Trwa ładowanie...

Dlaczego starszy wiek matki wiąże się z większym ryzykiem podczas ciąży?

Lek. Mateusz Nawrocki
28.05.2019 14:37
Dlaczego starszy wiek matki wiąże się z większym ryzykiem podczas ciąży?
Dlaczego starszy wiek matki wiąże się z większym ryzykiem podczas ciąży? (123rf)

Od dawna wiadomo, że przekroczenie pewnego wieku matki wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych u płodu. Również, starszy wiek matki wiąże się z ciążą wyższego ryzyka i pewnych sytuacjach może okazać się konieczne wykonanie cięcia cesarskiego.

Pomijając dane statystyczne, które i tak są bardzo użyteczne w codziennej praktyce lekarskiej, o naukowcy postanowili sprawdzić jakie są przyczyny zagrożeń wynikających z ciąży wraz ze wzrostem wieku matki. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, że matki zachodzą coraz później w ciążę - na przestrzeni ostatnich 40 lat, w przeliczeniu na 1000 porodów, odnotowano wzrost z 1.7 urodzeń do 11/1000 u kobiet w wieku ponad 35 lat.

Badacze postanowili wykorzystać w tym celu eksperymenty prowadzone na gryzoniach - a konkretniej na myszach. Według przeliczników, 8-miesięczna mysz odpowiada swoim wiekiem 35-letniej kobiecie.

Postanowiono zbadać funkcjonowanie macicy, odpowiedź na oksytocynę, liczbę mitochondriów, a także sygnalizację związaną z progesteronem, który odgrywa bardzo ważną rolę w okresie ciąży, wpływając na zdolności adaptacyjne umożliwiające kontynuację ciąży.

Zobacz film: "Depresja u dzieci"
Czy wiek matki ma wpływ na przebieg ciąży?
Czy wiek matki ma wpływ na przebieg ciąży?

Według naukowców, wiek zwierzęcia ma wpływ na zdolność macicy do skurczów, mniejszą zdolność do odpowiedzi na działanie oksytocyny, a także znaczne zmniejszenie ilości mitochondriów, które są odpowiedzialne za produkcję energii. Jak zauważają naukowcy, zmiany komórkowe, które zachodzą w obrębie komórek mają wpływ na przebieg ciąży oraz procesu porodu.

Przeprowadzone badania stanowią dobry początek dla wykonania kolejnych badań, tym razem na tkance ludzkiej. Wiele procesów patologicznych zachodzących w obrębie naszej tkanki jest związanych z różnymi stanami chorobowymi, a ich początek ma miejsce właśnie w obrębie komórek. Czy najnowsze badania znajdą zastosowanie w praktyce lekarskiej?

5 niesamowitych porodów
5 niesamowitych porodów [6 zdjęć]

Poród zawsze jest niesamowitym przeżyciem. Są jednak przypadki, gdy narodziny dziecka stają się prawdziwym

zobacz galerię

Na takie wnioski trzeba jeszcze poczekać, bowiem bez dokładnego zbadania zachowania ludzkich tkanek wobec czynników wewnętrznych panujących w ustroju ciężko wysnuwać wiążące wnioski. Postęp w medycynie XXI wieku jest tak duży, że być może uda się znaleźć rozwiązanie w tej sytuacji.

Pamiętajmy jednak, że natura ma swoje prawa i nie na wszystko możemy mieć wpływ, nawet stosując najnowsze zdobycze i odkrycia z kręgu medycyny.

Warto również pamiętać, że celu wykrycia ewentualnych wad wrodzonych, dobrze jest wykonać panel badań diagnostycznych, które są w stanie wykazać ewentualną mutację obecną u płodu.

10 pierwszych oznak ciąży
10 pierwszych oznak ciąży [11 zdjęć]

Minęło kilka tygodni odkąd miałaś ostatnią miesiączkę, a następna nie nadchodzi. Zastanawiasz się, czy

zobacz galerię

Na szczególną uwagę zasługują zespoły genetyczne takie jak zespól Downa, Edwardsa, czy też Pataua. Jeśli wynik któregokolwiek badania genetycznego jest wątpliwy, najlepiej skonsultować otrzymane wyniki z genetykiem.

Testy te są ogólnie dostępne i można je z łatwością wykonać, w odpowiednim czasie trwania ciąży. Chociaż badania te nie należą do tanich, to warto jednak zainwestować w spokój i pewność, że ciąża przebiega bez komplikacji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.