Droga mleczna (recenzja)
To kolejna część z serii „Rodzicielstwo bliskości”. Książka w ciepły sposób opisuje proces karmienia niemowląt. Zawarto tutaj wiele cennych porad z zakresu karmienia piersią i omówiono najczęściej pojawiające się problemy w tym zakresie.
Autorka pisze o zaletach karmienia piersią i wpływie odżywiania w okresie
niemowlęcym na dalsze etapy życia. Wskazuje na wpływ karmienia naturalnego na profilaktykę chorób biegunkowych, chorób dróg oddechowych, cukrzycy oraz otyłości. Claude Didierjean-Jouveau wskazuje również na dobroczynny wpływ karmienia piersią w odniesieniu do alergii pokarmowych oraz chorób nowotworowych.
W książce można odnaleźć polemikę z wieloma teoriami, które w niekorzystnym świetle opisują proces karmienia naturalnego, jak chociażby niekorzystny kształt piersi, czy odwapnienie kości. Czytelniczki znajdą w niej również wiele cennych porad w zakresie właściwego przystawiania do piersi oraz psychologicznych aspektów udanego karmienia piersią.
Autorka z niechęcią odnosi się do różnych substytutów naturalnego karmienia piersią i podkreśla ich negatywny wpływ na nawiązywanie bliskiego kontaktu dziecka z matką.
Jest to cenny przewodnik dla kobiet, które startują w dziedzinie karmienia piersią. Zawiera informacje na temat organizacji promujących karmienie naturalne, także tych działających w Polsce. Można odnaleźć w niej również adresy internetowe stron, które propagują naturalne karmienie. Autorka podpowiada, w jaki sposób łączyć powrót do pracy zawodowej z karmieniem piersią. Przekonuje, że jedno nie wyklucza drugiego.
„Droga mleczna” jest wskazówką, jak radzić sobie w momencie, kiedy pojawiają się problemy w zakresie karmienia piersią. Podaje także dobre rady dotyczące momentu rezygnacji z karmienia piersią i przyczyny negatywnych reakcji ze strony społeczeństwa w przypadku karmienia długoterminowego. Wskazuje, jakie zalety ma takie karmienie dziecka powyżej 12 miesiąca życia tak dla matki, jak i dla dziecka.
Książka jest znakomitym przewodnikiem dla początkujących rodziców. Pokazuje im trudności, ale i radości, jakie niesie naturalne odżywianie własnego dziecka. Budzi w rodzicach nadzieję, że mają wpływ na stan zdrowia swoich latorośli w późniejszym życiu.