Czyste przedszkole
Rodzice posyłający dziecko do przedszkola chcą, aby to miejsce było przyjazne dla ich pociech. Oczekują zapewnienia bezpieczeństwa, wspierania rozwoju malucha i czystości. Nikt bowiem nie chce, żeby jego dziecko bawiło się w zaniedbanej sali czy korzystało z brudnych zabawek. Zatem, jak sprawdzić, czy wybrana przez nas placówka dba o czystość?
1. Jak w przedszkolu powinno dbać się o czystość?
Każda placówka ma swoje zasady, według których dba o porządek. W Polsce nie ma szczegółowych przepisów regulujących prawnie, jak często i w jaki sposób należy przestrzegać czystości w placówkach. Istnieje jedno (dość ogólne) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31.12.2002 r. w sprawie bezpieczeństwa oraz higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. Nr 6 poz. 69 z późn. zm.), jednak nie wskazuje ono procedur, którymi powinno się kierować. Dlatego wiele przedszkoli i żłobków ma swoje wewnętrzne regulaminy, w których zawarte są wytyczne odnoszące się do utrzymywania czystości.
Środki czyszczące używane w przedszkolach powinny mieć atest PZH i być hipoalergiczne. Na szczęście, coraz więcej dyrektorów takich placówek zwraca na to uwagę. Jednocześnie jednak producenci detergentów nie mają obowiązku, by starać się o taki atest, więc może być problem ze znalezieniem odpowiednich produktów. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli chodzi o środki do dezynfekcji, których używa się do toalet. One muszą mieć wspomniany atest.
Przedszkola powinny sprawdzać stan czystości sal oraz innych pomieszczeń, w których przebywają dzieci, co najmniej cztery razy w roku. Oczywiście nie oznacza to, że sprzątanie ma odbywać się tak rzadko. Odkurzanie, zmywanie podłóg czy dezynfekcja toalet powinny być wykonywane zawsze pod koniec dnia, tak by następnego dzieci witała wysprzątana sala. Zabawki, o ile w przedszkolu nie panuje wszawica lub owsiki, powinny być odkażane i myte raz w miesiącu. Jeśli dziecko zabrudzi daną zabawkę, powinna ona zostać od razu wyczyszczona.
W przypadku, kiedy rodzice poinformują dyrekcję o wykryciu u swojego dziecka wszy lub owsików, ta powinna wprowadzić odpowiednie postępowanie. Pościel, koce, maskotki powinny być wyprane w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. Te zabawki, których nie można uprać, powinny zostać wyczyszczone i odkażone. Dodatkowo w okresie zimowym mogą one być spakowane w worki i wystawione na działanie niskich temperatur. Dywany lub wykładziny powinny być bardzo dokładnie odkurzone oraz wytrzepane. Ręczniki powinny być wyprane w wysokiej temperaturze.
W przypadku wykrycia wszy dyrekcja powinna zlikwidować kącik fryzjerski w sali, o ile taki istnieje. Dodatkowo nauczyciele i opiekunowie za zgodą rodziców muszą przeprowadzić kontrolę skóry głowy i odbyć dydaktyczne pogadanki zarówno z dziećmi, jak i ich opiekunami.
2. Jak rodzic może sprawdzić czystość przedszkola?
Przede wszystkim opiekun może poprosić o udostępnienie mu regulaminu wewnętrznego określającego zasady dbania o porządek i czystość w placówce. W takim dokumencie powinno być określone, jak często sprząta się sale i jak często przeprowadzana jest kontrola czystości. W prawie każdej placówce taki dokument istnieje.
Innym sposobem jest podpytanie samego dziecka o to, czy na sali jest czysto, czy toalety są często sprzątane oraz czy zabawki nie są zniszczone. Oczywiście trzeba brać pod uwagę to, że dziecko może trochę „koloryzować”, więc warto zebrać opinię z kilku źródeł.
Jeżeli jednak podejrzewamy, że placówka, do której uczęszcza nasze dziecko, nie do końca radzi sobie z dbaniem o czystość, zawsze możemy zgłosić sprawę do sanepidu i poprosić o sprawdzenie stanu przedszkola.
Każdy rodzic ma prawo wiedzieć, w jakich warunkach bawi się i przebywa jego dziecko. Nie bójmy się zatem pytać o to dyrekcji placówki. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej dbać o nasze pociechy.