Trwa ładowanie...
„Czytam, bo lubię” – Nowa seria wciągających powieści dla młodych czytelniczek i czytelników

„Czytam, bo lubię” – Nowa seria wciągających powieści dla młodych czytelniczek i czytelników

Materiał prasowy HarperCollins

W ciągu ostatnich dziesięciu lat tysiące polskich dzieci nauczyło się czytać wraz z książkami z serii Czytam sobie, ukazującej się nakładem wydawnictwa HarperCollins Polska. Młodzi czytelnicy i czytelniczki nie tylko opanowali tę trudną sztukę, co najważniejsze, pokochali czytanie! Kiedy dzieci już bez trudu i z prawdziwą radością połykają książki z najbardziej zaawansowanego, trzeciego poziomu serii Czytam sobie, są gotowe na kolejne czytelnicze wyzwania. Z myślą o nich powstał cykl Czytam, bo lubię.

Czytam, bo lubię to powieści przygodowe autorstwa najlepszych polskich pisarek i pisarzy, stworzone dla dzieci w wieku 9 – 12 lat. To dłuższe teksty – każda książka ma blisko 200 stron, okraszone czarnobiałymi ilustracjami najlepszych polskich rysowników i rysowniczek. Jako pierwsze tytuły z cyklu na rynku pojawiły się Zapiski szczęściarza Rafała Witka z ilustracjami Oli Krzanowskiej i Wierzbowa 13. Opowieści z Wierzbowej 13 autorstwa Danuty Wawiłow i Natalii Usenko zilustrowana przez Dianę Karpowicz.

KSIĄŻKI SKROJONE NA MIARĘ POTRZEB WSPÓŁCZESNYCH DZIECI

Wyróżnikiem serii są bohaterowie i bohaterki, z którymi mogą się utożsamiać czytelniczki i czytelnicy, współczesne realia oraz problemy bliskie odbiorcom, czerpanie z różnych form literackich, a także przekładanie ich na język dzisiejszych dzieci. Książki Czytam, bo lubię mają przyjazny, wygodny format i nieco tajemnicze, przyciągające wzrok okładki, zachęcające do sięgnięcia po książkę i zajrzenia do środka. Przejrzysty podział na rozdziały ułatwia lekturę i pozwala na łatwe zaplanowanie czasu poświęconego na czytanie.

NIECODZIENNA CODZIENNOŚĆ

Bohaterami książek z pierwszej odsłony Czytam, bo lubię są dzieci podobne do czytelników i czytelniczek. Dorotka i Filip mieszkają w bloku przy ulicy Wierzbowej, który na pierwszy rzut oka nie różni się od innych. Włodzio chodzi do szkoły, za którą nie przepada, jest wychowywany tylko przez mamę i często przekomarza się z młodszą sąsiadką. Książkowe opowieści rządzą się jednak szczególnymi prawami, więc w życiu bohaterów zaczynają się dziać niecodzienne rzeczy. Przy Wierzbowej pojawiają się stwory znane z ludowych słowiańskich podań, a Włodzio, do tej pory mający się za pechowca, zauważa, że jego los w magiczny sposób się odwrócił. Przygody dzieci stają się punktem wyjścia do opowieści o harmonijnym życiu z innymi - choćby sąsiadami, potrzebą bycia akceptowanym – niezależnie od tego czy jest się chłopcem czy wilkołakiem, czy dbaniu o uczucia innych – zarówno koleżanki w potrzebie, jak i Bazyliszka.

CZYTANIE BEZ NUDY

Nie tylko pełne zwrotów akcji i humoru fabuły sprawiają, że lektura Czytam, bo lubię jest wciągającą rozrywką. Autor i autorki pierwszych tomów z nowej serii odwołują się do różnych form literackich. W trakcie lektury dzieci będą miały okazję czytać tekst opisujący wydarzenia w czasie teraźniejszym, poznać fragmenty luźnych zapisków będących przemyśleniami jedenastolatka czy dowiedzieć się, jak mogłyby brzmieć klasyczne baśnie, gdyby zostały opowiedziane dzisiaj. Ta różnorodność gwarantuje, że w trakcie czytania nikt nie będzie się nudzić!

RAFAŁ WITEK O PRACY NAD „ZAPISKAMI SZCZĘŚCIARZA”

Rafał Witek, autor Zapisków szczęściarza z pewnością nie nudził się w trakcie pisania. Na swoim facebookowym profilu napisał:

„Zwariowałem w tej książce kompletnie! Wsadziłem w nią całe serce i wszystko, co kocham w literaturze dla młodych: przygodę i zabawę, szczęście i pecha, uśmiechy i smutki, wypadki i ratunki, kumpli i samotność, chłopaka i dziewczynę… A do tego dodałem szczyptę orientalnego klimatu (bucior Abu-Hasana!!!) i kilka decydujących pytań. I nawet kradzież w Żabce, i ratowanie psa, i jazdę Mercedesem bez dachu, i złoty rower, i tyle innych rzeczy. I to najważniejsze: przyjaźń, która wszystko zmienia, unieważnia podłość świata, pokazuje nam własną drogę. To znaczy im pokazuje: Włodziowi i Samirze. Ale może trochę też mi? W każdym razie dużo się dzieje na tych 200 stronach.”

„CZYTAM, BO LUBIĘ” OKIEM EKSPERTKI

Książki z debiutującej na rynku serii miała już okazję przeczytać Emka Kowalska, dziennikarka, autorka bloga obibooki.pl, patronka cyklu. Na łamach lubimyczytac.pl pisze o nich tak: „…czytanie to nie tylko zdobywanie potrzebnych informacji! Powinno być rozrywką, pozwalać się odprężyć, przeżyć przygodę. Takie lektury uczą empatii, rozwijają wyobraźnię, wzbogacają zasób słownictwa. I po takie książki dzieci w wieku szkolnym sięgają najchętniej. Podobnie zresztą jak my, dorośli. Przecież nie spędzamy wolnego czasu wertując encyklopedie - wybieramy raczej pasjonujące historie wzbudzające emocje. Dzieci, które na co dzień w szkolnych podręcznikach znajdują solidną porcję wiedzy, tym bardziej szukają wytchnienia we wciągających opowieściach. (…) „Czytam, bo lubię” wypełnia też pewną niszę na rynku - odpowiada na dziecięce zapotrzebowanie na ciekawe współczesne książki, których bohaterami i bohaterkami są osoby podobne do nich.”

Zajrzyj do książek w filmie: https://youtu.be/jhel45RyVmg.

Więcej informacji o książkach z serii Czytam, bo lubię na: https://czytamsobie.pl https://www.facebook.com/CzytanieToDziala https://www.facebook.com/KsiazkosferaHarperKids https://www.instagram.com/harperkids_polska/ http://www.harpercollins.pl/

Materiał prasowy HarperCollins

Polecane dla Ciebie