Dlaczego starszy wiek matki wiąże się z większym ryzykiem podczas ciąży?
Od dawna wiadomo, że przekroczenie pewnego wieku matki wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych u płodu. Również, starszy wiek matki wiąże się z ciążą wyższego ryzyka i pewnych sytuacjach może okazać się konieczne wykonanie cięcia cesarskiego.
Pomijając dane statystyczne, które i tak są bardzo użyteczne w codziennej praktyce lekarskiej, o naukowcy postanowili sprawdzić jakie są przyczyny zagrożeń wynikających z ciąży wraz ze wzrostem wieku matki. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, że matki zachodzą coraz później w ciążę - na przestrzeni ostatnich 40 lat, w przeliczeniu na 1000 porodów, odnotowano wzrost z 1.7 urodzeń do 11/1000 u kobiet w wieku ponad 35 lat.
Badacze postanowili wykorzystać w tym celu eksperymenty prowadzone na gryzoniach - a konkretniej na myszach. Według przeliczników, 8-miesięczna mysz odpowiada swoim wiekiem 35-letniej kobiecie.
Postanowiono zbadać funkcjonowanie macicy, odpowiedź na oksytocynę, liczbę mitochondriów, a także sygnalizację związaną z progesteronem, który odgrywa bardzo ważną rolę w okresie ciąży, wpływając na zdolności adaptacyjne umożliwiające kontynuację ciąży.
Według naukowców, wiek zwierzęcia ma wpływ na zdolność macicy do skurczów, mniejszą zdolność do odpowiedzi na działanie oksytocyny, a także znaczne zmniejszenie ilości mitochondriów, które są odpowiedzialne za produkcję energii. Jak zauważają naukowcy, zmiany komórkowe, które zachodzą w obrębie komórek mają wpływ na przebieg ciąży oraz procesu porodu.
Przeprowadzone badania stanowią dobry początek dla wykonania kolejnych badań, tym razem na tkance ludzkiej. Wiele procesów patologicznych zachodzących w obrębie naszej tkanki jest związanych z różnymi stanami chorobowymi, a ich początek ma miejsce właśnie w obrębie komórek. Czy najnowsze badania znajdą zastosowanie w praktyce lekarskiej?
Na takie wnioski trzeba jeszcze poczekać, bowiem bez dokładnego zbadania zachowania ludzkich tkanek wobec czynników wewnętrznych panujących w ustroju ciężko wysnuwać wiążące wnioski. Postęp w medycynie XXI wieku jest tak duży, że być może uda się znaleźć rozwiązanie w tej sytuacji.
Pamiętajmy jednak, że natura ma swoje prawa i nie na wszystko możemy mieć wpływ, nawet stosując najnowsze zdobycze i odkrycia z kręgu medycyny.
Warto również pamiętać, że celu wykrycia ewentualnych wad wrodzonych, dobrze jest wykonać panel badań diagnostycznych, które są w stanie wykazać ewentualną mutację obecną u płodu.
Na szczególną uwagę zasługują zespoły genetyczne takie jak zespól Downa, Edwardsa, czy też Pataua. Jeśli wynik któregokolwiek badania genetycznego jest wątpliwy, najlepiej skonsultować otrzymane wyniki z genetykiem.
Testy te są ogólnie dostępne i można je z łatwością wykonać, w odpowiednim czasie trwania ciąży. Chociaż badania te nie należą do tanich, to warto jednak zainwestować w spokój i pewność, że ciąża przebiega bez komplikacji.