Czym się kierować, wybierając mleko modyfikowane?

Dla wielu mam, nastawionych na naturalne karmienie, przejście na mleko modyfikowane to trudna decyzja. Są jednak sytuacje, w których należy rozważyć włączenie mlek modyfikowanych, bowiem problemy zdrowotne matki lub maluszka wymuszają ten rodzaj karmienia. Zanim sięgniesz po mleko modyfikowane, sprawdź, które będzie najlepsze dla twojego dziecka.

1. Przeciwwskazania do karmienia naturalnego

Często mamy niesłusznie rezygnują z naturalnego karmienia piersią, powielając nieprawdziwe teorie o braku mleka, nienajadaniu się maluszka czy nieregularnej laktacji. Warto przy problemach z karmieniem naturalnym skonsultować się z doświadczoną położną lub z doradcą laktacyjnym.

Zobacz film: "Parenting.pl"

Do przeciwwskazań do karmienia piersią ze strony matki należy m.in. przyjmowanie niektórych leków, zakażenie wirusem HIV, nieleczona gruźlica, czy ciężkie zaburzenia psychiczne.

Przeciwwskazania ze strony dziecka do karmienia piersią to galaktozemia, wrodzony niedobór laktozy, wady podniebienia utrudniające ssanie oraz ciężkie wady serca, przy których ssanie piersi jest zbyt dużym obciążeniem, a także ciężki stan dziecka. W takich sytuacjach należy rozpocząć karmienie maluszka odpowiednimi mieszankami modyfikowanymi.

2. Dopasowanie mleka do dziecka

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mieszanek dla niemowląt i małych dzieci. W przypadku dzieci zdrowych, bez skłonności alergicznych czy innych problemów zdrowotnych (np. skazy białkowej czy atopii), polecane mleka modyfikowane to te oznaczone cyfrą „1”, które przeznaczone są dla noworodków od momentu narodzin do ukończenia 6. miesiąca życia. Posiadają szeroką gamę składników odżywczych, zwłaszcza witamin i minerałów.

Gdy niemowlę skończy pół roku, można mu podawać mleko następne oznaczone cyfrą „2”, skomponowane z myślą o zaspakajaniu potrzeb niemowlaków do ukończenia przez nich 1. roku życia.

Kolejne mleko, oznaczone cyfrą „3”, przeznaczone jest dla dzieci do lat 3. Zawiera wysoką dawkę witaminy D, wapnia, żelaza oraz witamin A i C. Dzieciom do ukończenia 3. roku życia nie zaleca się podawania mleka krowiego, ponieważ ich układ pokarmowy może nie poradzić sobie ze zbyt dużą ilością białka.

3. Mleka specjalistyczne

Oprócz tradycyjnych mieszanek modyfikowanych dostępne są również mleka przeznaczone dla dzieci z problemami zdrowotnymi. Wśród tego rodzaju mieszanek znajdziemy m.in. mieszanki hipoalergiczne dla dzieci rodzinnie obciążonych alergią, czyli należących do grupy ryzyka wystąpienia alergii pokarmowej.

Te niemowlęta są zdrowe, nie obserwujemy u nich objawów alergii, ale z racji na obciążenie rodzinne wskazane jest, by chronić je przed ewentualnością wystąpienia alergii. Mleka hipoalergiczne oznaczone są symbolem HA i dostępne są bez recepty, ale z zalecenia lekarza pediatry.

Niemowlęta z tendencją do ulewań też mogą liczyć na pomoc w postaci mleka przygotowanego z myślą o tym problemie. Zawiera ono substancje zagęszczające, np. mączkę z ziaren chleba świętojańskiego, dzięki czemu zagęszczony pokarm nie cofa się po jego spożyciu. Tego rodzaju mleka oznaczone są symbolem AR i są to mleka nazywane jako antyrefluksowe. Potrzeba ich zastosowania powinna zostać skonsultowana z lekarzem pediatrą.

Wśród mlek specjalistycznych mamy znajdą też pomoc, gdy problemem są kolki, wzdęcia i zaparcia. Wtedy specjalnie przygotowane mleko zawiera m.in. znacznie mniej cukru mlecznego – laktozy, by pomóc maluszkom w trawieniu tego ważnego dla rozwoju składnika.

Niektóre z mlek specjalistycznych znalazły zastosowanie w leczeniu np. alergii pokarmowej czy chorób metabolicznych. Te – też mleka lub preparaty mlekozastępcze (hydrolizaty białkowe lub preparaty sojowe) – są stosowane z zalecenia lekarza. Gdy są stosowane w leczeniu, wymagają recepty lekarza pediatry

Inne, szczególne zmiany w składzie mlek zarówno specjalistycznych, ale też i tych mlek dla niemowląt zdrowych, które znajdziemy na rynku, to wzbogacanie o prebiotyki i/lub probiotyki wspomagające odporność dziecka. Ich rola jest większa, gdy wystąpi biegunka czy zaparcia.

Ważnym składnikiem mleka są kwasy tłuszczowe LCPUFA. Te składniki mają największe znaczenie, gdy dobierane jest mleko dla wcześniaków rodzących się z małą lub nawet skrajnie małą urodzeniową masą ciała. Jednym z kwasów LCPUFA jest kwas DHA wpływający korzystnie na rozwój mózgu – szczególnie w okresie pierwszego półrocza życia dziecka, kiedy organizm dziecka nie ma możliwości jego wytworzenia.

Dowiedz się więcej

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.