Trwa ładowanie...

Czy warto używać światłoterapii w okresie zimowym?

Avatar placeholder
20.12.2021 10:48
Materiał sponsorowany przez
(Materiał Partnera)

Fototerapia jest polecana jako wsparcie w czasie obniżonego nastroju, a badania potwierdzają jej skuteczność w profilaktyce depresji sezonowej powodowanej brakiem dostępu do światła. W jaki sposób specjalistyczna lampa może Ci pomóc utrzymać dobre samopoczucie zimą?

Depresja sezonowa, czyli spadek nastroju, jaki atakuje zimą

Zaburzenia afektywne sezonowe czyli inaczej depresja sezonowa to rodzaj depresji, który skorelowany jest ze zmianą pory roku. Najczęściej występuje u pacjentów w okresie jesienno-zimowym. Zgodnie z szacunkami towarzystw psychiatrycznych, nawet 40% dorosłych doświadcza tego typu objawów jak melancholia, zwiększona senność, obniżony poziom energii i chęci do działania pojawiających się drugiej połowie roku.

Depresja sezonowa związana jest z brakiem równowagi hormonalnej, a zaburzenia endokrynologiczne wywoływane są przez czynniki zewnętrzne. Zalicza się do nich przede wszystkim ograniczony dostęp do światła słonecznego, zwiększoną aktywność patogenów takich jak wirusy i bakterie, które atakują układ immunologiczny, często również nieodpowiednie komponowanie jadłospisu. Jesienią i zimą wiele osób chętniej sięga po słodycze, tłuste potrawy i rzadziej spożywa świeże warzywa i owoce, przez co dochodzi do zaburzenia flory bakteryjnej jelit. Tymczasem w ciągu ostatnich lat udowodniono, że biocenoza jelitowa ma przełożenie na nasze psychiczne samopoczucie.

Brak światła dziennego bezpośrednio przekłada się na działalność podwzgórza w mózgu, które jest odpowiedzialne za nasze samopoczucie. Co więcej, jeśli nie przebywamy odpowiednio długo w świetle, spada nasz poziom dopaminy i serotoniny - hormonów regulujących nastrój i odpowiedzialnych za "pozytywne" emocje. Ciemność sprawia, że wydziela się za to melatonina - hormon ułatwiający zasypianie i pożądany w godzinach wieczornych i nocnych. Jednak zaburzenia melatoniny i uwalnianie się jej przez całą dobę powoduje spowolnienie reakcji, senność, spadek energii.

(Materiał Partnera)

Fototerapia a depresja zimowa

Fototerapia, czyli terapia światłem, w dużym skrócie pozwala wyregulować naturalny zegar biologiczny i przywrócić równowagę hormonalną. Regularne naświetlanie za pomocą lampy prowadzi do ustabilizowania wydzielania hormonów - zablokowanie wydzielania się melatoniny w dzień, za to uwolnienie serotoniny i dopaminy.

Urządzenia do terapii światłem, takie jak Bioptron, pozwalają na pozyskanie ze światła jedynie tego, co najlepsze - energia wydzielana przez urządzenie pozbawiona jest oczywiście szkodliwego promieniowania UV. Naświetlania mogą być prowadzone każdego dnia po kilkanaście minut i mogą być łączone z innymi aktywnościami - np. czytaniem książki, rozmową z najbliższymi, oglądaniem filmu, medytacją.

Czy naświetlanie naprawdę działa?

Terapia światłem hiperpolaryzowanym i koloroterapia to sprawdzone sposoby zwiększające cyrkulację krwi, zmniejszające stan zapalny i redukujące dolegliwości bólowe. Urządzenie Bioptron polecane jest przez specjalistów na całym świecie jako sposób na rozładowanie stresu i zmniejszenie bezsenności. Warto wiedzieć, że te dwa czynniki, czyli stres i zaburzenia snu, zwiększają ryzyko zachorowania na depresję sezonową, dlatego warto im skutecznie przeciwdziałać, aby nie znajdować się w grupie ryzyka.

(Materiał Partnera)

Bioptron od Zepter znacznie zmniejsza objawy lękowe, poprawia samopoczucie i pomaga się zrelaksować.

Jak wybrać dobrej jakości sprzęt do naświetlań?

Wybierając urządzenie do naświetlań do użytku domowego, najlepiej kierować się renomą i certyfikatami medycznymi - Bioptron jako jedyny ma status urządzenia medycznego. Może być stosowany zarówno w gabinecie medycznym, jak i w zaciszu domowym. Korzystanie z niego jest zupełnie pozbawione skutków ubocznych i w pełni bezpieczne, a do jego użytkowania nie jest wymagane medyczne przeszkolenie.

(Materiał Partnera)

Bioptron nie tylko pomaga w redukcji stresu i niwelowaniu bezsenności, ale także wykorzystywane jest do zwalczania bólu, przyspiesza naturalne procesy regeneracyjne, wspomaga profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. Działanie lampy do fototerapii jest bezbolesne, a same zabiegi są nieinwazyjne. Lista przeciwwskazań do stosowania fototerapii jest bardzo krótka - przed zastosowaniem tej formy leczenia warto zasięgnąć opinii lekarza, aby mieć stuprocentową pewność, że nie zaliczamy się do wąskiej grupy osób, u których światłoterapia nie może być stosowana.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze