Dan Brown - Kod Leonarda da Vinci - Wersja skrócona
Podczas podróży służbowej po Francji profesor historii Robert Langdon odbiera nocą pilny telefon: kustosz Luwru zostaje brutalnie zamordowany w muzeum. Obok ciała, policja odkrywa szereg trudnych do rozszyfrowania kodów i potrzebuje pomocy Langdona, aby je odczytać.
Kod Leonarda Da Vinci - wersja skrócona
ISBN: 978-83-7999-870-8
Oprawa: broszura
Premiera: 9 listopada 2016
Cena: 32,90 zł
Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek
Format: 123 x 195 mm
Kiedy profesor i francuska kryptolog Sophie Neveu próbują rozwikłać dziwne zagadki, wpadają na trop, który prowadzi do dzieła słynnego artysty i wynalazcy Leonarda da Vinci. Z czasem pojawia się coraz więcej wskazówek, Langdon i Neveu muszą rozszyfrować kod i szybko ułożyć elementy układanki, zanim tajemnica przepadnie na zawsze…
Od dawna nosiłem się z zamiarem napisania skróconej wersji Kodu Leonarda da Vinci, przeznaczonej dla młodzieży. Pełne wydanie książki jest dozwolone od 18 lat, a my chcieliśmy je skrócić, by nadawało się dla młodego czytelnika. Rodzice i dzieci mogą powieść czytać razem, rozmawiać na temat sztuki, architektury, dokumentów, analizować je, jako część historii. No i mamy jeszcze przygodę, która wciąga czytelnika.
Jako dziecko mnóstwo czytałem, a najbardziej uwielbiałem to, że czytając, mogłem się jednocześnie czegoś nauczyć. Nie jest istotne, czy wierzysz w opisaną historię. Tak naprawdę książka pozwala rodzicom zainspirować dzieci, zachęcić do nauki. Chcę, żeby tak się właśnie stało. Dla autorów niezwykle istotne jest, żeby treść rozbawiła dzieci na tyle, by w konsekwencji chciały czytać już zawsze.
Dan Brown
W 2005 roku Brown został uznany za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie przez magazyn TIME, którego redaktorzy przypisują mu:
- poprawę sytuacji finansowej branży wydawniczej;
- wzbudzenie zainteresowania Leonardem da Vinci i wczesną historią chrześcijaństwa;
- wzrost liczby turystów w Paryżu i Rzymie;
- rosnącą liczbę członków tajnych stowarzyszeń;
- wzbudzenie gniewu kardynałów w Rzymie;
- fakt, że powstało aż osiem książek różnych autorów negujących tezy przedstawione w powieści Kod Leonarda da Vinci i siedem książek, które należałoby czytać równolegle z Kodem;
- zalew thrillerów historycznych i ekranizacji bestsellerów.
Brown jest synem nauczycielki matematyki i organisty kościelnego. Jeszcze w szkole rozwinął fascynację paradoksalnymi powiązaniami między nauką a religią. Te motywy ostatecznie tworzą tło dla jego książek. Jest absolwentem Amherst College i Phillips Exeter Academy, gdzie później powrócił, by nauczać języka angielskiego, zanim skoncentrował swoją uwagę tylko na pisaniu.
FRAGMENT WYWIADU Z PISARZEM:
– Po co panu te teorie spiskowe? – pytam.
– Ludzie potrzebują tego, bo nie mogą znieść przypadkowego świata, w którym rzeczy dzieją się chaotycznie i bez przyczyny – odpowiada Brown z powagą. – Jeśli umrze dziecko, łatwiej jest myśleć, że stoi za tym jakiś boski plan, że Bóg tak chciał. Jeżeli coś im nie wychodzi w życiu, łatwiej obwinić za to tajemniczych iluminatów, którzy wszystko kontrolują.
– Ale to niebezpieczna zabawka – mówię. – Przecież pan utwierdza chore przekonania, że za wszystkim stoją jacyś „oni”.
– Przecież nigdzie nie mówię, że to są moje poglądy – wzrusza ramionami Brown.
– To poglądy postaci, fikcja literacka. Ja nie wierzę, że życiem kieruje przeznaczenie czy jakaś tajna siła. Możemy sami kierować naszym życiem i w dużej mierze od nas zależy, gdzie wylądujemy.
(Newsweek, 2014))
Dan Brown jest autorem wielu bestsellerowych powieści, w tym Kodu Leonarda da Vinci, który jest jedną z najlepiej sprzedających się powieści wszech czasów, a także przedmiotem debaty intelektualnej wśród czytelników i uczonych. Jego książki ukazały się w 54 językach na całym świecie