consider going to the hospital “spicy”.

♬ nhạc nền - Fire Department Chronicle.fans

- W ten sposób naprawdę urozmaicisz dzieciom lato. Cóż, jeśli uważasz, że pobyt w szpitalu to coś, na co czekacie - mówi.

- Jeśli chcesz jechać do szpitala, wydać 6 tys. dolarów i zajmować się dzieciakiem z dwoma złamanymi nogami, to naprawdę powinno skłonić się do refleksji nad decyzjami, które podejmujesz jako rodzic - dodaje i zdradza, że trend wśród medyków nazywany jest "trampoliną śmierci".

Zobacz film: "Zabawa na trampolinie z użyciem płynu do mycia naczyń"

Do zyskującego na popularności trendu odniosła się też znana w sieci influencerka o nicku Dr.Beachgem10, amerykańska lekarka dziecięcej medycyny ratunkowej i mama czwórki dzieci. Kobieta mówi, że latem zeszłego roku standardem stało się przyjmowanie w szpitalu dzieci ze złamaniami i urazami, których doznały na trampolinie. Przekonuje, że wylanie na nią płynu do naczyń to ostatnia rzecz, jaką chcemy zrobić, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie malucha.

@beachgem10 #stitch with @goodbyetwenties Trampolines cause a lot of ER visits, and adding soap will increase your likelihood of dishing out that copay #emergency #fracture #cast #summer #trampoline ♬ Send Me on My Way - Vibe Street

- Trampoliny są przyczyną wielu wizyt na ostrym dyżurze, a dodanie do zabawy na nich mydła tylko zwiększy prawdopodobieństwo rosnącej opłaty za wizytę w szpitalu - mówi.

3. Bezpieczeństwo na trampolinie

Trampolina to marzenie wielu dzieci. Rodziny, które mają działkę rekreacyjną lub dom z ogrodem, chętnie tę fantazję spełniają. I nic w tym złego pod warunkiem, że wiemy, jak ze sprzętu korzystać w bezpieczeny sposób. Bo przypadków urazów na trampolinie - także w Polsce - jest coraz więcej. W literaturze naukowej powstało nawet określenie na cały katalog wypadków, które mogą się na takim sprzęcie wydarzyć. Chodzi o termin "TRI".

Pisze o tym na Instagramie Aleksandra Gordon, polska ortopedka.

"Wpis powstał na prośbę moich wspaniałych koleżanek lekarek zajmujących się pediatrią. Moje dziecko szaleje na rowerze, przewraca się i wstaje, ale nie chodzimy na razie na trampoliny. Myślę, że osobnego komentarza wymagają mięśnie dna miednicy u dziewczynek i kobiet na trampolinie więc wywołuję" - zaczyna swój wpis. Tłumaczy, że używanie ogrodowej trampoliny może grozić m.in..

  • urazami głowy

  • urazami kręgosłupa, a nawet jego złamaniem

  • złamaniami kończynami

  • urazami szczęki i wybitymi zębami

Trampolina
Trampolina (Pixabay)

Im więcej dzieci skacze na trampolinie, tym większa energia kinetyczna jest wytwarzana i tym większe zagrożenie. Lekarka rekomenduje, by z trampolin ogrodowych korzystały dzieci od szóstego roku życia i robiły to w pojedynkę pod nadzorem dorosłego. Gordon radzi też, by nie ufać niezawodności siatki zabezpieczającej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze