Trwa ładowanie...

Deszczomierz - jak go zrobić samodzielnie?

 Ewa Rosiecka
04.02.2022 00:46
Deszczomierz to przyrząd do mierzenia ilości opadów deszczu
Deszczomierz to przyrząd do mierzenia ilości opadów deszczu (Adobe Stock)

Deszczomierz to, jak wskazuje nazwa, urządzenie do mierzenia ilości opadów deszczu. Dzięki prowadzonym obserwacjom możemy uzyskać informację o sile i ilości opadów w danym miejscu. W szkole podstawowej uczymy się, jak z niego korzystać, prowadząc obserwacje pogody. Warto wiedzieć, jak samodzielnie zrobić deszczomierz, aby poradzić sobie z tym zadaniem. Jak wykonać własny deszczomierz?

spis treści

1. Co to jest deszczomierz?

Deszczomierz (pluwiometr, ombrometr) jest to przyrząd, który służy do pomiaru ilości opadów atmosferycznych, a dokładniej ilości deszczu, który spadł w danym miejscu i w określonym czasie. Nie jest używany w celach prognostycznych - określa stan faktyczny.

Prawdopodobnie jest to najstarsze narzędzie używane w meteorologii. Jeśli wierzyć kronikom chińskim, ilości opadów mierzone były jeszcze w czasach starożytnych.

2. Rodzaje deszczomierzów

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Możemy wyróżnić:

  • deszczomierz wagowy;
  • deszczomierz standardowy;
  • deszczomierz optyczny;
  • deszczomierz korytkowy;
  • deszczomierz akustyczny.

3. Kto używa deszczomierza?

Deszczomierz jest szczególnie przydatny dla rolników, sadowników i ogrodników, którzy korzystają z wiedzy na temat opadów, podejmując decyzję o kolejnych zabiegach agrotechnicznych.

Dość często z deszczomierzy korzystają także uczniowie podstawówek, ponieważ pomiar deszczu to element ich edukacji.

Kwaśne deszcze - w jaki sposób powstają i jak im zapobiegać?
Kwaśne deszcze - w jaki sposób powstają i jak im zapobiegać?

Kwaśne deszcze to inaczej opady atmosferyczne o odczynie pH niższym od 5,6. Powstają poprzez wytworzenie

przeczytaj artykuł

4. Ile kosztuje deszczomierz?

Cena najprostszego deszczomierza wynosi około 15 złotych. Jeśli jest wzbogacony o dodatkową skalę lub suwak, może kosztować 30 złotych.

Dokładniejsze przyrządy do pomiaru deszczu kosztują od 200 złotych do nawet kilku tysięcy. Te najdroższe wykorzystywane są w profesjonalnych stacjach meteorologicznych.

5. Jak wykonać deszczomierz?

Prosty przyrząd do mierzenia ilości opadów możemy zrobić samodzielnie. Co nam będzie potrzebne?

  • plastikowa butelka z płaskim dnem;
  • nożyczki;
  • ciężarek (np. kamień);
  • marker;
  • strzykawka z miarką.

Sposób wykonania deszczomierza:

  1. Górną część butelki odcinamy, odwracamy wlotem do dołu i wkładamy do pozostałej części butelki w taki sposób, aby odcięta część utworzyła lejek;
  2. Przed umieszczeniem lejka, na dole butelki układamy ciężarek obciążający butelkę i zabezpieczający ją m.in. przed wiatrem;
  3. Na ściance przyrządu oznaczamy za pomocą markera i strzykawki odpowiednią podziałkę;
  4. Do butelki wlewamy wodę w jednakowych ilościach, np. po 100 ml i po dolaniu każdej porcji zaznaczamy markerem jej poziom, w ten sposób nasze 100 ml będzie jednostką, która umożliwi nam pomiar;
  5. Wielkość opadów podajemy w litrach na metr kwadratowy, dlatego musimy jeszcze ustalić wielkość powierzchni, na której dokonywaliśmy pomiaru (wielkość wlotu lejka) i zastosować odpowiedni przelicznik, gdyż powierzchnia lejka będzie mniejsza niż metr kwadratowy. Gotowe!

6. W jaki sposób mierzyć opady deszczu?

Gdy wiemy już, jak zrobić samemu deszczomierz, powinniśmy poznać sposób pomiaru. Urządzenie umieszczamy w odsłoniętym miejscu, by deszcz mógł bez przeszkód do niego wpadać.

Pomiaru dokonujemy raz na dobę. Wynik odczytujemy codziennie o tej samej porze, a następnie przeliczamy proporcjonalnie, jaka ilość wody spadła przez ten czas na metr kwadratowy. W ten sposób określimy sumę dobowego opadu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze