Dlaczego warto, aby dzieci grały?
W świecie pełnym komputerów, tabletów i konsoli ciężko wychować dziecko bez dostępu do gier i nowinek technologicznych. Niesłusznie też kojarzą się one wielu rodzicom wyłącznie z bezowocnym spędzaniem wolnego czasu. Gry dopasowane do wieku i zainteresowań dziecka mogą wspomagać jego rozwój i być pierwszym krokiem do odkrycia umiejętności, które w przyszłości mogą wpłynąć np. na życie zawodowe.
1. Komputer – naturalne środowisko dziecka
Dzisiejsi rodzice, którzy wychowywali się w latach 70. czy 80., byli świadkami wkraczania komputerów i telefonów komórkowych do domów, biur czy instytucji urzędowych. To, co dla nich było nowością, otwarciem nowego, technologicznego rozdziału w ich życiu, dla współczesnych dzieci jest czymś zwykłym i naturalnym. W większości domów znajdziemy smartfony, tablety, laptopy, konsole do gier, z którymi maluch oswaja się praktycznie od urodzenia.
Interaktywne zabawki naśladują prawdziwe sprzęty, np. piloty do TV czy laptopy z edukacyjnymi grami. Trudno jest więc zakazać całkowicie dziecku dostępu do komputera, a co za tym idzie, do gier. Nie oznacza to jednak, że musimy ślepo podążać za nowościami. Ważne jest, aby gry i programy, z których korzysta nasza pociecha, dopasowane były do jej wieku oraz tematyki, która ją interesuje.
2. Korzyści, jakie mogą płynąć z grania
Gry komputerowe przyniosą wiele pożytku dla dziecka, jeśli zachowamy umiar czasowy i będziemy nadzorować ich treść. Biorąc pod uwagę szeroką gamę gier edukacyjnych, logicznych, fabularnych czy wymagających refleksu, można pokusić się o stwierdzenie, że wiele z nich wspomaga rozwój dziecka na różnych etapach jego życia.
Gry stymulują przede wszystkim rozwój intelektualny malucha. Wiedza, która się w nich pojawia, jest pochłaniana przez najmłodszych w ekspresowym tempie. Dlatego dobrze jest wybierać gry o tematyce, która interesuje dziecko. Warto też postawić na gry językowe lub z poleceniami w języku angielskim. Podobnie jest z nauką liczenia lub czytania. Wiele gier wymaga zbierania określonych punktów lub wyświetlane są komunikaty i wskazówki do kontynuacji zadania. Proponuj dziecku programy, które poszerzają jego wiedzę, ale też zachęcają do zabawy poprzez ulubioną tematykę, np. pojazdy, dinozaury, kosmos, morze.
Większość gier daje także możliwość rozwoju emocjonalnego i społecznego. Najlepiej widać to w przypadku rodzeństwa lub zaprzyjaźnionych dzieci, które spędzają w ten sposób czas razem. Muszą nauczyć się zdrowej rywalizacji. Jest to trudne, zwłaszcza na początku, gdy jednemu z dzieci idzie gorzej niż drugiemu.
Warto rozmawiać z pociechami o tym, co czują, kiedy wygrywają i kiedy przegrywają. Oswojenie tych emocji, przede wszystkim negatywnych, pomoże dziecku w rywalizacjach w życiu codziennym, np. zawodach szkolnych czy ocenach ze sprawdzianów. Dobrze jest nazywać emocje – czy jest to rozczarowanie, złość, czy może zazdrość o wynik przeciwnika. Dzięki temu dziecko będzie uczyło się poznawać swoje uczucia i nie będzie tłumiło ich w sobie.
Kolejną zaletą jest stymulacja koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także nauka cierpliwości oraz związków przyczynowo-skutkowych. Gry to także pobudzanie wyobraźni, nauka refleksu oraz skupienia. Często wymagają one podzielności uwagi, zapamiętywania, jak również przewidywania potencjalnych ruchów przeciwnika lub układu planszy.
3. Odkryj z dzieckiem świat na"gamingu"
Z myślą o wielbicielach gier komputerowych i tych na konsole już 13 października rusza T-Mobile Warsaw Games Week 2017. Świat gier zaprasza graczy, niezależnie od wieku, którzy pragną poznać nowości technologiczne, nowe gry oraz szereg fascynujących akcesoriów z nimi związanych.
Z myślą o najmłodszych powstanie specjalna Strefa Junior. Znajdziemy w niej prezentacje nowości technologicznych, poznamy podstawy robotyki i programowania. Na dzieci czekają konkursy z nagrodami oraz szeroka gama atrakcji dopasowanych do ich wieku i zainteresowań.