Trwa ładowanie...

Czym się kierować, wybierając mleko modyfikowane?

Wybierając odpowiednie mleko modyfikowane, należy kierować się podstawowymi zasadami
Wybierając odpowiednie mleko modyfikowane, należy kierować się podstawowymi zasadami

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Karmienie piersią - fakty i mity"

Dla wielu mam, nastawionych na naturalne karmienie, przejście na mleko modyfikowane to trudna decyzja. Są jednak sytuacje, w których należy rozważyć włączenie mlek modyfikowanych, bowiem problemy zdrowotne matki lub maluszka wymuszają ten rodzaj karmienia. Zanim sięgniesz po mleko modyfikowane, sprawdź, które będzie najlepsze dla twojego dziecka i skonsultuj się z lekarzem.

spis treści

1. Przeciwwskazania do karmienia naturalnego

Często mamy niesłusznie rezygnują z naturalnego karmienia piersią, powielając nieprawdziwe teorie o braku mleka, nienajadaniu się maluszka czy nieregularnej laktacji. Warto przy problemach z karmieniem naturalnym skonsultować się z doświadczoną położną lub z doradcą laktacyjnym.

Do nielicznych przeciwwskazań do karmienia piersią ze strony matki należy m.in. przyjmowanie niektórych leków, zakażenie wirusem HIV, nieleczona gruźlica, czy ciężkie zaburzenia psychiczne.

Przeciwwskazania ze strony dziecka do karmienia piersią to galaktozemia, wrodzony niedobór laktazy, wady podniebienia utrudniające ssanie oraz ciężkie wady serca, przy których ssanie piersi jest zbyt dużym obciążeniem, a także ciężki stan dziecka. W takich sytuacjach, po konsultacji z lekarzem, rozpoczyna się zwykle karmienie maluszka odpowiednimi mieszankami mleka modyfikowanego.

2. Dopasowanie mleka do dziecka

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mieszanek mlekozastępczych dla niemowląt i małych dzieci. W przypadku dzieci zdrowych, bez skłonności alergicznych czy innych problemów zdrowotnych i trawiennych, polecane mleka modyfikowane dla niemowląt po 6. miesiącu życia - to te oznaczone cyfrą „2”. Posiadają one skład dostosowany do potrzeb intensywnie rozwijającego się niemowlęcia i są skomponowane z myślą o zaspakajaniu potrzeb niemowlaków do ukończenia przez nich 1. roku życia.

Kolejne mleko, oznaczone cyfrą „3”, przeznaczone jest dla dzieci po 1. urodzinach. Zawiera zwykle wyższą dawkę witaminy D, wapnia i wapnia niż mleka po 6. miesiącu życia, zawiera także żelazo oraz witaminy A i C.

Dzieciom do ukończenia 1. roku życia nie zaleca się podawania mleka krowiego, ponieważ jego skład nie jest odpowiedni dla delikatnego i wciąż dojrzewającego organizmu dziecka.

3. Mleka specjalistyczne

Wiele niemowląt z problemami zdrowotnymi jest karmionych piersią. Gdy jednak takie karmienia nie jest możliwe, dla tych dzieci producenci oferują specjalne receptury mieszanek mlekozastępczych. Wśród tego rodzaju mieszanek znajdziemy m.in. mieszanki hipoalergiczne dla dzieci należących do grupy ryzyka wystąpienia alergii pokarmowej.

Są to niemowlęta zdrowe, nie obserwujemy u nich objawów alergii, ale z racji ryzyka alergii w rodzinie wskazane jest, by obniżać to ryzyko. Mleka hipoalergiczne oznaczone są dodatkowo symbolem HA, dostępne są bez recepty, ale powinno się je stosować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem pediatrą.

Niemowlęta z tendencją do ulewań, które nie są karmione piersią, też mogą liczyć na pomoc w postaci mleka przygotowanego z myślą o ich problemie. Zawiera ono substancje zagęszczające, np. mączkę z ziaren chleba świętojańskiego, dzięki czemu zagęszczony pokarm nie cofa się po jego spożyciu. Tego rodzaju mleka oznaczone są symbolem AR i są to mleka nazywane jako antyrefluksowe. Potrzeba ich zastosowania powinna zostać skonsultowana z lekarzem pediatrą.

Wśród mlek specjalistycznych mamy znajdą też pomoc, gdy problemem są kolki, wzdęcia i zaparcia u niemowlęcia. Specjalnie przygotowane mleko zawiera m.in. znacznie mniej cukru mlecznego – laktozy, by pomóc maluszkom w trawieniu tego ważnego dla rozwoju składnika.

Niektóre z mlek specjalistycznych znalazły zastosowanie w postępowaniu dietetycznym w przypadku np. alergii pokarmowej na białko mleka krowiego czy innych chorób metabolicznych. Te preparaty mlekozastępcze (hydrolizaty białkowe) powinny być stosowane tylko z zalecenia lekarza.

Inne, szczególne zmiany w składzie mlek zarówno specjalistycznych, ale też i tych mlek dla dzieci zdrowych, które znajdziemy na rynku, to wzbogacanie receptur o oligosacharydy czy żywe kultury bakterii, mające swoją rolę w żywieniu.

Ważnym składnikiem mleka są kwasy tłuszczowe LCPUFA. Te składniki mają największe znaczenie, gdy dobierane jest mleko dla wcześniaków rodzących się z niską lub nawet skrajnie niską urodzeniową masą ciała. Jednym z kwasów LCPUFA jest kwas DHA wpływający korzystnie na rozwój mózgu – szczególnie w okresie pierwszego półrocza życia dziecka, kiedy organizm dziecka nie ma możliwości jego wytworzenia.

Dowiedz się więcej

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.