Trwa ładowanie...

Do jakiego lekarza specjalisty można się umówić online?

Artykuł sponsorowany
(Materiał partnera)

Telekonsultacje lekarskie to wygodny i bezpieczny sposób na uzyskanie porady specjalistycznej bez wychodzenia z domu i w dogodnym dla nas terminie. Z usług jakiego profesjonalisty można skorzystać tą drogą? Czy e-wizyta będzie odpowiednim rozwiązaniem dla każdego?

Teleporada - kiedy warto z niej skorzystać?

E-wizyta to sposób kontaktu z lekarzem za pośrednictwem telefonu, smartfona lub komputera z łączem internetowym. Wizytę tego typu możemy odbyć z włączoną kamerką lub nie - to pozostaje do indywidualnej oceny pacjenta, a niekiedy również może być sugerowane przez lekarza. W obecnej chwili nie istnieją ograniczenia co do tego, lekarze jakich specjalizacji mogą świadczyć swoje usługi tą drogą. Telemedycyna stosowana jest obecnie zarówno przez internistów, jak i ginekologów, endokrynologów, psychiatrów, pediatrów czy kardiologów - oczywiście wszystko jednak zależy od rodzaju schorzenia, długości trwania terapii i indywidualnych przekonań pacjenta. Tam, gdzie konieczne jest badanie fizykalne, teleporada się nie sprawdzi - jednak przy wielu schorzeniach kontakt z lekarzem drogą online czy telefoniczną może znacznie przyspieszyć wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Do jakiego lekarza specjalisty można umówić się online?

Internista, lekarz rodzinny

Konsultacja z lekarzem rodzinnym czy internistą za pośrednictwem telemedycyny jest efektywnym sposobem rozwiązania wielu najczęstszych dolegliwości zdrowotnych. W trakcie wizyty możliwe jest uzyskanie dalszych zaleceń, dotyczących diagnostyki, sugerowanej wizyty u lekarza innej specjalizacji czy też przedłużenia ważności e-recepty przy leczeniu długoterminowym.

Pediatra, neonatolog i doradca laktacyjny

Kontakt z empatycznym i doświadczonym pediatrą i neonatologiem doceniany jest przez każdego rodzica. Szybka możliwość skonsultowania występujących u malucha objawów, dawkowania leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych oraz postępowania do czasu umówionej w gabinecie wizyty lekarskiej z badaniem fizykalnym wpływa na jakość leczenia oraz poprawia samopoczucie - dziecka i rodziców.

Endokrynolog i ginekolog

W przypadku nawracających infekcji intymnych, jak również długoterminowego leczenia środkami hormonalnymi, teleporady sprawdzają się jako szybki i wygodny sposób konsultowania występujących objawów i najnowszych wyników badań pacjentki. W niektórych przypadkach - szczególnie dotyczących schorzeń natury ginekologicznej - specjalista może zalecić wizytę w gabinecie celem przeprowadzenia fizykalnego badania i USG. Jednak jeśli chodzi o zaburzenia gospodarki hormonalnej, rzadko kiedy zachodzi taka konieczność, a umówienie wizyty u endokrynologa na platformie takiej jak heydoc.pl jest znacznie szybsze, niż ma to miejsce w przypadku wizyt w gabinecie.

Neurolog

Omawianie wyników badań neurologicznych czy też omawianie niepokojących objawów często nie wymaga badania fizykalnego. Dlatego teleporady z neurologiem mogą być tak samo skuteczne, jak tradycyjna wizyta u lekarza. Specjalista neurolog w trakcie teleporady może wystawić skierowanie na dalsze badania, e-receptę czy e-skierowanie.

Dermatolog

W przypadku długotrwałego leczenia przewlekłych chorób dermatologicznych zachodzi potrzeba częstego kontaktu z lekarzem celem omówienia postępów leczenia i uzyskania recept do dalszej terapii. Konsultacje dermatologiczne online znacząco ułatwiają ten proces. Podobne jednak jak w przypadku ginekologa, zdarza się, że postawienie diagnozy wymaga udania się do specjalisty, który z użyciem odpowiednich instrumentów dokona badania fizykalnego umożliwiającego postawienie diagnozy. Niektóre zmiany skórne, jak stany zapalne spowodowane uczuleniem czy nawracającą egzemą są łatwe do ocenienia przez lekarza również drogą internetową.

Dietetyk

Konsultacja online z dietetykiem jest najprostszym i najszybszym sposobem uzyskania rzetelnej porady żywieniowej, wraz z opracowaniem indywidualnego, dostosowanego do naszych potrzeb jadłospisu. W trakcie teleporady dietetyk może zalecić wykonanie konkretnych badań z krwi czy też odwiedzenie lekarza innej specjalizacji - dotyczy to osób z nadwagą czy otyłych.

Psycholog, psychoterapeuta i psychiatra

Usługi terapeutyczne świadczone drogą online to obecnie najszybciej rozrastający się dział telemedycyny. Prowadzenie terapii w zdalnym kontakcie jest nie tylko wygodne, ale w niektórych przypadkach jest to jedyna możliwość otrzymania rzetelnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Taka forma kontaktu ze specjalistą doceniana jest szczególnie przez młode matki, osoby z małych miejscowości z mniejszym dostępem do tego typu usług medycznych oraz wszystkich, dla których dojazd do gabinetu terapeutycznego stanowi problem logistyczny.

Jak widać, obecna oferta telemedyczna odpowiada na potrzeby pacjentów w pełnym spektrum. Warto jednak wspomnieć, aby umawiając się na wizytę online wybierać jedynie platformy sprawdzone, rzetelnie informujące o swojej działalności. Poradnie online takie jak HeyDoc jasno prezentują możliwości kontaktu, w tym rozmowy z konsultantem na infolinii i przez formularz. Zasady wystawiania e-recepty, e-zwolnienia czy e-skierowania są opisane w poszczególnych sekcjach tak, aby każdy pacjent otrzymał wszystkie niezbędne informacje jeszcze przed wizytą. Zachowanie tych zasad sprawia, że kontakt ze specjalistą online jest bezpieczny i przynosi realne korzyści dla naszego zdrowia.

Artykuł sponsorowany
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza